Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Apple iPhone 11 Modellerinde Ters Kablosuz Şarj Özelliğini Yazılım ile Kapatmış

Apple’ın yeni amiral gemilerinde ters kablosuz şarj özelliğinin donanımsal olarak yer aldığı ancak şirketin bunu yazılım ile kapattığı belirtildi.
Apple iPhone 11 Modellerinde Ters Kablosuz Şarj Özelliğini Yazılım ile Kapatmış
HABER GİRİŞ

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden Apple, her yıl piyasaya sunduğu iPhone modelleri ile milyonlarca kullanıcının radarında oluyor. Şirket geçtiğimiz günlerde yeni amiral gemileri iPhone 11 modellerini tanıttı. Geçtiğimiz yıldan bu yana yeni telefonlara rağmen pek çok sızıntı ortaya çıktı. Bu sızıntıların büyük çoğunlu gerçekleşen tanıtımda karşımıza çıkmış oldu. Ancak bazı özelliklere yer vermeyen Apple, bu anlamda kullanıcıların beklentilerini karşılıksız çıkardı.

Bu özelliklerden birisi ise ters kablosuz şarj özelliği olmakta. Bilindiği üzere Samsung ve Huawei gibi rakipler son dönemde çıkardıkları yeni nesil telefonlarda ters kablosuz şarj özelliğine yer vermeye başladı. Aslında Apple’ın da yeni iPhone modellerinde bu özelliğe yer vermesi bekleniyordu.

Tanıtıma sayılı günler kala iPhone modelleri ile ilgili haberleri ile tanınan analist Ming-Chi Kuo, yeni telefonlarda ters kablosuz şarj özelliğinin olmayacağını açıklamıştı. Apple’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirmiş olduğu tanıtımda da bu özellik ile karşılaşma fırsatı bulamadı. Yeni amiral gemilerinde bu özelliğe yer verilmeye başlanmışken Apple’ın geri planda durması kullanıcılardan eleştiri almasına neden oldu.

Özellik Yazılımsal Olarak Kapalı

Özellik Yazılımsal Olarak Kapalı

Apple’ın yer vermediği özellikle ilgili bir açıklama ise bir başka analist Sonny Dickson tarafından yapıldı. Dickson, yeni iPhone modellerinde ters kablosuz şarj özelliğinin donanımsal olarak yer aldığını ancak Apple’ın bunu yazılımsal olarak kapattığını söyledi. Teknoloji devinin bu izni vermiş olması halinde iPhone ile Airpods ya da Apple Watch gibi firmanın diğer ürünlerini kablosuz şarj etmek mümkün olacaktı.

GCM Yatırım Banner

Bu açıklama Kuo’nun geçtiğimiz hafta yapmış olduğu açıklamayı da bir nevi doğrulamış oluyor. Konuyla ilgili uzmanlar Apple’ın son anda bu karardan vaz geçtiğini ve gerekli donanım tedarikini sağlayamadığını düşünüyor. iPhone 11 modellerinde bilindiği üzere batarya kapasitesi bir önceki telefonlara göre yükseltilmiş durumda.

Ters kablosuz şarj işlemini yapacak cihazın yüksek performanslı bir bataryaya sahip olması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan tanıtımda Apple, iPhone 11 Pro Max’ın geçtiğimiz yıl çıkan iPhone XS Max’e göre 5 saat fazla pil ömrü sunduğunu duyurmuştu. Tabi akıllara ters kablosuz şarj özelliğinin ilerleyen günlerde kullanıma sunulması ihtimali geliyor.

Ancak uzmanlar Apple’ın böyle bir karar alacağına ihtimal vermiyor. Teknoloji devinin almış olduğu bu kararın iPhone satışlarına nasıl yansıyacağını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz. Piyasada yer alan pek çok akıllı telefonun bu özelliğe sahip olması Apple’ın elini güçsüzleştiriyor.

iPhone 11 Pro Stokları Tükendi

iPhone 11 Pro Stokları Tükendi

Yeni iPhone modellerine dair gelen son haber ise stokların tükendiğine dair oldu. Tanıtılalı sayılı günler olmasına rağmen iPhone 11 Pro modellerinin stoklarının şimdiden tükendiği belirtiliyor. Stokların bu kadar erken tükenmesine sebep ise Apple’ın iPhone 11 Pro modelini az sayıda üretmiş olması. Üstelik satışları takip eden analistler yeni iPhone modellerine olan talebin geçmiş yıllara nazaran çok daha düşük seviyelerde olduğunu ifade ediyor.

Düşük talebin başlıca sebepleri arasında Apple’ın yeni amiral gemilerinde 5G desteğine yer vermemesi gösteriliyor. İnternet üzerinden satış yapan bir şirket iPhone 11 ön sipariş adedinin 500 bin seviyesinde olduğunu açıkladı. Geçen sene piyasaya sürülen iPhone XR’ın bu süreçte 900 bin ön sipariş talebi aldığı belirtiliyor. Bu rakamlar talepte yüzde 44 oranında bir azalma olduğunu gösteriyor.

iPhone’lara İlgi Azalıyor

iPhone’lara İlgi Azalıyor

Ancak bir üst model olan iPhone 11 Pro’ya olan taleplerin arttığı görülüyor. Apple’ın resmi sitesine bakıldığında söz konusu modelin 256 GB olanının teslim tarihi olarak 27 Eylül olarak gösteriliyor. 512 GB olan versiyonun ise 9 Ekim’de teslim edilebileceği yazıyor. Bu tarihler ABD’de internet üzerinden satış yapan mağaza ve operatörlere göre değişiklik gösterebiliyor.

Apple geçmiş yıllarda piyasaya sürdüğü iPhone modellerinde çok daha kısa sürede teslimat yapıyordu. Bu durum akıllara Apple’ın üretimi azalttığı ihtimalini getiriyor. Üstelik taleplerin azalmasına rağmen şirketin daha uzun sürelerde teslimat yapacağını açıklaması şaşırtıcı görünüyor.

Teknoloji devinin son yıllarda tanıttığı iPhone modellerine olan ilginin azaldığı bariz bir şekilde görünüyor Burada hiç kuşkusuz Samsung ve Huawei gibi rakiplerin yeni modellerinde pek çok teknolojik yeniliğe yer vermesi büyük rol oynuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın