Yatırım yapmaya başla!

Apple, iPad Serisi ile Rakiplerinin Açık Ara Önünde

Apple yıllardır piyasaya sunduğu iPad ürünleri ile tablet pazarının lideri olmaya devam ediyor.
Apple, iPad Serisi ile Rakiplerinin Açık Ara Önünde

ABD’li teknoloji devi Apple, pek çok ürün ve servis ile dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Apple, akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazları ile çok büyük bir pazar payına sahip olmakta. Her yıl iPhone ve iPad ürünlerine yeni modeller ekleyen teknoloji devi, özellikle tablet pazarında kullanıcıların büyük bölümünün ilk tercihi olmakta. Uzun yıllardır Apple’ın tablet pazarında büyük bir üstünlüğü söz konusu. iPad Air ve iPad Pro modelleri ile adından söz ettiren şirket, rakiplerine göre epey üstün konumda.

Araştırma şirketi belirli zaman aralıkları ile hazırladıkları raporlar ile tablet pazarındaki son durumu gözler önüne seriyor. Strategy Analytics tarafından paylaşılan son rapor tablet satışlarına dair önemli bilgileri ortaya çıkarıyor. Bilgilere göre Apple’ın tablet alanındaki üstünlüğünde A serisi işlemcilerin büyük bir başarısı olduğuna dikkat çekiliyor. Raporda tablet üreticileri yerine kullanılan işlemcilere göre bir sıralamaya yer veriliyor.

iPad Tablet Pazarının Lideri

iPad Tablet Pazarının Lideri

Geçtiğimiz yıllardan bu yana paylaşılan raporlara bakıldığında tablet pazarında Apple’ın rakiplerine göre önemli bir üstünlüğü söz konusu oluyordu. Son rapor ise teknoloji devinin sahip olduğu payını artırmaya devam ettiğini gösteriyor. Yapılan çalışmaya göre Apple tablet pazarındaki payını yüzde 44’e çıkarmış durumda. Bilindiği üzere şirket tablet modellerinde kendi üretimi olan A serisi işlemcilere yer veriyor.

Diğer kullanılan işlemciler ise MediaTek, Intel ve Qualcomm olmakta. Apple’ın en yakın rakibi yüzde 16 pay ile Qualcomm olmakta. Intel’de yine yüzde 16 pazar payına sahip olurken, MediaTek’in de aralarında olduğu diğer üreticiler toplamda yüzde 24 pay sahibi. Apple’dan 2019 yılına dair tablet satış adedi açıklaması gelmese de, pazar oranları açısından bir çıkarım yapmak mümkün.

Salgın Nedeniyle Satışlar Düşebilir

Salgın Nedeniyle Satışlar Düşebilir

Yapılan araştırmaya dair açıklamalarda bulunan Yardımcı Direktör Sravan Kundojjala, “Tablet sevkiyat düşüş eğilimi, ortalama satış fiyatları güç gösterse bile satıcılar için bir zorluk olmaya devam ediyor.” diye konuştu. Araştırmaya göre küresel işlemci pazarında 2019 yılı içerisinde yüzde 2 büyüme gerçekleşti ve 1.9 milyar gelir elde edildi. Bu yıl gerçekleşecek tablet satışlarının başarısını ise 2021 yılındaki rapor bizlere gösterecek.

Uzmanlar yeni iPad Pro modelleri ile beraber Apple’ın tablet pazarındaki payını artırmaya devam edeceğini tahmin ediyor. COVID-19 salgını nedeniyle Apple’ın Çin dışındaki mağazaları halen kapalı ve bu durum ürün satışlarını olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla iPad satışlarında geçmiş yıllara göre bir düşüş söz konusu olabilir. Ancak tüm tablet üreticilerinin satışları düşeceği için pazar payı anlamında olumsuz bir etki olması beklenmiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum