Yatırım yapmaya başla!

Apple, iOS için Uygulama Geliştiricileri İlgilendiren Açıklama Yaptı

Apple, App Store politikasında geliştiricileri ilgilendiren yeni düzenlemeler yaptı.
Apple, iOS için Uygulama Geliştiricileri İlgilendiren Açıklama Yaptı

Teknoloji devi Apple milyonlarca kişi tarafından kullanılan ürün ve servisleri ile dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Şirketin en büyük gelir kalemlerinden birisi App Store olmakta. iOS ekosisteminin dijital mağazası sayısız uygulamaya ev sahipliği yapıyor. App Store bir süredir tartışmalı haberler ile gündemden düşmüyor. Popüler Battle Royale oyunu Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games ile Apple, App Store politikaları yüzünden davalık oldu.

Apple, App Store’daki uygulamalardan yüzde 30 oranında komisyon alınıyor. Bu orana geliştiriciler uzun zamandır tepki gösteriyor. Epic Games, Fortnite içerisinde alternatif bir ödeme planı geliştirmiş ve App Store politikalarına aykırı hareket etmişti. Apple ise oyunu iOS mağazasından kaldırma kararı almıştı. Bu gelişmelerin yankıları sürerken, App Store’un geliştirici politikası için yeni bir açıklama yapıldı.

App Store Politikası için Yeni Açıklama

App Store Politikası için Yeni Açıklama

Geçtiğimiz Haziran ayında düzenlenen WWDC etkinliğinde iOS 14, macOS Big Sur işletim sistemleri tanıtılmıştı. Bu etkinlikte ayrıca App Store kuralları hakkında da açıklamalar yapılmıştı. Şirketten geliştiricileri ilgilendiren yeni bir açıklama daha yapıldı. Bundan böyle iOS uygulama geliştiriciler güncelleme tarafında daha hızlı hareket edebilecek.

Şirketten yapılan açıklamada geliştiricilerin daha özgür hareket edeceği belirtilerek, “Halihazırda App Store’da bulunan uygulamalarınız için yasal sorunlar ile ilgili olan hata düzeltmeleri haricindeki tüm işlemler daha hızlı bir şekilde sonlandırılabilecek. Ayrıca geliştirici topluluğunun deneyimlerini iyileştirebilmemiz için App Store ve Apple Geliştirme Platformu önerilerinizi bizimle paylaşmanızı öneririz.” ifadelerine yer verildi.

Apple yakın geçmişte Hey adlı e-posta uygulamasını App Store’da yayınlanmasına izin vermemişti. Bunun sebebi ise uygulamadan komisyon elde edilecek satın alma ve deneme özelliklerinin bulunmaması idi. Ancak daha sonrasında uygulamanın geliştiricisi ile Apple anlaşmış ve Hey, App Store’da yerini almıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum