Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın iPhone’lara 5G Desteğini Getirmesi Beklenen Etkiyi Yaratmayabilir

Apple’ın 5G destekli iPhone modelleri için karamsar bir tahmin yapıldı.
Apple’ın iPhone’lara 5G Desteğini Getirmesi Beklenen Etkiyi Yaratmayabilir

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden Apple, şu günlerde iPhone 11 modelleri ile adından söz ettiriyor. iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerini tanıtan teknoloji devi, bir yandan da gelecek yıl piyasaya süreceği iPhone 12 modelleri üzerinde çalışmaya devam ediyor. 2019 yılı akıllı telefonların 5G teknolojisi ile tanıştığı bir dönem oldu. Samsung ve Huawei gibi pazarın önde gelen akıllı telefon devleri, yeni amiral gemilerinde 5G teknolojisine yer vermeye başladı.

Apple eskiden yeni özellikleri geliştirirken takip eden firma olmak yerine ilk çıkaran olmayı tercih ediyordu. 2008 yılında 3G’yi 2013 yılında ise 4G destekli akılı telefonları ilk olarak piyasaya süren Apple olmuştu. 5G’de ise durum değişti ve Apple, Huawei ve Samsung’u takip eder hale geldi. Dünya genelinde başta Çin olmak üzere sınırlı sayıda ülkede 5G teknolojisi kullanılmaya başlandı.

Önümüzdeki yıllarda bu altyapının, yapılacak yatırımlar ile beraber dünya genelinde yaygınlaşması bekleniyor. Apple’ın iPhone modellerine bu desteği getireceği ise uzun zamandır merak konusuydu. Gelen son açıklamalar 2020 yılında iPhone modellerinde 5G desteğinin geleceğini işaret ediyor. Ancak yapılan tahminler 5G’nin Apple için beklenen etkiyi yaratmayacağı yönünde.

Apple’da 5G için Geri Sayım

Apple’da 5G için Geri Sayım

iPhone 12 modellerinde 5G desteğinin Qualcomm tarafından sağlanması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde teknoloji devinin başkanı Cristiano Amon, Apple’ın iPhone modelleri için 5G destekli modemleri geliştirdiklerini söyledi. iPhone’lara gelecek 5G takviyesi ile kullanıcıların ilgisinin ne yönde olacağı merak ediliyor.

Araştırma şirketi Loup Ventures’in kurucu ortaklarından Gene Munster, iPhone’larda 5G desteğinin beklenen etkiyi yaratayacağını düşünüyor. Bu tahminin başlıca sebebi ise 5G’nin ABD’de henüz yeterince yaygınlaşmamış olması.

Ülkede bu alanda yatırım yapan operatörlerin başında T-Mobile geliyor. Diğer yandan başka operatörler de kademeli olarak ABD’de 5G teknolojisini yaygınlaştırmakla meşgul. Munster, 5G’nin ABD’de yaygınlaşmasının zaman alacağını düşünüyor ve bu nedenle gelecek yıl iPhone modellerinin satış rakamlarının beklenen etkiyi yaratmayacağını belirtiyor. Analist ayrıca Apple’ın 5G teknolojisine yeni bir soluk getireceğinin de altını çiziyor.

5G’nin Geleceği Merak Ediliyor

5G’nin Geleceği Merak Ediliyor

5G altyapısına dair yatırım yapan ülkelerin başında Çin geliyor. Dünyanın önde gelen telekomünikasyon üreticisi Huawei’nin burada faaliyet göstermesi büyük etken. ABD’nin ise bu konuda Çin kadar ilerlemiş olduğunu söylemek mümkün değil.

Ülkenin önde gelen mobil operatörlerinden Verizon’un CEO’su Hans Vestberg, 2024 yılına kadar ülkenin yüzde 50’sinin 5G destekli akıllı telefonlara sahip olabileceğini belirtiyor. Apple analisti Ming-Chi Kuo ise teknoloji devinin gelecek yıl dört iPhone modeli tanıtacağını ve hepsinde 5G desteği olacağını iddia ediyor.

Kuo fiyatlarda tahmin edildiği kadar büyük bir artış beklemiyor. Teknoloji devinin gelecek yıl iPhone modellerinde 5G’ye ver verecek olmasından dolayı mevcut iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max üretiminde yüzde 25’e varan kısıtlama yapabileceği belirtiliyor. iPhone 12 modellerinde 5G’den hariç olarak pek çok yeni özelliğin daha olması bekleniyor. Bunlar arasında metal çerçeve ve daha büyük ekran boyutu yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum