Yatırım yapmaya başla!

Apple iOS 13.3 Yükleyenler için Sürüm Düşürmeyi Kaldırdı

Apple’dan iOS 13.3 yükleyenler için sürüm düşürmek isteyen kullanıcılara kötü haber geldi.
Apple iOS 13.3 Yükleyenler için Sürüm Düşürmeyi Kaldırdı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, piyasaya sürdüğü ürünlerin yazılımını da kendisi geliştiriyor. Akıllı telefon pazarına geçmiş yıllardan bu yana iPhone modellerini sunan Apple, iOS işletim sistemine getirdiği özellikler ile daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

Bu yıl Eylül ayında düzenlenen tanıtımda iPhone 11 modelleri ile beraber iOS 13 işletim sistemi de ilk kez görücüye çıktı. Şirket kısa zaman içerisine işletim sistemini kullanıcılara dağıtmaya başladı. iOS ekosisteminin genel itibariyle daha stabil ve hatasız çalışması ile bilindiği söylenebilir.

Ancak bu yıl tanıtılan iOS 13 sürümü için bu yakıştırmayı yapmak pek mümkün değil. İlk çıktığı günden bu yana işletim sistemi yeni özelliklerinden ziyade kullanıcılara yaşattığı sorunlar ile gündeme geldi. Apple bu zamana kadar hiç olmadığı kadar kısa aralıklar ile iOS 13 için yeni güncellemeler yayınlamak durumunda kaldı. Son yayınlanan sürüm iOs13.3 olmuştu. Teknoloji devi bu sürümün öncesine dönmek isteyenleri üzecek bir hamlede bulundu.

iOS 13.3 Sürüm Düşürme Engellendi

iOS 13.3 Sürüm Düşürme Engellendi

iOS kullanıcıları çoğunlukla yükledikleri sürümlerden memnun kalmadığı zaman ya da herhangi bir sorun ile karşılaştığında bir önceki sürüme dönme yolunu tercih edebiliyor. Apple kullanıcılarının güncel sürümleri kullanması adına bir önceki sürüme dair imzaları ortadan kaldırıyor ve kullanıcıların geri dönmesini engelliyor. Kullanıcılar ise bunu yapmak adına telefonlarında jailbreak adı verilen işlemi yapıyor. Bu sayede daha önceki iOS sürümlerine dönmek mümkün oluyor.

Apple bu stratejisinin kullanıcılar için son derece yararlı olduğunu düşünüyor. Bununla berbera kullanıcıların jailbreak işleminden de uzak durmasını tavsiye ediyor. Çünkü bu işlem telefonun Apple’ın sağlamış olduğu güvenlik seviyesini düşürebilir. iOS 13’te yaşanan ardı arkası kesilmeyen sorunlar nedeniyle binlerce kişinin daha eski sürümlere dönme yolunu seçtiği biliniyor. Apple son olarak iOS 13.3.1 Beta sürümünü iOS kullanıcılarına sundu.

Jailbreak Şu An için Mümkün Değil

Jailbreak Şu An için Mümkün Değil

Eski sürümleri kaldırması ile bilinen Apple, bir önceki iOS 13.2.3’e dair imzayı da kaldırma kararı aldı. Böylelikle iPhone ve iPad kullanıcıları daha eski sürüme dönmeleri mümkün olmayacak. iOs 13.3 ile beraber daha önceki sürümlerde çalışan jailbreak aracı da çalışmaz hale geldi.

Şu an için eski sürümlere dönmek isteyenler için mevcut bir yol görünmüyor. Önümüzdeki günlerde yeni bir jailbreak çıkması halinde bu işlemi yapmak yeniden mümkün olacaktır. iOS 13 işletim sistemi kullanıcılara sunulmaya başlayalı sadece 3 ay geçmesine rağmen bu kadar kısa aralıklar ile yeni güncellemelerin sunulması ise tedirginlik yaratıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum