Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Apple’a iPhone’ları Bilinçli Yavaşlattığı Nedeniyle Dava Açılmaya Devam Ediyor

İtalya’da Apple’ın iPhone’ları bilinçli olarak yavaşlattığı iddiasıyla dava açıldı.
Apple’a iPhone’ları Bilinçli Yavaşlattığı Nedeniyle Dava Açılmaya Devam Ediyor

Milyonlarca akıllı telefon kullanıcısının tercih ettiği iPhone modellerine her yıl yenileri ekleniyor. Apple geçtiğimiz aylarda iPhone 12 ailesini tanıttı ve tüketicilerin beğenisine sundu. Şirket yeni cihazlarının yanı sıra eski iPhone modelleri için de belirli zaman aralıkları ile iOS güncellemeleri yayınlamaya devam ediyor.

Bilindiği üzere şirket uzun zamandır eski iPhone modellerini bilinçli olarak yavaşlatmak ile suçlanıyor. Firma aleyhine bu nedenle çok sayıda dava açılmış ve para cezası ödemek durumunda kalmıştı. Apple aleyhine benzer bir dava daha açıldı. Avrupa’da bir tüketici savunuculuğu grubu, şirketin İtalya’daki eski iPhone’ları kasıtlı olarak kısıtladığını söyleyerek Apple’a karşı yeni bir dava açtı.

İtalya’nın Altroconsumo tüketici koruma ajansının dediği gibi bir dizi iPhone 6 modelinin planlı olarak yavaşlatıldığı iddia ediliyor. Apple’ın birkaç yıl önce, cihazın pilinin sağlık durumu kötüleştiğinde etkilenen iPhone’lara uyguladığı performans azaltan güncelleme ile alakalı olduğu belirtildi.

Apple’a Yeni Dava Açıldı

Apple’a Yeni Dava Açıldı

Davaya göre 2014 yılında İtalya’da satılan iPhone 6, 6 Plus, 6S ve 6S Plus modellerinin sahipleri için tazminat olarak 60 milyon euro ya da cihaz başına yaklaşık 60 Euro talep ediliyor. AB’de bünyesinde tüketici haklarınıu savunan Euroconsumers, tüketicilerin cihazlarının pillerini değiştirmek için ödediği ortalama tutarın 60 euro olduğunu söylüyor.

Euroconsumers’tan Els Bruggeman’ın konuyla ilgili açıklamasında, “İnsanlar iPhone aldığında uzun süre kullanabilecekleri kaliteli ürünler bekliyor. Ne yazık ki, iPhone 6 serisi için böyle bir durum söz konusu olmadı. Müşteriler kandırılmış hissetmelerinin yanında maddi zarara da uğradı. Buna ek olarak, çevresel açıdan da ortada bir sorumsuzluk söz konusu.” ifadelerini kullandı. Aynı kurum daha önce Belçika ve İspanya’da benzer davaların açılmasında öncülük etmişti.

Apple ise açılan bu dava sonrası ürünlerin kullanım süresini azaltmaya veya kullanıcı deneyimine zarar vermeye yol açacak bir eylemde bulunmadığını ve asla bulunmayacağını belirtiyor. Şirket amacının müşterilerin sevdiği ürünler üretmek olduğunu ve iPhone’ların mümkün olduğu kadar uzun süre kullanılabilmesini hedeflediğini vurguladı. Teknoloji devi eski iPhone’ları yavaşlattığını kabul ettikten sonra, geçtiğimiz Mart ayında ABD’de 500 milyon dolarlık bir anlaşma yapmayı kabul etmişti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum