Yatırım yapmaya başla!

Apple iPhone 12 Modellerinde 5G Desteği ile Satış Rekoru Hedefliyor

Apple’ın gelecek yıl piyasaya süreceği iPhone modellerinde satışlarda rekor kırmayı hedeflediği belirtiliyor.
Apple iPhone 12 Modellerinde 5G Desteği ile Satış Rekoru Hedefliyor

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticisi Apple, iPhone modellerini her geçen yıl milyonlarca kişiye ulaştırmayı hedefliyor. Geçmiş yıllarda akıllı telefon pazarın ilk ürünü olarak gösterebileceğimiz Apple, pazarın büyük bölümüne hakim durumdaydı. Daha sonraki yıllarda Samsung ve Huawei başta olmak üzere rakiplerin çoğalması ile beraber pazar payı her geçen gün daha da daraldı. Bugün itibariyle ABD’li teknoloji devi Samsung ve Huawei’nin ardından pazara en çok akıllı telefon satışı yapan üçüncü firma konumunda.

Son yıllarda ise iPhone satışlarının Apple’ın hedeflerinin altında kaldığı biliniyor. Özellikle 2019 yılı Apple için memnun edici satış rakamları ortaya koymadı. Teknoloji devi bu yıl itibariyle toplam satış oranının 80 milyon seviyelerinde olacağını tahmin ediyor. Ancak şirket iPhone 12 modelleri ile bu durumu tersine çevirmeyi planlıyor. Şirketin tedarikçilerine gönderdiği rapor gelecek yıl için 100 milyon akıllı telefon hedefi olduğunu gösteriyor.

Apple’ın Hedefi Büyük

Apple’ın Hedefi Büyük

ABD’li akıllı telefon üreticisi 2020 yılı içerisinde iPhone satışlarında yüzde 25 oranında artış yaşanacağını düşünüyor. Bu yıl satışların 80 milyon olması halinde gelecek yıl için 100 milyon hedef belirlendiğini söyleyebiliriz. Gelecek yıl piyasaya sürülecek iPhone modelleri için şimdiden bazı sızıntılar gelmeye başladı. Son olarak ortaya çıkan bir rapor iPhone 12 modellerinde RAM ve kamera iyileştirmelerinin öne çıkacağını gösteriyor. Bununla beraber yeni amiral gemilerinde beklenen başlıca özellikler arasında 5G teknolojisi yer alıyor.

Apple’ın koymuş olduğu 100 milyon satış hedefinde 5G desteğinin önemli rol oynadığı söylenebilir. Şirket kullanıcıların 5G deneyimine sahip olmak için iPhone 12 ailesine daha fazla ilgi duyacağını düşünüyor. Son yıllarda iPhone satışları yüzde 5 seviyesinde iniş ya da çıkış rakamları ortaya koyuyordu. Bu açıdan bakıldığında yüzde 25 oranında bir artışın beklentilerin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor.

iPhone 12 modellerinde Qualcomm imzalı 5G modemlerin yer alması bekleniyor. Ayrıca 3 boyutlu kamera, artırılmış gerçeklik özellikleri ve tasarımsal anlamda önemli değişikliklerin olacağı belirtiliyor. Akıllı telefon pazarında Huawei ve Samsung gibi dev üreticiler yeni amiral gemilerinde 5G desteğini sunmaya başladı.

Ancak bu altyapının henüz dünya genelinde oldukça kısıtlı bir alanda kullanılabilir olduğunu hatırlatmak lazım. Yine tahminlere göre 5G’nin gelmesi ile berabe iPhone 12 modellerinde fiyat artışının tahmin edilenden fazla olabileceği belirtiliyor. Şirketin bu artışı 50 dolar seviyelerinde sabitlemek istediği gelen bilgiler arasında.

iPhone Üretimi Hindistan’a Kayıyor

iPhone Üretimi Hindistan’a Kayıyor

Teknoloji devi bir yandan da iPhone modellerinin en düşük maliyetle üretilmesi için yeni stratejiler belirliyor. ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları ve uygulanan ek tarifeler Apple için sıkıntı yaratan bir durum olmaya başladı. Şirketin üretim tesislerinin büyük bölümü Çin’de konumlanmış durumda. Bu da iPhone’ların uygulanan yaptırımlardan etkilenmesine neden oluyor.

Apple ise bu konuda yapacağı bir hamle ile yaptırımlardan sıyrılmanın hesaplarını yapıyor. Teknoloji devinin iPhone üretimlerini Hindistan’a kaydırmak istediği konuşulmaya başlandı. Ülkede üretim için Salcomp firması ile çalışan Apple, bu şirkete büyük yatırım yapmayı planlıyor. Daha çok ürettiği şarj aletleri ile bilinen Salcomp, önümüzdeki süreçte aldığı yatırım ile beraber iPhone üretiminde başrol oyuncusu olacak. Apple’ın Hindistan seçiminde en önemli faktör ise üretim maliyetlerinin düşük olması gösteriliyor.

Üretim Chennai şehrinde bulunan bir fabrikada yapılacak. Bu fabrikada geçmiş yıllarda Nokia’nın üretim yaptığı biliniyor. Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ravi Shankar Prasad, Apple’ın yatırım ile ilgili değerlendirmesinde “Bu ürün Hindistan’da üretilmiştir. Bugün güzel bir gün. Bununla birlikte 10 bin kişiye istihdam sağlanacak” ifadelerine yer verdi.

Hindistan’ın Çin’den sonra Apple’ın en çok satış yaptığı ikinci pazara sahip olduğu belirtiliyor. ABD yönetiminin Çin’e uyguladığı ardı arkası kesilmeyen yaptırımlar sonrası ülke büyük teknoloji şirketlerinin üretimlerini kendisine çekmek istiyor. Bu anlamda harekete geçen Hindistan yönetimi ülkede özel üretim yapan firmalara vergi indirimi yapacağını duyurmuştu. Hedefler 2020’nin Mart ayı sonuna kadar iPhone satışlarından 1.6 milyar dolar gelir elde edileceği yönünde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum