Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın iCloud’un Güvenlik Seviyesini Düşürdüğü İddia Ediliyor

Apple, bulut depolama servisi iCloud’un güvenlik seviyesini FBI etkisiyle düşürmüş olabilir.
Apple’ın iCloud’un Güvenlik Seviyesini Düşürdüğü İddia Ediliyor

ABD merkezli teknoloji devi Apple, sunduğu ürün ve servisler ile dünyanın dört bir yanında milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Apple, kullanıcılarının güvenliğini sağlamakla sorumlu ve bu konuya yönelik büyük önem vermesi ile biliniyor. Daha önce yaşanan asayiş olaylarında teknoloji devinin kullanıcı gizliliğini esas alarak kolluk kuvvetlerine yardımcı olmadığı çok kez gündeme gelmişti. Geçtiğimiz günlerde FBI’ın iCloud verilerine ulaşmak adına Apple ile iş birliği yapmak istediği ortaya çıkmıştı.

Teknoloji devinden bir teröriste ait iPhone’un kırılması talep ediliyor. Apple ise gizliliği sebep göstererek bu ve benzeri talepleri kabul etmiyor. Şirketin bu tavrı kısa bir süre önce ABD Başkanı Donald Trump’ın da tepkisini çekmişti. Ortaya atılan son bir iddia ise Apple’ı resmi kurumların baskısı nedeniyle bulut depolama servisi iCloud’un güvenlik seviyesini iki sene önce düşürdüğünü belirtiyor. Apple’dan ise henüz bu iddiaya dair herhangi bir açıklama gelmedi.

iCloud için Şifreleme İddiası

iCloud için Şifreleme İddiası

Teknoloji devinin iOS işletim sistemi içerisinde bulunan tüm verileri şifreleme yaparak koruduğu biliniyor. Ancak iddialar iCloud platformunda bu durumun farklı olduğu yönünde. Apple’ın uçtan uca şifreleme desteğini sunan ‘KeyDrop’ ve ‘Plesio’ adlı verilen sistemleri iki yıl önce geri plana atmış olabilir. Şirketin bu kararında FBI’dan gelen baskıların etkisinin olduğu belirtiliyor.

Teknoloji devinin eski çalışanlarından bir kişi ise uçtan uca şifrelemenin geri plana atılma sebebi olarak kullanıcıların verilere erişimde zorlanmasını gösterdi. Uçtan uca şifreleme sistemlerine yönelik düzenleme yapılmış olsa da iCloud verilerinin tam anlamıyla güvensiz olduğunu söylemek mümkün değil.

Apple Önemli Bilgileri Koruyor

Apple Önemli Bilgileri Koruyor

Apple kaynaklarından gelen bilgilere göre iCloud Anahtar Zinciri, kişisel sağlık verileri, ağ şifreleri, ödeme bilgileri ve Siri’ye ait bilgiler uçtan uca şifreleme yöntemi ile korunmaya devam ediyor. Bu koruma hem sunucu tarafında hem de veri iletimi sırasında etkin bir şekilde sağlanıyor. Ancak bazı verilere hem Apple çalışanlarının hem de güvenlik güçlerinin erişim sağlayabileceği iddia ediliyor.

Şirketin iPhone ve Mac gibi cihazlarında ise böyle bir durum söz konusu değil. Kullanıcılar iCloud yedeklerini devre dışı bırakıp yerel cihazlardaki verilerini güvenle saklayabilir. FBI geçtiğimiz günlerde yaşanan terör saldırısı nedeniyle saldırganın iPhone’una erişmek adına Apple’a baskı yapmaya devam ediyor.

Apple saldırganın iCloud yedeklerini FBI’a verdiğini belirtiyor. Ancak ABD’li resmi güvenlik kurumu talep ettiği bilgilerin tam olarak karşılanmadığını ifade ediyor. Uzmanlar FBI’ın istediği verilere farklı yollar aracılığı ile erişebileceğinin altını çiziyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum