Yatırım yapmaya başla!

Apple Bulut Hizmeti iCloud’a Fahiş Zamlar Yaptı!

Son dönemde ürünlerine yaptığı zamlar ile gündemden düşmeyen Apple, bulut hizmeti iCloud’a da görülmemiş bir zam yaptı.
Apple Bulut Hizmeti iCloud’a Fahiş Zamlar Yaptı!

Teknoloji devi Apple, son günlerde daha çok, ürünlerine ve uygulamalarına yaptığı zamlar ile konuşuluyor. Özellikle ülkemizde son dönemde artan döviz kurlarından dolayı ürün ve uygulamaların önemli derecede zamlandığına tanık oluyoruz. Şirket geçtiğimiz günlerde App Store’daki uygulamaların fiyatlarına zam yaparak gündeme gelmişti.

Ancak öyle görünüyor ki Apple’da yaşanan zam rüzgarı dinmeyecek. Kullanıcıların sık olarak kullandığı bulut sistemi iCloud, teknoloji devinin zam politikasından nasibini aldı. Şirket gece yarısı yaptığı açıklama ile iCloud kullanıcılarının ödediği ücretlere zam yaptığını duyurdu. Üstelik yapılan zam oranları bugüne kadar az görülür türden.

iCloud’a Büyük Zam

iCloud’a Büyük Zam

Apple’ın bulut hizmeti iCloud, en çok kullanılan bulut sistemlerinden biri olmakta. Milyonlarca kullanıcısı olan platforma, Apple tarafından oldukça yüksek diyebileceğimiz zamlar uygulandı. Yapılan duyuru sonrası 2 TB depolama alanı kullanan kullanıcılar bugüne kadar aylık ödedikleri 39.99 TL yerine artık 64.99TL ödeyecekler.

iCloud’daki daha düşük tarifeler ise şu şekilde belirlendi. 50 GB depolama alanı 3.99 TL yerine 6.49TL, 200 GB’lık depolama alanı 11.99 TL yerine artık 19.99 TL olarak belirlendi. Bu fiyatlarda hiç kuşkusuz artan döviz kurunun önemli etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Ancak son günlerde dolar kurunun düşüş eğiliminde olmasına rağmen yapılan bu zam düşündürücü görünüyor.

Kullanıcılar Alternatiflere Yönelebilir

Kullanıcılar Alternatiflere Yönelebilir

Apple’ın uygulamaya başladığı fahiş zamlar sonrası pek çok kullanıcı diğer bulut hizmeti veren servislere yönelebilir. Apple’ın rakipleri Google Drive, ya da Turkcell gibi servislerin bulut hizmetleri Apple oranla daha cazip görünüyor. Google Drive kullanıcıları 1 TB alan için 28.99 TL öderken, Turkcell ise 2.5 TB depolama alanı için aylık 39.99 TL talep ediyor.

Apple’ın birer birer yaptığı zamlar sonrası akıllara çevrimiçi müzik servisi Apple Music’e de zam yapılması ihtimali geldi. Eğer şirket böyle bir karara imza atarsa rakipleri Spotify ve Fizy’e karşı kan kaybedebilir. Son günlerdeki mali tabloları ile iyimser bir görüntü vermeyen şirket, satış adetlerini açıklamama kararı almıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum