Yatırım yapmaya başla!

Apple iPhone 12 Ailesinin OLED Alımı için BOE ile Anlaşma Yaptı

Apple’ın gelecek yıl tanıtacağı iPhone modellerinin ekran tedariki için BOE ile anlaşma yapıldı.
Apple iPhone 12 Ailesinin OLED Alımı için BOE ile Anlaşma Yaptı

ABD merkezli akıllı telefon üreticisi Apple, iPhone modelleri ile dünya genelinde milyonlarca kişinin ilgisini üzerine topluyor. Şirket iPhone ürünlerinin pek çok donanımını kendisi üretiyor. Kimi ekipmanları ise başka şirketlerden sağlıyor. Dışarıdan tedariki sağlanan ürünlerin başında ise ekran panelleri geliyor. Son yıllarda şirket iPhone modellerinde OLED ekranlara yer veriyor. Diğer yandan uygun fiyat ile sunulan iPhone XR ve iPhone 11 modellerinde ise LCD ekranlar sunuluyor.

Apple bu ekranları Samsung, LG, Japan Display ve BOE gibi şirketlerden tedarik ediyor. Teknoloji devi OLED tedarikinin büyük bölümünü Güney Koreli akıllı telefon dev Samsung’dan sağlıyor. Şirketin Samsung’a olan bağını artırmak adına farklı seçenekler üzerinde yoğunlaştığı biliniyor.

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın bu alanda yeni bir yatırım yapacağı ve Japa Display’den fabrika satın alacağı gündeme gelmişti. Şirketin bu yatırımı ile OLED ekran üretimini kendisinin gerçekleştireceği belirtiliyor. Bununla beraber ortaya çıkan son bir rapor ise şirketin tedarik zincirine yeni bir firma daha ekleyeceğini ortaya koydu.

Apple’dan Ekran Tedariki için Yeni Anlaşma

Apple’dan Ekran Tedariki için Yeni Anlaşma

ABD’li teknoloji devi Apple, Samsung’a olan bağımlılığını azaltmak adına farklı yollar izlemeye başladı. Güney Kore medyasında yer alan son rapor ise Apple’ın yeni bir anlaşma yaptığını ortaya koydu.

Şirket 2020 yılında piyasaya süreceği iPhone modellerinin ekran tedariki için BOE ile anlaşma yaptı. Çin merkezli şirket aslında Apple’a yabancı değil. BOE dünyanın önde gelen LCD, OLED ve esnek ekran üreticilerinden biri olarak biliniyor. Bununla beraber Apple’ın iPhone ve MacBook ürünleri için LCD tedariki sağlıyor.

BOE’nin Apple ile yaptığı yeni tedarik anlaşmasının şirketin büyüme hızına gözle görülür etki edeceği belirtiliyor. Çinli ekran üreticisi geçtiğimiz yıl Huawei’nin Mate 20’nin OLED panelleri için yaptığı anlaşma ile adından söz ettirmişti. BOE’nin iPhone için gerçekleştireceği OLED üretimi ile beraber Samsung’dan yapılacak alımlarda da önemli oranda düşüş bekleniyor.

Samsung’un Payı Azalacak

Samsung’un Payı Azalacak

Rapora göre BOE iPhone için 45 milyon OLED ekran paneli üretecek. Bir numaralı tedarikçi konumunda olan Samsung ise ekran üretimini 230 milyondan 150 milyona düşürmek durumunda kalacak. Samsung’un bu anlamda önemli bir kayıp yaşayacağı belirtilirken LG ile daha önceden yapılan anlaşmada ise bir değişiklik olmayacağı ifade ediliyor.

Apple’ın LCD alımında da büyük ölçüde düşüş yaşanacak. Gelecek yıl piyasaya sürülecek iPhone 12 ailesinin tüm üyelerinin OLED ekran ile gelmesi bekleniyor. 2020 yılının Mart ayında tanıtılacak olan iPhone SE 2 modelinde ise yine LCD ekranlar yer alacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum