Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Çinli Rakibi Huawei’yi 2019’un Son Çeyreğinde Geçebileceği İddia Edildi

ABD’li teknoloji devi Apple’ın bu yılın sonu itibariyle Huawei’yi satışlarda geçebileceği iddia edildi.
Apple’ın Çinli Rakibi Huawei’yi 2019’un Son Çeyreğinde Geçebileceği İddia Edildi

Son yıllarda akıllı telefon pazarının baş aktörleri arasında Samsung, Huawei ve Apple arasında sıkı bir rekabet yaşanmaya devam ediyor. Samsung’un satış adedi ile diğer rakiplerini geride bıraktığı ve en fazla kullanıcıya sahip şirket olduğu biliniyor. 2018 yılı itibariyle Apple, Samsung’un ardından en fazla satış adedine sahip şirket olarak biliniyordu.

Ancak devam eden süreçte Huawei’nin Mate 20 serisi başta olmak üzere orta seviyeye hitap eden akıllı telefon modelleri ile birlikte önemli bir çıkış yakaladı. Çinli teknoloji devi yakaladığı çıkış ile beraber Apple’ı geride bıraktı ve yakın gelecekte Samsung’u geçerek bir numara olacağı konuşuluyordu.

Ta ki Huawei’ye yönelik ABD yaptırımları uygulanana kadar. Başta Google olmak üzere pek çok teknoloji şirketi Huawei’yi kara listeye aldı ve şirket yeni bir yol haritası belirlemeye başladı. Gelişmeler sonrası bu yıl sonu itibariyle Apple’ın yeniden Huawei’yi geçebileceği konuşuluyor.

Dengeler Değişebilir

Dengeler Değişebilir

Bu yıl itibariyle Huawei ABD yaptırımları gölgesinde Mate 30 ailesini tanıttı. Yeni amiral gemileri Android 10 ile beraber geliyor ancak YouTube, Play Store gibi popüler Google servisleri yer almıyor. Bu gelişmeler sonrası Huawei marka telefonlarda yaşanacak düşüş ile beraber Apple ile arasındaki kıskacın kapanabileceği belirtiliyor.

2019 yılının ikinci çeyreği itibariyle Apple ile Huawei arasındaki sevkiyat farkının 25 milyon seviyelerinde olduğu biliniyor. Mate 30 modellerinde yaşanan düşüş ve iPhone 11 modellerine olan yoğun ilgi ile beraber iki şirket arasındaki sıralamanın değişebileceği tahmin ediliyor. Bu yılın üçüncü çeyreği itibariyle bir değişim beklenmezken Apple’ın Huawei’yi geçmesi yılın son çeyreğini ya da gelecek yılı bulabilir.

Huawei’ye Google Darbesi

Huawei’ye Google Darbesi

Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei’nin bir süre öncesine kadar Samsung’u bile geçebileceği konuşuluyordu. Ancak Google yaptırımları sonrası şirket global pazarda ağır yara almaya başladı. ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının etkisi ile beraber Huawei hem üretim aşamasında hem de satış sürecinde sorunlar yaşar hale geldi.

Google uygulamalarının yer almadığı Huawei imzalı telefonlar şüphesiz pazarda büyük darbe yiyecektir. Aralarında çok fazla fark olmayan Apple ile Huawei arasında sıralamanın değiştiğine tanık olabiliriz. Bununla beraber Google ile yaşanan sorunların giderildiği bir senaryoda Huawei’nin yeniden ayağa kalkması da imkan dahilinde. Neler olacağını önümüzdeki süreçte göreceğiz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum