Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Kendine Güveni Tam: iPhone’da Açık Bulana 1 Milyon Dolar Dağıtıyor

ABD’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, iPhone modellerinde güvenlik açığı bulan ve hacklemeyi başarabilen kullanıcılara 1 milyon dolar ödül verecek.
Apple’ın Kendine Güveni Tam: iPhone’da Açık Bulana 1 Milyon Dolar Dağıtıyor

Apple sunduğu ürün yelpazesi ile dünya genelinde çok geniş bir kitleye ulaşıyor. Mobil ve masaüstü cihazlar başta olmak üzere teknolojinin neredeyse her alanında ürünü bulunan Apple, bu ürünlerinin yazılım desteğini de bizzat kendisi sağlıyor. Bu durum tüm ürünlerin birbiri ile senkronize şekilde çalışmasını ve Apple’ın bizzat kendi evrenini yaratmasına zemin hazırlıyor.

Güvenlik konu olduğunda Apple’ın diğer firmalara göre çok daha hassas davrandığı biliniyor. Ancak buna rağmen geçmişte çeşitli güvenlik ihlalleri ile Apple’ın gündeme geldiği biliniyor. Bunlar arasında ilk hatırlanacak olan hiç kuşkusuz iCloud hesaplarının hacklenmesi olayı olmuştu.

Şirket buna rağmen güvenlik alanına yaptığı yatırımlara taviz vermeden devam ediyor. Üretmiş olduğu tüm ürünlere güvenen şirket iPhone modellerine de fazlasıyla güveniyor. Başlatılan ödül programı da bunu doğrular nitelikte.

Apple’dan Yeni Ödül Programı

Apple’dan Yeni Ödül Programı

Apple ürünlerinde araştırma geliştirme aşamasında güvenliğe ekstra önem veren bir şirket. Dünya genelinde pek çok kullanıcı şirketin geliştirmiş olduğu ürün ve yazılımları güvenli olduğu sebebiyle özellikle tercih ediyor. Şirket ise kendi ürünlerine fazlasıyla güvendiğini gösteren yeni bir ödül programı başlattı. Apple’ın güvenlik ekibinden Ivan Krstic, şirketin yeni bir ödül programı başlattığını açıkladı.

Krstic açıklamasında şirketin herhangi bir ürününü hackleyen kişiye büyük ödüller verileceğini söyledi. Ödülde en büyük pasta ise iPhone ait. Apple iPhone ürünlerinden herhangi birinde güvenlik açığı bulan ve hackleyebilen kişilere 1 milyon dolar ödül verecek.

Şirket aslında bu ödül programını yeni başlatmadı. Daha önceden hayata geçmiş olan projede verilen ödül 200 bin dolardı. Şirket ürünlerine ne derece güvenliğinin göstergesi olarak ödül miktarını 5 katına çıkarma kararı aldı.

Hacklenme Ne Şekilde Olacak?

Hacklenme Ne Şekilde Olacak?

Apple’ın hacklenme olayını geçerli sayması için bazı kriterler mevcut. Kişilerin 1 milyon dolarlık ödüle sahip olması için kernelin hacklenmesi gerekiyor. Ayrıca daha önce şirketin hata avcısı adını verdiği programındakiler sadece bu ödüle sahip olabiliyordu. Alınan son karar ile bu şart kaldırıldı ve cihazları hackleyebilen herkes ödülden yararlanabilecek.

Hackerların iPhone’a herhangi bir fiziki temasta bulunmadan cihazı hacklemesi gerekiyor. Bununla beraber ağ üzerinden saldırı düzenleyen saldırganlara da 500 bin dolarlık ödül vaad ediliyor Bununla beraber watchOS, macOS, iOS ve iPadOS işletim sistemleri yayınlanmadan önce güvenlik açığı bulan kişilere de yüzde 50 oranında bonus verileceği açıklandı. Apple bu yol ile güvenlik uzmanlarını kendi cihazları üzerinde çalışması yönünde teşvik ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum