Yatırım yapmaya başla!

Apple iOS 13 ile Facebook ve WhatsApp gibi Arama Yapan Uygulamaları Sıkı Denetleyecek

Apple’ın önümüzdeki aylarda kullanıma sunacağı işletim sistemi iOS 13 yepyeni özellikler ile geliyor. Bu özelliklerden sonuncusu WhatsApp ve Facebook gibi arama yapan uygulamaları ilgilendiriyor.
Apple iOS 13 ile Facebook ve WhatsApp gibi Arama Yapan Uygulamaları Sıkı Denetleyecek

Teknoloji devi Apple geliştirdiği iPhone, iPad gibi mobil ürünlerinin yanında işletim sistemini de kendisi geliştiriyor. iOS işletim sistemleri her yeni sürümünde kullanımda olduğu cihaza yeni özelliklerin kazanılmasında başrol oynuyor diyebiliriz. Yazılım devinin önümüzdeki aylarda yeni iPhone modellerini tanıtması bekleniyor. Bununla beraber iOS 13 de yepyeni özellikler ile kullanıcılara sunulacak. Henüz resmi tanıtım olmamasına rağmen iOS 13’e dair pek çok sızıntı gündeme gelmişti.

Geçtiğimiz günlerde iOS 13 ile müzik yayınlarının arkadaşlar ile paylaşılmasına imkan sağlayacak bir özellik ortaya çıkmıştı. Gelen son haberler iOS 13’e dair yeni bir özelliği daha ortaya çıkardı. Apple yeni işletim sistemi ile kullanıcı gizliliğine yönelik yeni önlemler almayı düşünüyor. WhatsApp ve Facebook gibi kullanıcıların birbirlerine arama yaptığı uygulamalar iOS 13 ile daha sıkı denetlenecek.

iOS 13 Denetimi Artırıyor

iOS 13 Denetimi Artırıyor

Günümüzde sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Bu uygulamaların üzerinde bulunan arama özellikleri ile milyonlarca kullanıcı birbirleri ile iletişime geçme imkanı buluyor. Ancak bu uygulamalar bugüne kadar pek çok kez kullanıcıların izinsiz dinlenmesi ile gündeme geldi. Özellikle Facebook’un veri skandalları ile çok konuşulduğu malum.

Bu uygulamalar görüntülü ve sesli arama esnasında Voice Over Internet Protocol altyapısı ile çalışıyor. Yani kullanıcılar arasındaki iletişim Ip üzerinden ses verisi gönderilerek sağlanıyor. Söz konusu uygulamaların kapalı olsa bile arka planda kullanıcıları dinlediği biliniyor.

Teknoloji devi iOS 13 ile kullanıcılarının bu uygulamalar vasıtasıyla dinlenmesini istemiyor. Dolayısıyla yeni iOS sürümünde söz konusu uygulamaların izinleri kısıtlanacak. Böylece uygulamaların kullanıcıları dinlemesi ve veri toplamasının önüne geçilecek. Kısıtlanacak olan izinle beraber iletişim uygulamaları VoIP altyapısını kullanan uygulamaların Apple ile yeniden masaya oturması gerekiyor.

Apple Nisan Ayına Kadar Süre Verecek

Apple Nisan Ayına Kadar Süre Verecek

Apple’ın yeni kuralları 2020 yılının Nisan ayından itibaren devreye girecek. iOS 13 kullanıma sunulacak ancak bir süre daha iletişim uygulamaları için mevcut izinler aktif durumda olacak. Apple üçüncü parti yazılımların kendi kullanıcılarını olabildiğince az etkilemesini istiyor. Yapılacak olan kısıtlamalar ile etkilenecek olan uygulamaların başında Facebook Messenger ve WhatsApp geliyor. Bilindiği üzere iki uygulama da kullanıcılara görüntülü ve sesli arama yapma imkanı sunuyor.

Alınan bu karar sonrası Facebook cephesinden de açıklama geldi. Bir şirket yetkilisi Apple’ın aldığı güvenlik önlemleriyle ilgili, “Yaklaşan iOS sürümlerinde yapılacak olan değişiklikler önemsiz değiller ancak şu an Apple ile bu sorunların nasıl en iyi şekilde irdelendiği mevzusu hakkında konuşuyoruz. Açık olmak gerekirse, PushKit’in uygulama programlama arayüzünü veri toplamak amacıyla değil birinci sınıf bir özel mesajlaşma deneyimi sunmak gayesiyle kullanıyoruz.” ifadelerine bulundu.

Sosyal medya devi bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Cambridge Analytica sebebiyle Federal Ticaret Komisyonu tarafından 5 milyar dolar cezaya çarptırılmıştı. İki şirket geçtiğimiz Ocak ayında da veri güvenliği nedeniyle karşı karşıya gelmişti.

Apple, Facebook’un kullanıcılarını dinleyen programların uygunsuz şekilde kullanılması nedeniyle Zuckerberg ve ekibini “Kurumsal Geliştirici Programı” sertifikasını iptal etmişti. Apple’ın iOS 13 ile alacağı yeni güvenlik önleminin ilerleyen dönemde Facebook’ta ne gibi yankılar uyandıracağını izleyip göreceğiz.

Söz konusu değişiklikler nedeniyle Facebook Messneger ve WhatsApp benzeri uygulamaların yeniden tasarlanabileceği konuşuluyor. Bununla beraber İOS 13’ün kullanıcı gizliliğini artırması ile beraber iPhone’ların performans anlamında da artış olması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum