Yatırım yapmaya başla!

Apple, iOS Kullanıcılarını Tedirgin Eden Güvenlik Açığına Dair Açıklama Yaptı

Geçtiğimiz günlerde iOS’un mail uygulamasında bir güvenlik açığına rastlanmıştı. Şirketten bu konuyla ilgili açıklama geldi.
Apple, iOS Kullanıcılarını Tedirgin Eden Güvenlik Açığına Dair Açıklama Yaptı

Teknoloji devi Apple, iPhone modelleri ve iOS işletim sistemi ile milyonlarca kullanıcıya ürün ve yazılım desteği sağlıyor. Ürün ve hizmetlerinde güvenliği ön plana çıkarması ile bilinen şirket, belirli zaman aralıkları ile siber saldırganların hedefi haline gelebiliyor. Apple bu gibi durumlara karşı önlemleri sıkı tutuyor ve güvenlik açığı bulan kişilere büyük ödüller vermekten çekinmiyor. ABD’li şirket geçtiğimiz günlerde yeni bir güvenlik açığı ile gündeme geldi.

Araştırmacılar bir süre önce iOs Mail uygulamasında yüksek riske sahip bir güvenlik açığı tespit ettiğini açıklamıştı. ZecOps tarafından yapılan araştırmaya göre bu açıklar sekiz yıldır iOS’ta bulunuyor ve saldırganların iPhone, iPad gibi ürünlerin kontrolünü ele geçirebiliyor. Hatta şirket son yıllarda saldırganların kullanıcı gizliliğini etkileyecek işlere imza attığını iddia etti. Apple’dan bu konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi. Teknoloji devi söz konusu açıklardan herhangi bir kişinin etkilenmediğini belirtiyor.

Apple Sorunu Kabul Etti

Apple Sorunu Kabul Etti

ABD’li teknoloji devinin açıklamasında söz konusu güvenlik açıklarını kabul ettiği anlaşılıyor. Ancak anlatıldığı kadar büyük etkilere sahip olmadığı ifade edilen bu açıkla ilgili, herhangi bir kullanıcının hedef alındığına dair bir kanıt olmadığı belirtiliyor. Veri sızıntısı iddialarını reddeden şirket, söz konusu açıkların bunu yapmaya yetmeyeceğinin altını çizdi. ZecOps yetkilileri ise kullanıcıların mail uygulamasına gönderilen zararlı içeriğe sahip e-posta ile hedef alınabileceğini iddia ediyor.

Apple önümüzdeki günlerde yayınlayacağı yeni bir güncelleme ile bu açıkladın kaldırılacağının garantisini veriyor. Şirketin ürün ve servislerinde daha önce de yapılan araştırmalarda bazı açıklara rastlanmıştı. Google’ın güvenlik ekibi Project Zero tarafından iPhone cihazların zayıf yönlere sahip olduğu iddia edilmişti. Apple ise bu konuyla ilgili Google ekibini suçlamış ve gereksiz panik yarattığını açıklamıştı.

Teknoloji devinde mail uygulamasına yönelik son iddialara dair yeni açıklamada “Apple, güvenlik tehditleriyle ilgili tüm raporları ciddiye almaktadır. Araştırmacının raporunu kapsamlı bir şekilde araştırdık ve verilen bilgilere dayanarak bu sorunların kullanıcılarımız için acil bir risk oluşturmadığı sonucuna vardık.

Araştırmacı Mail’de üç sorunu işaret etti, ancak bunlar tek başına iPhone ve iPad güvenlik korumalarını atlamak için yetersizler ve müşterilere karşı kullanıldıklarına dair hiçbir kanıt bulamadık. Bu olası sorunlar yakında bir yazılım güncellemesinde çözülecektir. Güvenlik araştırmacıları ile yaptığımız iş birliğine, kullanıcılarımızı güvende tutmaya yardımcı olmak için değer veriyoruz ve araştırmacıya yardımları için teşekkür ederiz.” ifadelerine yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum