Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın iPhone 11 Modelleri ile Çin Pazarında İşinin Zor Olduğu Belirtiliyor

Apple’ın iPhone fiyatlarını açıklamasının ardından bu fiyatlar ile Çinli akıllı telefon modelleri karşısında işinin zor olduğu söylendi.
Apple’ın iPhone 11 Modelleri ile Çin Pazarında İşinin Zor Olduğu Belirtiliyor

ABD’li akıllı telefon üreticisi Apple, geçtiğimiz gün akşam saatlerinde yeni iPhone 11 modellerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Yapılan etkinlik sonrası yeni amiral gemilerinde eski modellere göre bazı iyileştirmeler mevcut. Ancak çok radikal değişikliklerin yer aldığını söylemek zor. Akıllı telefon pazarında özellikle Samsung ve Huawei gibi devler yeni modellerinde pek çok yeni özelliğe yer veriyor.

Apple’ın ise bu anlama rakiplerine göre daha ağırdan aldığını söyleyebiliriz. Uzmanlar Çinli akıllı telefon üreticileri karşısında Apple’ın yeni amiral gemileri ile işinin zor olacağını düşünüyor. iPhone 11 ailesinin fiyatları bir önceki modellere göre daha düşük olmasına rağmen Çinli akıllı telefonlar karşısında yüksek fiyat olduğu yorumları yapıldı. Bununla beraber yeni iPhone modellerinde 5G desteğinin yer almıyor oluşu da Apple’ın karnesine olumsuz not olarak yazıldı.

Apple’ın Çin Pazarında İşi Zor

https://www.cnbc.com/2019/09/11/apple-iphone-11-china-sales-could-be-hurt-by-no-5g-premium-price.html

Bilindiği üzere ABD ve Çin arasında ticaret savaşları yaşanıyor ve iki ülke birbirine ek gümrük vergileri uygulamaktan çekinmiyor. CNBC’de yer alan habere göre iPhone 11 serisinin, 5G desteğinin yer almaması ve açıklanan fiyatlar ile Çin pazarındaki satışlarının olumsuz etkileneceği tahmin ediliyor. Çin dünyanın en büyük ikinci ekonomik gücü konumunda ve nüfusu itibariyle Apple için en önemli pazarların başında geliyor.

iPhone satışlarına dair yapılan araştırmalar rakamların pek parlak olmadığını göstermişti. Uzmanlar iPhone 11 modellerinin açıklanan fiyatlatları ile Çin pazarı için halen yüksek olduğunu düşünüyor. Yeni amiral gemilerinin geçtiğimiz yıl tanıtılan modellere daha düşük fiyata sahip olmasına rağmen uzmanlar Apple’ın gerekli dersi almadığı yorumlarını yapıyor.

Araştırma şirketi Counterpoint Research yöneticisi Neil Salah konuyla ilgili açıklamasında “Apple ürünlerinin büyük bölümünün 10 yılı aşkın zamandır Çin’de üretiliyor ve buna rağmen iPhone’ların fiyatı Çin pazarı için oldukça yüksek” yorumunda bulundu.

Bir diğer araştırma şirketi IDC Başkan yardımcısı Bryan Ma, “Yüksek seviye modeller için fiyat bu denli önemli olmayabilir. Çünkü bu modelleri almayı düşünen kullanıcılar zaten satın alma eğiliminde oluyor. Ancak iPhone XR’ın yerine gelen uygun fiyatlı iPhone 11’in fiyatının satış stratejisine uygun olmadığını düşünüyorum.” diye konuştu.

iPhone 11 Modellerinde 5G Olmaması Dezavantaj

iPhone 11 Modellerinde 5G Olmaması Dezavantaj

Uzmanların dikkat çektiği bir diğer konu ise yeni iPhone modellerinde 5G teknolojisine yer verilmemesi. Bilindiği üzere bu yıl özellikle Samsung ve Huawei gibi pazarın önde gelen şirketleri 5G destekli akıllı telefonlar geliştirmeye başladı. Bu yıl çıkacak iPhone modellerinde 5G zaten beklenmiyordu ancak uzmanlar yine de bu durumun Çin’deki satışları olumsuz etkileyeceğini düşünüyor.

Ancak önümüzdeki yıllarda 5G’nin yaygınlaşması ile beraber Apple’ın da bu teknolojiye yönelik yatırımlarına hız vermesi bekleniyor. Moor Insights & Strategy’den Patrick Moorhead Apple’ın 5G’ye olan yaklaşımını değerlendirdiği açıklamasında “Yeni iPhone’larda 5G’nin olmaması sürpriz değil. Apple 5G altyapısının yaygınlaşmasını bekliyor ve bu teknolojiden maksimum verim almak istiyor. Çin pazarında 5G destekli cihazlar yaygınlaşırken Apple 3G ve 4G’de kalmayı tercih etti” ifadelerine yer verdi.

Apple’ın ayrıca ABD ile Çin arasında yaşanan ticari savaşlar nedeniyle Çin pazarındaki satışlarının olumsuz etkileneceği tahmin ediliyor. Çinli akıllı telefon üreticisi ABD yaptırımları nedeniyle global pazarda yara alıyor. Ancak Çin pazarında Huawei’nin yükselişinin sürmesi bekleniyor. Bununla beraber ABD’nin Çin’e uyguladığı gümrük vergileri Apple’ı olumsuz etkileyen bir diğer faktör. Bilindiği üzere teknoloji devi üretiminin büyük bölümünü Çin’de üretiyor ve uygulanan yaptırımlardan olumsuz etkileniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum