Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın iPhone’larda Şarj Aletini Çıkarması Brezilya’da Engele Takılıyor

Apple’ın iPhone’ların kutu içeriğinden şarj aletini çıkarması Brezilya’da kabul görmedi.
Apple’ın iPhone’larda Şarj Aletini Çıkarması Brezilya’da Engele Takılıyor

ABD merkezli teknoloji devi Apple her yıl piyasaya sunduğu iPhone modelleri ile adından söz ettiriyor. Şirket uzun zamandır beklenen iPhone 12 serisini geçtiğimiz günlerde tanıttı ve kullanıcıların beğenisine sunmaya başladı. Bu yıl tanıtılan amiral gemileri tüketicilerin tepkisini çeken bir haberle gündeme gelmişti.

Apple yaptığı tanıtımda iPhone 12 modellerinin kutusundan şarj adaptörü ve kablolu kulaklık çıkmayacağını açıklamıştı. Bu durum tüketicilerin yanı sıra devlet kurumlarının da tepkisini çekiyor. Ülkelerin yerel yasaları nedeniyle Apple bazı yerlerde bu kararından geri adım atmak durumunda kalıyor.

Fransa’daki yasal düzenleme nedeniyle iPhone 12 modelleri kutusundan kulaklık ile çıkıyor. Benzer bir durum Brezilya için de geçerli olacak gibi görünüyor. Sao Paulo eyaletindeki tüketiciyi koruma kurumu iPhone kutularından şarj adaptörü çıkması gerektiğini açıkladı. Bu durumun ülke genelinde uygulanması bekleniyor.

Brezilya’dan Apple’a Şarj Aleti Tepkisi

Brezilya’dan Apple’a Şarj Aleti Tepkisi

Apple açıklamasında iPhone 12 modellerinde şarj adaptörü ve kulaklığın çıkarılmasının çevreci olmak adına yapıldığını iddia ediyor. Ancak bu açıklama kimseyi ikna etmiş değil. Sao Paulo eyaletinde doğrulanan karar sonrası Brezilya genelinde iPhone 12 kutularından şarj aleti çıkma zorunluluğunun gelmesi bekleniyor.

Tüketiciyi koruma kurumu Apple’dan şarj adaptörünün tüketicilere zarar vermeyeceğini ve çevreye nasıl bir fayda sağlayacağını kanıtlamasını istiyor.

Apple ise kullanıcıların büyük bölümünde önceki modellerden kalan uyumlu şarj adaptörü bulunduğunu ve bu sayede karbon emisyonunda azalma olduğunu belirtiyor. Kurum Brezilya Tüketici Savunma Yasası’na aykırı olduğu nedeniyle iPhone’ların kutusunda şarj adaptörü ile satılmasının mümkün olmadığını açıkladı.

Tüketiciyi koruma kurumuna göre kullanıcılar üçüncü taraf şarj aleti almaya yöneliyor ve çevresel anlamda herhangi bir ilerleme sağlanamıyor. Açıklama sonrası öncelikle Sao Paulo eyaletinde ve daha sonrasında Brezilya’da iPhone kutularında şarj adaptörü yerleştirilmesi bekleniyor. Aksi takdirde Apple para cezası gibi yaptırımlar ile karşı karşıya kalacak.

Apple’a Eski iPhone’lardan Dolayı Tazminat Davası Açıldı

Apple’a Eski iPhone’lardan Dolayı Tazminat Davası Açıldı

Teknoloji devi uzun yıllar boyunca iPhone modelleri ile pazarda yer alıyor. Şirket çeşitli nedenlerle açılan davalar ile karşı karşıya kalıyor ve tazminat cezaları ödeyebiliyor. Bilindiği üzere şirket uzun zamandır iPhone’ların batarya ömrünü bilinçli olarak kısaltmak ile suçlanıyordu.

Bu nedenle geçtiğimiz günlerde şirket açılan dava nedeniyle 113 milyon dolar tazminat cezasına çarptırılmıştı. Aynı olay nedeniyle daha önce de 500 milyon dolar ceza verilmişti. Geçtiğimiz günlerde ayrıca İtalya Rekabet Kurumu, Apple’ı iPhone’un su geçirmezliğine yönelik kullanıcıları yanılttığı gerekçesiyle ceza vermişti.

Son olarak Avrupa tüketici hakları kuruluşu Euroconsumer da benzer sebeplerden Apple aleyhine dava açtı. Şirket eski iPhone modellerini bilinçli olarak değersizleştirmek ile suçlanıyor. Yapılan duyuruya göre İspanya ve Belçika’daki eski iPhone modelleri için planlı bir şekilde bu durum uygulanıyor.

Söz konusu modeller iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus olarak sıralanıyor. Kurum Apple’ın mağdur olan kişilere 60’ar euroluk tazminat ödemesini talep ediyor. Euroconsumer’ın açtığı davanın nasıl sonuçlanacağı belirsiz ancak teknoloji devinin yine büyük cezalar ile karşı karşıya kalması sürpriz olmayacaktır.

Eski Modellere FaceTime Güncellemesi

Eski Modellere FaceTime Güncellemesi

Apple iPhone modellerinde kullanıcıların iletişim kurması için FaceTime uygulamasını sunuyor. Son bir habere göre şirket geçmiş yıllarda piyasaya sürdüğü iPhone modelleri için sessiz sedasız bir FaceTime güncellemesi yayınladı. Apple’ın iPhone 8, X, XR, XS, XS Max, 11, 11 Pro, 11 Pro Max ve SE modellerinde FaceTime görüşmelerinin çözünürlüğü artırıldı. Artık bu telefonların Wi-Fi üzerinden 1080p olarak görüntülü görüşme yapabileceği ortaya çıktı.

Daha önce bu iletişimde çözünürlük 720p olarak sunuluyordu. Ancak bu değişikliğin Wi-Fi bağlantıları ile sınırlı olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Hücresel veri ile yapılan görüşmeler yine daha düşük çözünürlük ile gerçekleştirilecek.

iPhone 12 serisinde ise hem Wi-Fi hem de hücresel veri ile yapılan FaceTime görüşmeleri 1080p olarak sunuluyor. Görüntü kalitesini belirleyen bir diğer faktör ise telefonların kamera çözünürlüğü olmakta. Apple başta iPhone 12 olmak üzere yeni nesil telefonlara daha güçlü kameralar yerleştiriyor.

Teknoloji devi bu özelliği geçtiğimiz günlerde yayınladığı iOS 14.2 güncellemesi ile beraber dağıtmaya başladı. Şirket bununla ilgili bir duyuru yapmadı ancak yapılan incelemelerde özelliğin sessiz sedasız sunulduğu görülüyor. İnsanların evlerine kapandığı şu dönemde Wi-Fi temelli yapılan FaceTime görüşmelerinin çok daha üstün bir deneyim sunacağını söyleyebiliriz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum