Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Son Mobil İşletim Sistemi iOS 12 Polislerin iPhone’lara İzinsiz Erişimini Tamamen Engelliyor

Teknoloji devi Apple son olarak yayınladığı iOS 12 ile güvenlik güçlerinin iPhone’lara izinsiz olarak erişim sağlamalarını engelledi.
Apple’ın Son Mobil İşletim Sistemi iOS 12 Polislerin iPhone’lara İzinsiz Erişimini Tamamen Engelliyor

Dünyanın önde gelen telefon ve bilgisayar üreticilerinden Apple, ürünlerinde güvenliğe en fazla önem veren şirketlerin başında geliyor diyebiliriz. ABD’li teknoloji devinin bugüne kadar güvenlik güçleri ile çok kez karşı karşıya geldiğinde tanık olmuşuzdur. Hatta geçtiğimiz aylarda Apple’ın kendisinden talep edilen bilgileri polis ile paylaşacağı platform kuracağı açıklanmıştı.

Her ne kadar Apple güvenlik kuruluşlarına karşı bilgi paylaşımına müsade etmiyor olsa da, kuruluşlar çeşitli yollar ile iPhone cihazlara erişim sağlamayı başarmıştı. Polisler özellikle GrayKey adlı cihaz sayesinde şifreli Apple cihazlarına girebiliyordu. Ancak son iOS 12 güncellemesi ile bu durum pek mümkün görünmüyor.

Apple’dan Üçüncü Kişilere İzin Yok!

Apple’dan Üçüncü Kişilere İzin Yok!

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Apple, yeni iPhone modellerinin tanıtımı bile beraber iOS 12’yi kullanıma sunmuştu. Yeni işletim sisteminin bazı özellikleri ise zamanla ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan birisi ise cihaz güvenliği olmakta. iOS 12’nin kullanımının yayılması ile beraber, yeni güncellemenin üçüncü parti kişilere geçit vermediği ortaya çıktı.

Bilindiği üzere Apple, cihazlarına izinsiz olarak erişecek üçüncü her türlü kişiye ve kaynağa müsade etmiyor. Son olarak yayınlanan güncelleme ile 15 bin dolar değerinde şifre kırma cihazları üreten GrayKey,’ler de çaresiz kalmış durumda. Cihazlar iPhone’lardan sınırlı sayıda bilgi elde ediyor ancak bu bilgilerin pek işe yaradığı söylenemez.

GrayKey İşlevsiz Hale Geldi

GrayKey İşlevsiz Hale Geldi

Apple’ın almış olduğu güvenlik önlemi ile ilgili bir güvenlik yetkilisi açıklama yaptı. Yetkili yaptığı açıklamada GrayKey cihazların Apple üretimi cihazları kırmakta yetersiz kaldığını belirtti. Şirketlerin ne gibi yöntemler kullandığı da bilimiyor.

GrayKey cihazları üreten güvenlik şirketi GrayShift’in sitesine girmek isteyen kullanıcılar özel bir şifreye sahip olmak zorunda. Bu şifreler de sadece güvenlik güçlerine veriliyor. USB Kısıtlama Modu ile iPhone cihazların kırılmasının imkansız hale geldiğini söyleyenler olmasına rağmen, Apple şu ana kadar konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmış değil.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum