Yatırım yapmaya başla!

Apple, iOS 14 ile TikTok’un Kullanıcı Erişimi Kısıtlıyor

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan iOS 14’ün bir özelliği TikTok’un veri erişimini sınırlıyor.
Apple, iOS 14 ile TikTok’un Kullanıcı Erişimi Kısıtlıyor

ABD’li teknoloji devi Apple iPhone modelleri ile beraber her yıl iOS sürümlerine de yenisini ekliyor. Şirket geçtiğimiz günlerde düzenlediği WWDC 2020 etkinliğinde iOS 14’ün tanıtımını gerçekleştirdi. Yeni işletim sistemi güvenlik, gizlilik ve farklı özellikleri ile dikkat çekiyor. Bu yeniliklerden birisi YouTube kullanıcılarını ilgilendiriyor.

Beta sürümünde tespit edilen kodlara göre iOS 14, YouTube videolarının çözünürlüğünü 4K’ya kadar çıkaracak. Apple’ın bugüne kadar geliştirdiği ürün ve servisler çoğunlukla gizlilik odaklı olmuştur. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan iOS 14’ün de aynı şekilde gizliliğe yönelik yeniliklere sahip olduğu görülüyor.

Son ortaya çıkan özellik TikTok’un keyfini kaçırabilir. Yeni işletim sistemi ile TikTok’ta panoya kopyalanmış metinlere otomatik olarak erişmek mümkün olmayacak. iOS 14 bu durumun öncesinde kullanıcıya bilgilendirme yapacak. TikTok daha önce de çeşitli soruşturmalar ve veri ihlalleri ile gündeme gelmişti.

iOS 14’e Yeni Gizlilik Özelliği

iOS 14’e Yeni Gizlilik Özelliği

TikTok dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından beğeniyle kullanılan başlıca uygulamalar arasında yer alıyor. iOS ve Android üzerinden indirilen uygulama milyonlarca kişiye erişim sağlıyor. Kullanıcıların metin panosuna kopyaladığı veriler TikTok tarafından ulaşılabilir durumda. iOS 14 ile bu durumun değişeceği ortaya çıktı. Sistem bu kopyalama öncesi kullanıcıya uyarı gönderecek. Kullanıcının izin vermesi halinde panodaki metni TikTok görebilecek.

Alınan bu karar TikTok’un başka verilere erişip erişmediğine dair merak uyandırmaya başladı. TikTok yetkilileri ise pano üzerindeki veriler aracılığı ile uygulamadan kullanıcı verileri toplamadığını belirtiyor. Uygulamanın geliştiricisi Bytedance, TikTok’un en güncel versiyonunu App Store’a sunduğunu ve gizlilik konusunda şeffaf olduğunu açıkladı.

Ancak yapılan araştırmalar iOS’un metin panosunu takip eden tek uygulamanın TikTok olmadığını gösteriyor. AccuWeather, Overstock, AliExpress, Call of Duty Mobile, Patreon ve Google Haberler gibi uygulamaların da benzer faaliyetlerde bulunduğu belirtiliyor. Apple’ın iOS 14 ile sunacağı gizlilik aracı ile beraber bu duruma yeni bir kısıtlama geleceği görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum