Yatırım yapmaya başla!

Apple iOS 13’te Üçüncü Parti Klavye Eklentilerinde Güvenlik Açığı Olduğunu Duyurdu

Apple geçtiğimiz gün iOS 13.1 yamasını iPhone kullanıcılarına dağıtmaya başladı. Pek çok hatanın düzeltildiği güncellemede üçüncü parti klavye eklentileri ile ilgili bir güvenlik açığı olduğu açıklandı.
Apple iOS 13’te Üçüncü Parti Klavye Eklentilerinde Güvenlik Açığı Olduğunu Duyurdu

ABD’li teknoloji devi Apple, geçtiğimiz günlerde iPhone 11 modelleri ile beraber iOS 13 ve iPadOS işletim sistemlerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Tanıtımdan kısa bir süre sonra ise iOS 13 güncellemesini kullanıcılara dağıtmaya başladı. Ancak iOS 13 üzerinde çalışmalar yapan pek çok uzman ve kullanıcı çeşitli hatalar olduğunu ortaya çıkardı. Apple ortaya çıkan sorunları kabul etmiş ve iOS 13.1 ile beraber bu hataların düzeltileceğini açıklamıştı.

Dün akşam itibariyle iOS 13.1 güncellemesi iPhone kullanıcılarına dağıtılmaya başlandı. Ancak yayınlanan güncellemede yeni bir güvenlik açığına rastlandı. Teknoloji devinden yapılan açıklama ile iOS 13 ve iPadOS’da üçüncü parti klavye uzantılarının güvenlik açığına neden olduğu belirtildi. Söz konusu eklentiler kullanıcılardan normalde çeşitli izinler istiyor. Apple açıklamasında izin verilmemiş olsa dahi güvenlik ihlali olduğunu ve bu durumu iOS 13.2 güncellemesi ile düzelteceğini duyurdu.

iOS 13.1’de Güvenlik Açığı

iOS 13.1’de Güvenlik Açığı

Apple ve Google mobil telefon kullanıcılarına sunduğu işletim sistemlerinde pek çok özelliğe yer veriyor. Kullanıcılar buna rağmen pek çok üçüncü parti uygulama ve eklenti ile farklı bir deneyim arayışında olabiliyor. iOS 13.1 güncellemesi dün itibariyle yayınlandı ancak üçüncü parti klavye uzantılarının güvenlik açığı yarattığı ortaya çıktı. Kullanıcılar bu eklentilere izin vermemiş olsa bile varsayılan klavye olarak tanımlanabiliyor. Apple’ın yerleşik klavyelerini etkilemeyen bu sorunun tam erişim sağlamayan klavyelerin etkilediği belirtildi.

Teknoloji devinden konuyla ilgili yapılan açıklamada “iOS’taki üçüncü parti klavye uzantıları, harici servislere erişmeden tamamen bağımsız çalışacak şekilde ayarlanabilir veya ağ erişimi yoluyla ek özellikler sağlamak için “tam erişim” isteyebilir. Apple, iOS 13 ve iPadOS’ta bu erişimi onaylamadıysanız bile klavye uzantılarına tam erişim izni verilmesine neden olabilecek bir hata keşfetti.” ifadelerine yer verildi.

Apple bir sonraki güncellemede bu sorunun düzeltileceğinin garantisini veriyor. Ancak bu süre içerisinde kullanıcılar varsayılan klavye ayarlarının kontrolünü sağlayabilir. Kullanıcılar Ayarlar>Genel>Klavye>Klavyeler bölümünden üçüncü parti uzantılara izin verip vermediklerini kontrol edebilirler.

iOS 13.2 ile Sorun Giderilecek

iOS 13.2 ile Sorun Giderilecek

Apple yeni iOS güncellemesi ile beraber bir sonraki iOS 13.2 beta sürümünü de yayınladı. Test aşamasında olan yeni güncellemenin kullanıcılara dağıtılması ile beraber bu sorunun ortadan kaldırılacağı garanti ediliyor. Kullanıcıların en çok indirdiği üçüncü klavye eklentileri arasında Gboard, SwiftKey ve Grammarly uygulamaları yer alıyor. Bu klavyeler kullanıcılardan tam erişim izni istiyor. Dolayısıyla bu klavyeler iOS kullanıcıları için bir risk oluşturmuyor.

Ancak bazı üçüncü parti klavye eklentileri tam erişim izni almadan kullanıcılar için sorun oluşturuyor. Bu klavyelerde şifre alanlarına metin girişi yapmak gerektiğinde varsayılan iOS klavyesine geçiş sağlanıyor. Apple ayrıca kendi varsayılan klavyesinde metin giriş yöntemleri arasında klavyede sürükleme özelliğini ekledi. QuickPath adı ile sunulan özelliğin önümüzdeki günlerde Türkçe klavye için gelmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum