Yatırım yapmaya başla!

Apple iPhone 11 Modellerinin Ekranlarını Yetkisiz Servislerde Değiştirenleri Uyaracak

Apple geçtiğimiz günlerde tanıttığı iPhone 11 modellerinin ekranlarının yetkili servislerde değiştirilmesini istiyor.
Apple iPhone 11 Modellerinin Ekranlarını Yetkisiz Servislerde Değiştirenleri Uyaracak

Teknoloji devi Apple geçtiğimiz günlerde yeni amiral gemileri olan iPhone 11 modellerini tanıtmıştı. iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modelleri ile görücüye çıkan Apple, geçen yılın modellerine göre donanımsal ve yazılımsal iyileştirmeler ile dikkat çekiyor. Teknoloji devi bilindiği üzere ürünlerinin teknik servis hizmetine dair uzun yıllardır hassas bir yaklaşım sergiliyor.

Şirket kullanıcıların yetkili olmayan servislerde ürünlerinin tamir ettirilmesini engellemek adına geçtiğimiz dönemde çeşitli kararlar almıştı. Apple ürünlerine sahip olan pek çok kullanıcı ise yetkili servislerde aldıkları hizmetin yüksek maliyet çıkarmasından yakınıyor. Son gelişmeler gösteriyor ki Apple’ın bu politikasından vazgeçmeye niyeti yok.

iPhone 11 modelleri ile ilgili bir yazı yayınlayan şirket, tamir işlemlerinde orijinal ekran kullanılmaması durumunda kullanıcıların uyarılacağını açıkladı. Apple tamir işleminde kullanılacak olan parçaların orijinal olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Apple Kullanıcıları Uyaracak

Apple Kullanıcıları Uyaracak

Apple’ın geçtiğimiz günlerde piyasaya sürmeye başladığı iPhone 11 modelleri ile ilgili servis politikası netleşiyor. Şirketten yayınlanan yazıda ekran değişimlerini esnasında orijinal ürün kullanılmaması halinde telefonların ekranında uyarı gösterileceği belirtiliyor.

Apple’dan konuyla ilgili açıklamada “Eğer iPhone’unuzun ekranını değiştirmeniz gerekiyorsa, sertifikalı teknik servislerin tamir için orijinal Apple parçaları kullanması önemlidir. Apple, yetkili servis sağlayıcılar veya sertifikalı teknisyenler tarafından gerçekleştirilmeyen değişiklikler, uygun güvenlik ve onarım prosedürlerini izlemeyebilir ve yanlış işlev veya ekran kalitesi veya güvenliği ile ilgili sorunlara neden olabilir.” ifadelerine yer verildi.

Akıllı telefonlarda en çok rastlanan arızalar dokunmatik ekranlarda oluyor. Bu parçaların orijinal olmayan ürünler ile değiştirilmesi sonrasında renk doğruluğu, parlaklık ve dokunma problemlerinin yaşandığı belirtiliyor. Apple ise böyle bir problemin fark edilmesi ile beraber telefonların kilit ekranında dört gün boyunca uyarı mesajı göstereceğini açıkladı. Devam eden 15 gün içerisinde ayarlar bölümünde bu yazıya yer verilecek. Son olarak Hakkında bölümünde bu uyarı kalıcı olarak kalmaya devam edecek.

Bilindiği üzere teknoloji devi daha önce iPhone modellerinin bataryaları için benzer bir karar almıştı. Şirket yetkili olmayan servislerde yapılan batarya değişimleri sonrasında telefonların ekranında kalıcı bir uyarı mesajına yer vermişti. Apple’dan bir sözcü bu konuyla ilgili “Müşterilerimizin güvenliğini çok ciddiye alıyoruz ve herhangi bir pil değişiminin doğru yapıldığından emin olmak istiyoruz.” diye konuşmuştu. Şirket ayrıca ilerleyen dönemde bağımsız servis sağlayıcılar için daha fazla orijinal parça tedariki yapmayı planlıyor.

iPhone 12’de Tasarım Değişiyor

iPhone 12’de Tasarım Değişiyor

Apple mevcut iPhone modellerine dair politikasını belirlerken diğer yandan önümüzdeki yıl tanıtacağı yeni telefonlar üzerinde çalışmaya devam ediyor. Piyasaya çıkması beklenen iPhone modellerine dair isabetli sızıntıları ile tanınan Ming-Chi Kuo, gelecek yıl çıkacak telefonlara dair önemli tahminlerde bulundu. Kuo’ya göre iPhone 12 modellerinde tasarım anlamında radikal değişiklikler kullanıcıları bekliyor.

Beklenen başlıca değişiklikler arasında metal çerçevenin iPhone 4’ü anımsatacak şekilde olması bekleniyor. Son yıllarda yumuşak ve kavisli kenarlar ile piyasaya çıkan iPhone modellerinin önümüzdeki yıl düz hatlara sahip olması tahmin ediliyor. Geçmiş yıllarda çıkan iPhone 4 modelinin sahip olduğu tasarım nedeniyle sinyal problemi yaşadığı belirtiliyordu. Ancak üretim prosedüründen yapılan iyileştirmeler ile böyle bir sorunun yaşanması beklenmiyor.

Kuo ayrıca telefonda safir cam kullanılacağını belirtiyor ve mevcut modellere göre çok daha dayanıklı bir yapı oluşturulacağını söylüyor. Tabi artan maliyetler nedeniyle yeni iPhone modellerinin fiyat anlamında daha yüksek rakamlar ile karşımıza çıktığını görebiliriz.

Söz konusu malzemelerin çerçeve maliyetini yüzde 60’a kadar kapak maliyetini ise yüzde 50’ye kadar artırabileceği tahmin ediliyor. Bununla beraber LCD ekrana artık yer verilmemesi ve tüm iPhone modellerinin OLED ekran ile geleceği düşünülüyor. Kuo’ya göre ekran boyutları ise 5.4 inç, 6.1 inç ve 6.7 inç olacak.

Son olarak Apple’ın önümüzdeki yıl çıkaracağı iPhone modellerinde 5G desteğine yer vermesi bekleniyor. Bilindiği üzere iPhone 11 modellerinde fiyat anlamında önemli bir artış yaşanmadı. Ancak gelecek yıl yeni yüzüyle çıkacak iPhone 12 modellerinin fiyat anlamında önemli bir artışa imza atacağını söyleyebiliriz. Yıl içerisinde çıkacak olan yeni amiral gemilerine dair pek çok yeni sızıntının ortaya çıkması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum