Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple İkinci Çeyrek Geliri %5 Düşüşle 58 Milyar Dolara Geriledi

Apple 2019 ikinci çeyreğinde toplam gelirini geçen yıla kıyasla %5 düşürürken, hizmet gelirlerinde 11,5 milyar dolar ile tüm zamanların rekoru kırıldı.
Apple İkinci Çeyrek Geliri %5 Düşüşle 58 Milyar Dolara Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Apple Inc. 2019 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçları açıkladı. Buna göre şirket gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %5 düşürerek, 58,02 milyar dolara geriletti. Hisse başına olan gelir ise 2,46 dolar olarak açıklandı. 2018 yılının aynı çeyreğinde şirketin hisse başı geliri 2,73 dolar, toplam geliri ise 61,14 milyar dolar olmuştu.

Apple hizmetler gelirinde 11,5 milyar dolar ile bugüne kadarki en yüksek geliri elde etti.

Söz konusu dönemde iPhone gelirleri 31,05 milyar dolar açıklanırken, her geçen yıl düşüş gösterdiği dikkat çekti. iPhone’dan elde edilen gelirin toplamın %53’lük kısmını oluştururken, Mac satışlarında düşüş, ev ürünleri, giyilebilir ürünler, iPad ve aksesuarlarda artış oldu.

Analistlerin beklentisi yılın ikinci yarısında 57,4 milyar dolar gelir ve bunun 30,5 milyar dolarını iPhone satışlarının karşılaması yönündeydi. Hisse başına öngörülen rakam 2,37 dolar olurken, dün açıklanan veriler beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş oldu.

Toplam gelirin %61’lik kısmının uluslararası satışlardan elde edildiği açıklandı.

Şirketin bu dönemdeki net gelirleri %16 düşüşle 11,6 milyar dolara geriledi. Apple CEO’su Tim Cook, Haziran ayında 30. Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda geliştiricilere ve müşterilere daha fazla bilgi verme konusunda heyecanlı olduklarını dile getirdi. İkinci yıl bilançolarına ilişkin olarak; hizmetler tarafında tüm zamanların rekorunun kırıldığını, bunun yanında ev-aksesuar kategorisinde ve giyilebilir teknolojide güçlü bir ivme yakaladıklarını söyledi.

Bu olumlu gelişmelerle sağlanan hızın toplam 1.4 milyar aktif aygıtla kurulu sistemimizin süren gücünü yansıttığını sözlerine ekledi. iPad tarafında da altı yılın en iyi büyümesini yakaladıklarını belirten Cook, yazılım ve hizmetler tarafındaki gelişmelerin heyecan verici olduğunu dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu