Yatırım yapmaya başla!

Apple iOS ve macOS Uygulamalarını Bir Araya Topluyor

Apple, masaüstü ve mobil işletim sistemleri olan macOs ve iOS uygulamalarını bir araya getirmeye hazırlanıyor.
Apple iOS ve macOS Uygulamalarını Bir Araya Topluyor

Teknoloji devi Apple bilindiği üzere hem masaüstü platformunda hem de mobil platformda dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya ürün ve yazılım desteği veriyor. Şirketin geliştirdiği yazılım ve uygulamalar iOS ve macOS işletim sistemleri üzerinden uzun yıllardır kullanılıyor. Ancak diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi Apple ekosisteminde de iOS ve macOS uygulamaları, o platformdaki kullanıcı grubuna özel olacak şekilde geliştiriliyor.

Bloomberg tarafından hazırlanan rapora göre Apple’ın mobil ve masaüstü işletim sistemlerindeki uygulamalarını birleştireceği belirtildi. Marzipan adı ile geliştirilen proje ile iOS ve macOS üzerinden çalışan uygulamalar bir araya toplanmış olacak. Bu durum haliyle uygulama geliştiricilerin iş yükünün azalması anlamına geliyor.

iOS ve macOS Birleşiyor

iOS ve macOS Birleşiyor

Hazırlanan rapora göre Apple’ın geliştirmekte olduğu sistemi kademeli olarak hayata geçireceği belirtiliyor. SDK aşamalı olarak gerçekleşecek güncelleme ile yapılacak geçişte, ilk etapta iPad uygulamalarının macOS’a taşınmasına izin verilecek. Söz konusu güncellemenin önümüzdeki Haziran ayında gerçekleştirilecek olan WWDC 2019 etkinliğinde duyurulması bekleniyor.

Projede bir sonraki aşama ise önümüzdeki yıl hayata geçecek ve iPhone uygulamaları macOS işletim sistemine taşınabilecek. ABD’li teknoloji devi 2021 yılı itibariyle bünyesindeki uygulamaları her iki platformda da çalışır hale getirmeyi planlıyor. Apple’ın almış olduğu bu karar geliştiriciler için büyük kolaylık olacaktır.

Çünkü her bir uygulama geliştiricisi hazırladığı uygulamayı tek bir platform için geliştirecek ve söz konusu uygulama hem iOS’ta hem de macOS’ta çalışacak. Aslında bu tarz bir çalışmayı ilk yapan şirket Apple değil. Daha önce Microsoft’un da benzer bir proje üzerinde çalıştığı biliniyor. Ancak Windows Phone projesinin sonlandırılmış olması bu planın da rafa kaldırılmasına neden oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum