Yatırım yapmaya başla!

Apple iPhone’lara Gelen Reklam Aramalarını Engelleyecek Özellik Geliştiriyor

Teknoloji devi Apple, iPhone kullanıcıları için reklam içerikli aramaları engelleyecek yeni bir patent aldı.
Apple iPhone’lara Gelen Reklam Aramalarını Engelleyecek Özellik Geliştiriyor

Bilindiği üzere telefon kullanıcılarının başlarının en dertli olduğu konulardan birisi reklam içerikli aramalar olmakta. Son dönemde para kazanma ya da dolandırma maksatlı, kaynağı olmayan pek çok arama kullanıcıları adeta canından bezdiriyor. Çeşitli yasal düzenlemeler yapılmış olsa da ya da aramayı engelleme yapılsa da bu tarz reklam içerikli aramaların önüne geçilmiş değil.

Ancak bu sefer konuya çare olabilecek bir özellik telefon üreticisi Apple tarafından geliştirilmeye başlandı. Teknoloji devi, kullanıcılara reklam içerikli aramalara maruz kalmamaları için bir özellik geliştirdiği ortaya çıktı. Şirketin bu özellik için patent aldığı belirtildi.

Reklam Aramaları Engelleniyor

Reklam Aramaları Engelleniyor

Apple’ın yeni patentini aldığı özellik, iPhone kullanıcılarına gelen spam ve reklam aramaları engellemeye yönelik çalışacak. Sürecin sorunsuz ilerlemesi halinde iPhone modelleri, gelen aramaların gerçek bir kişiden mi yoksa reklam amaçlı mı olduğunu rahatlıkla anlayacak. Apple bu özellik için ağ ve server bilgilerini çözümleyecek bir sistem kurmayı planlıyor.

Bu sistem sayesinde yapılan arama ya kullanıcıya iletilmeyecek ya da gelen aramanın reklam içerikli olduğuna dair kullanıcıya uyarı yapılacak. Apple’ın arama engelleme özelliğinin iPhone kullanıcılarına önemli ölçüde rahatlık getireceği belirtiliyor.

Google da Benzer Bir Çalışmanın İçinde

Google da Benzer Bir Çalışmanın İçinde

Apple’ın geliştirmekte olduğu arama engelleme özelliği geçtiğimiz günlerde, bir diğer teknoloji devi Google tarafından da duyurulmuştu. Şirket yaptığı duyuruda Google Assistant’ın reklam aramalarını engelleyebilecek özellikle kavuşacağına yer vermişti.

Apple almış olduğu söz konusu patenti kesin olarak hayata geçirir mi bilinmez. Ancak rakibi Google’ın da benzer bir özellik üzerinde çalışıyor olması Apple’ın bu patenti hayata geçirme ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum