Yatırım yapmaya başla!

Apple iPhone’ların Batarya Değişim Uygulamasına Yönelik Eleştirilere Yanıt Verdi

Apple geçtiğimiz günlerde iPhone bataryalarının üçüncü parti servislerde değiştirilmemesi için yeni bir uyarı sistemi geliştirmişti. Teknoloji devi eleştiri alan bu kararına yönelik açıklama yaptı.
Apple iPhone’ların Batarya Değişim Uygulamasına Yönelik Eleştirilere Yanıt Verdi

Teknoloji devi Apple’ın iPhone ürünleri milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Şirket satışa sunduğu ürünlerin teknik desteğini de bizzat kendisi veriyor. Daha önce yaşanan bazı sorunlar nedeniyle ücretsiz onarım programı başlatıldığı biliniyor. Akıllı telefonların büyük bölümünde olduğu gibi iPhone ürünlerinde de en çok meydana gelen arızalardan birisi bataryalar olmakta. Şirket kullanıcıların yaşadığı sorunu kendi servisinde halletmek istiyor.

Ancak Apple’ın teknik servis hizmetinin kullanıcıya oldukça yüksek masraf çıkardığı biliniyor. Bu nedenle pek çok kullanıcı telefonlarını yetkili olmayan üçüncü parti teknik servislerde tamir ettirmek istiyor. Bu durumun farkında olan teknoloji devi ise kullanıcıların servis hizmetini kendi yetkili servisinde alması için yeni bir karar almıştı.

Şirket iPhone bataryalarının yetkili olmayan servislerde değiştirilmesini engellemek adına yeni bir uyarı sistemi geliştirmişti. Bu durum kullanıcılardan çok eleştiri gelmesine neden oldu. Apple’dan bir sözcü ise almış olduğu kararın sebebine yönelik açıklamalarda bulundu.

Apple’ın Kararı Tepki Çekti

Apple’ın Kararı Tepki Çekti

Apple geçtiğimiz günlerde karar ile iPhone bataryalarının üçüncü parti servislerde değiştirilmesinin önüne geçecek bir uyarı sistemi geliştirdi. Sistem kimlik doğrulama anahtarı ile çalışıyor ve üçüncü parti servislerde bir değişim yapıldığında kullanıcıların karşısına “Bu iPhone’un orijinal (gerçek) bir iPhone bataryasına sahip olduğunu doğrulayamadık!” uyarısı çıkarılıyor. Üstelik bu uyarı hiçbir şekilde silinemiyor ve bildirim ekranında kalıcı oluyor.

Ancak bu uygulama bataryasını değiştirmek isteyen iPhone kullanıcılarından yoğun tepki gelmesine neden oldu. Teknoloji devinin dayatmacı bir politika izlediğini kullanıcılar Apple’ın bu uygulamadan vazgeçmesi gerektiğini ifade ediyor. Şirket ise kullanıcılarının güvenliğinin birinci sırada olduğunu belirterek konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Apple’dan Eleştirilere Yanıt

Apple’dan Eleştirilere Yanıt

Bir şirket sözcüsü Apple’ın uyguladığı kurallar ilgili açıklamalarda bulundu ve eleştirilere yanıt verdi. Güvenliğin kendileri için öncelikli olduğunu söyleyen şirket yetkilisi, “Müşterilerimizin güvenliğini çok ciddiye alıyoruz ve herhangi bir pil değişiminin doğru yapıldığından emin olmak istiyoruz. ABD genelinde, şu anda, Apple’a ait olan 1.800’den fazla yetkili servis sağlayıcı var. Böylece müşterilerimiz kaliteli tamir işlemlerine daha rahat erişebiliyor.

Geçen yıl, Apple onarım işlemlerini takiben sertifikalı bir teknisyen tarafından yeni bir orjinal pil takıldığını doğrulayamadığımız takdirde müşterileri bilgilendirmek için yeni bir özellik sunduk. Bu bilgiler, müşterilerimizin güvenlik ve performans sorunlarına neden olabilen hasarlı, düşük kaliteli veya kullanılmış pillerden korunmasına yardımcı olmak amacıyla var.

Ekrana gelen uygunsuz batarya bildirimi, müşterinin yetkilendirilmemiş bir onarımdan sonra kendi iPhone cihazını kullanmasını etkilemez.” diye konuştu. Teknoloji devinden gelen açıklamalar gösteriyor ki bataryaların yetkili olmayan servislerde değiştirilmesine yönelik kararda herhangi bir geri adım atılmayacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum