Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Mobil İşletim Sistemi iOS 12’nin Kullanım Oranı Yüzde 90’a Dayandı

Apple’ın iPhone, iPad ve iPod Touch için kullanıma sunduğu mobil işletim sistemi iOS 12’nin kullanım oranı yüzde 90’a ulaştı.
Apple’ın Mobil İşletim Sistemi iOS 12’nin Kullanım Oranı Yüzde 90’a Dayandı

ABD’li teknoloji şirketi Apple, piyasaya sunduğu geniş ürün yelpazesi ile büyük pazar payına sahip. Akıllı telefon alanında iPhone modelleri bilinen şirket ayrıca iPad ve iPod Touch ürünleri ile kullanıcılara ulaşıyor. Şirketin dikkat çeken yönlerinden birisi ise piyasaya sunduğu ürünlerin işletim sistemlerini bizzat kendisinin geliştiriyor olması.

Mac ürünleri için macOS işletim sistemini sunan Apple, mobil cihazları için iOS işletim sistemini geliştiriyor. Belirli zaman aralıkları işletim sistemlerini güncelleyen ve yeni sürümler sunan ABD’li teknoloji devi, dikkat çeken özellikler ile gündeme geliyor.

Şirketin geliştirdiği ürünlerin işletim sistemi desteğini bizzat kendisinin vermesi, yeni sürümlerin çok daha hızlı bir şekilde yayılmasına zemin hazırlıyor. Eylül ayında yeni işletim sistemi iOS 13’ün kullanıcılara sunulması bekleniyor. Yeni güncelleme ile geri sayım sürerken iOS 12’nin kullanım oranları yüzde 90’a dayandı.

iOS 12 Apple Ekosistemine Yayıldı

iOS 12 Apple Ekosistemine Yayıldı

Bilindiği üzere Apple önümüzdeki Eylül ayında iOS 13’ü kullanıcılara göndermeye hazırlanıyor Bununla beraber yeni iPhone modellerinin de bu dönemde tanıtılması bekleniyor. Bu gelişmeler mevcut en güncel işletim sistemi olan iOS 12’nin de ömrünün sona yaklaştığını gösteriyor. Hazırlanan son rapor, iOS 12’nin iPhone, iPad ve iPod Touch ürünlerinin yüzde 90’ında kullanılır duruma olduğunu ortaya koydu.

Bir önceki işletim sistemi iOS 11’in kullanım oranı yüzde 7 olarak göze çarpıyor. Kalan bölümün de daha eski iOS sürümlerinin oluşturduğu belirtildi. Teknoloji devi son olarak geçtiğimiz Mayıs ayında kullanım oranların açıklamış ve o zaman iOS 12’nin yüzdesi yüzde 85 seviyesindeydi. Aradan geçen 3 aylık süreçte iOS 12’nin kullanım oranında yüzde 3’lük bir artış daha yaşandığı görülüyor.

Ayrıca bu veriler iOS 11’e göre mevcut sürümün daha fazla beğenildiğini gösteriyor. Daha önce aynı dönemde iOS 11’in kullanım oranı yüzde 85 seviyesindeydi. Apple kullanıcılarının iOS 12 için daha istekli davrandığını söyleyebiliriz. Önümüzdeki ay beta sürecinde olan iOS 13 ile pek çok yeni özelliğin gelmesi bekleniyor. Kullanıcıların büyük bölümü kısa sürede yeni işletim sisteminin güncellemesini alacaktır.

Apple’ın elde ettiği yüksek kullanım oranlarını Android ekosistemi için söylemek çok zor. Google’ın geliştirdiği Android açık kaynaklı ve telefon üreticileri tarafından yeniden geliştirme sürecine alınıyor. Bu da yeni güncellemelerin Android kullanıcılarına yayılması sürecini epey yavaşlatıyor. Android’i pek çok markanın kullanıyor olması buna karşılık iOS sürümlerini sadece Apple ürünlerini kullanması belirleyici faktör olmakta.

Profesyonellere Yönelik Müzik Servisinin Adı Değişiyor

Profesyonellere Yönelik Müzik Servisinin Adı Değişiyor

Apple’ın pek çok farklı ürün ve hizmet ile kullanıcılara ulaştığını söylemiştik. Şirket uzun zamandır profesyonel düzeyde müzik işleri ile uğraşan kullanıcılara yönelik hizmeti Mastered for iTunes’u sunmuştu. Program ile master kayıtları iTunes ve Apple Music üzerinden dijital olarak dağıtılıyor ve çok yüksek ses kalitesi elde ediliyor. Teknoloji devi bu programın adını hazırlamış olduğu plan çerçevesinde Apple Digital Masters olarak değiştirdi.

Program kapsamında dünyanın önde gelen The Beatles, Led Zeppelin, John Coltrane gibi müzik gruplarını çok daha dinamik ve yüksek ses deneyimi ile dinlemek mümkün oluyor. Şirketin önceki ismi değiştirmesi sürpriz değil. Apple daha önce iOS 13 ve macOS Catalina’nın kullanıma sunulmasıyla beraber iTunes’un fişini çekeceğini açıklamıştı.

Şirket konuyla ilgili açıklamasında Apple Music’teki içeriklerinin önemli bir kısmın Apple Digital Masters adı altında sunulduğuna yer verdi. Kullanıcılar şarkıların Digital Master olduğunu anlamak için Apple Music uygulamasından dosya bilgisini inceleyerek bunu görebiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum