Yatırım yapmaya başla!

Apple iOS İşletim Sisteminde Güvenlik Açığı Arayanlara Özel Cihaz Geliştirdi

iOS’ta güvenlik açığı arayanlar için Apple Güvenlik Araştırma Cihazı Programı’nın duyurusu yapıldı.
Apple iOS İşletim Sisteminde Güvenlik Açığı Arayanlara Özel Cihaz Geliştirdi

Cupertino merkezli teknoloji şirketi Apple’ın geliştirdiği ürün ve servislerin gizlilik odaklı olduğunu söyleyebiliriz. Şirket rakiplerine göre bu alana daha fazla yoğunlaşmasıyla biliniyor. Buna rağmen iOS işletim sisteminde kullanıcılar için tehdit oluşturan güvenlik açıklarına rastlamak mümkün oluyor. Bu açıklar iPhone ve iPad modellerinde de daha önce çok kez tespit edilmişti. Apple araştırmacıları teşvik etmek adına ödül programları düzenliyor.

Şirket bugüne kadar pek çok kişiye bulduğu hatalar sonrası ödüller vermişti. Binlerce kişi zamanının büyük bölümünü iOS’ta güvenlik açığı bulmak adına harcadığı biliniyor. Apple bu kişilerin işini kolaylaştıracak bir ürün geliştirdi. Şirket geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptığı iOS 14’ün üçüncü betasını yayınladı. Bununla beraber Apple Güvenlik Araştırma Cihazı Programı’nın duyurusu yapıldı.

Apple’dan Araştırmacılara Yeni Ürün

Apple’dan Araştırmacılara Yeni Ürün

Apple ürün ve servislerinde güvenlik açığı arayan kişiler için kısıtlı bir yetki veriyor. Bu da araştırmacıların işini daha zor hale getiriyor. Teknoloji devi bunun için Güvenlik Araştırma Cihazı geliştirdi ve bu cihaz üzerinden kabul erişimi sunacağını açıkladı. Araştırmacılar bu araç sayesinde belirli yetkilere sahip olabilecek. Bunun dışında ürünün herhangi bir iPhone modelinden farksız olduğu belirtiliyor.

Halihazırda araştırmacılar Apple ürünleri üzerinde yeteri kadar yetkiye sahip değiller. Apple’ın vereceği cihaz ile kullanıcıların bu araştırmalara yönelik yetkisi artırılmış olacak. Cihazların sahibi Apple olacak ve kullanıcılara 12 ay boyunca kiralama yapılacak. Teknoloji devi bu cihazların sınırlı sayıda olduğunun altını çiziyor.

Apple’dan iOS 13.5.1 Açıklaması

Apple’dan iOS 13.5.1 Açıklaması

Teknoloji devi iOS sürümlerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Şirket geçtiğimiz günlerde düzenlediği WWDC 2020 etkinliğinde iOS 14’ün resmi tanıtımını gerçekleştirmişti. Tanıtım sonrası işletim sisteminin betaları yayınlanmaya başladı. Son olarak iOS 14’ün Beta 3 güncellemesi yayınlandı. Şirket yayınladığı güncelleme ile beraber iOS 13.5.1 sürümüne dair bir açıklama yaptı.

Güncelleme yapan kullanıcılar genellikle Jailbreak yöntemiyle eski sürümlere dönüş yapabiliyor. Apple ise bu işlemin doğru olmadığını savunuyor. Teknoloji devi yeni betanın yayınlanması ile beraber iOS 13.5.1 sürümünde bulunan onay imzasını kaldırdığını duyurdu. Yani iOS 13.6’yı yükleyen kullanıcılar için geriye dönüş imkanı ortadan kalkmış oldu.

Apple ayrıca Jailbreak sürümleri yayınlayan gruplar ile mücadelesini sürdürüyor. Şirket bu gibi durumların olmaması adına önlemler alıyor. Yapılan Jailbreak işlemlerinin güvenlik açıklarına davetiye çıkardığına dikkat çekiliyor.

Bunun yanında kullanıcıların en güncel iOS sürümüne sahip olması isteniyor. Dolayısıyla her yeni sürüm yayınlandığında önceki sürümlerin imzası kaldırılmış oluyor. Apple’ın iPhone 12 modelleri ile beraber yeni işletim sistemi iOS 14’ü kullanıcıların beğenisine sunması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum