Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Apple, iPad ve MacBook Üretiminin Bir Bölümünü Vietnam’a Taşımaya Hazırlanıyor

Teknoloji devi ticaret savaşlarının olumsuz etkilerini azaltmak için üretiminin bir bölümünü Vietnam’a taşıyacak.
Apple, iPad ve MacBook Üretiminin Bir Bölümünü Vietnam’a Taşımaya Hazırlanıyor

ABD’li teknoloji şirketi Apple dünyanın en değerli firmaları arasında yer alıyor. 2 trilyon dolar piyasa değeri olan şirket pek çok ürün ve servisi geliştiriyor ve milyonlarca kişiye sunuyor. iPhone iPad ve Mac ürünleri başta olmak üzere pek çok teknolojik ürün ile şirket büyük bir pazar payına sahip olmakta.

Apple, ABD merkezli bir şirket ancak üretiminin büyük bölümü Çin’de bulunuyor. Pek çok teknoloji şirketi gibi Apple da ucuz iş gücü nedeniyle üretim için Çin’i tercih ediyor. Ancak son dönemde bu durum şirketler için sorun oluşturmaya başladı. Bilindiği üzere bir süredir ABD ile Çin arasında ticari gerilim yaşanıyor. İki ülke birbirlerine ek gümrük verileri dahil olmak üzere pek çok yaptırım uyguluyor.

Üretiminin büyük bölümünü Çin’de gerçekleştiren Apple ise bu durumdan fazlasıyla olumsuz etkilenmeye başladı. Cupertino merkezli şirketin bir süredir üretim tesislerini Çin dışına kaydırma girişimleri olduğu biliniyor. Son olarak iPad ve MacBook üretimi için Vietnam’a kaydırma yapılacağı öğrenildi.

Apple Üretimini Kaydırıyor

Apple Üretimini Kaydırıyor

Teknoloji devinin ABD ile Çin arasındaki ticari savaşın etkilerini en aza indirmek için yeni planlar yaptığı belirtiliyor. Şirketin en büyük tedarikçisi olan Foxconn’un Apple’dan gelen talep üzerinde iPad ve MacBook montajlarının bir bölümünü Çin’den Vietnam’a taşıyacağı ifade edildi. ABD Başkanı Donald Trump uzun zamandır şirketlerin üretimlerini Çin dışına kaydırmaları gerektiğini söylüyordu. Uygulanan yüksek gümrük tarifeleri de bu süreci hızlandırıyor.

Tayvan merkezli Foxconn’un Vietnam’ın kuzeydoğu bölgesindeki Bac Giang eyaletindeki fabrikasında yeni üretim bantları oluşturduğu öğrenildi. Burada MacBook ve iPad üretimi gerçekleştirilecek. Tesis kurulumunun tamamlanması ile beraber 2021’in ilk yarısında burada üretimin başlaması hedefleniyor. Foxconn adına konuşan bir sözcü Vietnam’a üretim kaydırma talebinin Apple’dan geldiğini söyledi.

Foxconn’dan gelen açıklama talepleri sonrasında yapılan duyuruda, “Şirket politikası gereği ve ticari hassasiyet nedeniyle, işimizin herhangi bir yönü hakkında yorum yapmıyoruz” ifadelerine yer verildi. Apple’dan ise konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Foxconn’un Vietnam’daki faaliyetleri için 270 milyon dolar yatırım ile yeni bir şirket kurduğu belirtiliyor. Üretim kapasitesinin yüzde 30’undan fazlasının Çin dışından Vietnam’a taşınacağı gelen haberler arasında.

Fabrikada Çok Sayıda Ürün Üretilecek

Fabrikada Çok Sayıda Ürün Üretilecek

Bugün itibarıyla iPad üretiminin tamamı Çin’deki tesislerde gerçekleştiriliyor. Foxconn’un Vietnam hamlesi ile ilk kez Çin dışında bir yatırım yaptığı görülüyor. Bu da iPad üretiminin ilk kez Çin dışına taşınacağını gösteriyor. Daha önce Temmuz ayında da Foxconn’un Hindistan’da bir iPhone üretimi için fabrika kurduğu ve bunun için 1 milyar dolar harcama planı olduğu gündeme gelmişti.

Vietnam’da kurulacak olan fabrikada iPad ve MacBook’un yanı sıra klavye gibi çeşitli elektronik ürünlerin de üretilmesi planlanıyor. Apple’ın iPad tedarik ettiği diğer firmalar arasında Tayvanlı Compal Electronics Inc ve Çin merkezli BYD Electronic International yer alıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum