Yatırım yapmaya başla!

Apple Hisselerinin Yönü için Riskler ve Katalizörler Değerlendiriliyor

Apple'ın güçlü gelen ilk çeyrek verilerinin ardından hisselerinin önündeki riskler ve katalizörler incelenmeye başlandı.
Apple Hisselerinin Yönü için Riskler ve Katalizörler Değerlendiriliyor

Apple 1,2 trilyon dolardan daha fazla olan piyasa değeri ile göz kamaştırmaya devam ediyor. Hisseleri ise geçen yıl yüzde 40’ın üzerinde artış göstererek, sağlamlığını kanıtladı. S&P 500 endeksi ise aynı dönemde yüzde 2’den fazla düşüş kaydetti. Ayrıca 10 yılda Apple hisseleri yüzde 705 artarken, S&P 500 sadece yüzde 114 arttı.

Nisan ayında ise hisseler, yüzde 23’ten fazla yükseldi ve şu anda 300 doların üstünde işlem görüyor. Hisselerin bu performansı, şirketin 1,2 trilyon dolardan fazla olan piyasa değeri ile Microsoft’ten sonra dünyanın en büyük ikinci şirketi olmasını sağlıyor.

Yatırımcılar Apple’ı Neden Seviyor?

Akıllı Telefon Pazar Payı
Görsel Kaynak: Statcounter

Warren Buffett gibi birçok yatırımcının Apple’ı sevmesi için bazı nedenler var. Bunlardan birincisi, uluslararası üne sahip yüksek kaliteli ürünler üretmesidir. Örneğin; iPhone, akıllı telefon pazarında Samsung’dan sonra ikinci büyük pazar payına sahip. Bazı araştırmalar da ise Apple’ın üçüncü sırada yer aldığını görürebilirsiniz.

İkincisi ise hizmetler segmentinin son zamanlardaki büyüme hızıdır. Son çeyrekte, segmentin geliri yaklaşık %17 artarak 13,3 milyar dolara ulaştı. Ücretli abone sayısı ise 515 milyona çıktı. Şirketin bu yıl, 600 milyondan fazla üyesi olması bekleniyor. Bu rakamın sadece ilk çeyrekte 35 milyon artması tahmin ediliyor.

Üçüncü sevilme nedeni ise Apple Watch’un giyilebilir teknoloji pazarında büyük bir paya sahip olmasıdır. Çünkü bu ürünler, düşen iPhone satışlarına rağmen şirkete büyük oranda yardımcı oluyor. Aşağıdaki grafikte Apple’ın giyilebilir teknolojideki pazar payını görüyorsunuz:

Giyilebilir Teknoloji Pazar Payı
Görsel Kaynak: Statista

Bunlar dışında bazı temel nedenler de şirketin sevilmesini açıklıyor. Güçlü nakit akışları, sağlıklı bilançosu, yüksek marjları ve mükemmel getirileri ile Apple hisselerindeki iyimserlik de bu nedenler arasında yer almaktadır.

Yatırımcılar, Apple’ın yüzde 1,07’lik temettü getirisi de göz kamaştırıyor. Ayrıca bu oran, %24’lük güçlü bir ödeme oranı ile desteklenmektedir.

Bir başka neden ise şirketin hisse geri alımı için milyarlar harcamasıdır. Sadece 2019 yılında yaklaşık 67 milyar dolarlık hisse geri alımı yaptığı biliniyor.

Hisseler Nisan’da Yüzde 23’ten Fazla Yükseldi

Apple Hisse Senedi Performansı
Görsel Kaynak: Apple

Apple hisseleri, Mart ayında koronavirüs pandemisine bağlı olarak 224 dolara kadar geriledi. Bu seviyeden geri dönüş sağlayan hisseler, Nisan ayında %23’ten fazla yükseliş kaydetti.

Analistlere göre; bu fiyat hareketi kısmen ABD hisse senetlerinin genel güçlü performansından kaynaklandı. S&P 500 ve Nasdaq 100, bu dönemde yüzde 15’ten fazla artış gösterdiler.

Apple hisseleri fiyat eğilimi ise ilk çeyrekteki (şirketin ikinci çeyreği) güçlü performans nedeniyle yukarı yönlü devam etti. Şirketin geliri ilk çeyrekte yüzde 1 artarak, 58,3 milyar dolara yükseldi. Bu rakam, analistlerin beklentisinden 3,67 milyar dolar daha fazlaydı.

Apple Çeyrek Raporu Gelir Artışı
Görsel Kaynak: Apple

Güçlü çeyreklik büyüme, şirketin koronavirüs nedeniyle perakende satış noktalarının çoğunu kapattığı dönemde gerçekleşti. Tim Cook’a göre; iPhone satışlarındaki düşüşün, hizmet ve giyilebilir teknolojinin güçlü performansı ile dengelendi.

Hizmet segmentindeki büyüme, koronavirüs salgınından kaynaklandı. İnsanlar evlerinde kaldıkça; Apple TV+, Apple Music, Apple News ve oyunlara olan talep arttı. iPhone SE isimli uygun fiyatlı akıllı telefonu da piyasaya sunan şirket, daha fazla kişinin Android’den iOS’a geçmesini istiyor.

Apple Hisselerini Harekete Geçirecek Konular Değerlendiriliyor

Apple Hisselerini Harekete Geçirecek Konular DeğerlendiriliyorApple hisselerinin sahip oldukları güçlü performansı koruyup koruyamayacağı merak ediliyor. Bunun için hisseleri hareket ettirecek olası faktörler değerlendiriliyor.

Hisse fiyatını olumlu yönde etkileyecek konulardan birisi, 5G’dir. Analistler, 5G’ye geçişin, iPhone’ları daha da hızlandıracağı ve talebin artması anlamına geliyor. Venturebeat tarafından yakın zamanda yayımlanan bir raporda, şirketin bu yıl 5G özellikli dört iPhone piyasaya sürmeyi planladığını açıkladı.

Buradaki risk ise pandemi nedeniyle AT&T ve Verizon gibi çoğu ABD taşıyıcısı tarafından 5G dağıtımının ertelenmesidir.

Hisseleri olumlu yönde harekete geçirecek bir diğer konu ise hizmet ve giyilebilir teknolojide abone sayısının hızlanmasıdır. Analistler, bu yıl abone sayılarında bir hızlanmanın görüleceğini tahmin ediyorlar.

Apple hisselerini olumsuz etkileyecek risklerden birisi ise daha fazla insanın işini kaybetmesiyle Apple’ın pazar payını kaybetme olasılığıdır. ABD Çalışma Bakanlığı’na göre son altı hafta içinde 30 milyondan fazla Amerikalı işini kaybetti. Bu iPhone’larda ve diğer isteğe bağlı ürün ile hizmetlerde zayıf harcamalara yol açabilir.

Başka bir risk ise Apple’ın Avrupa’da Spotify tarafından dava edilmesidir. Apple Music’in App Store’da haksız bir rekabet avantajına sahip olduğu iddia ediliyor. Eğer Spotify bu davayı kazanırsa, Netflix ve Disney gibi içerik şirketlerinden de bu yönde davalar gelebilir.

Son olarak şirketin Apple Pay ve Apple Card gibi ödeme ürünleri, insanlar harcamalarını azalttıkça daha az kullanılacaktır. Nisan ayında Mastercard ve Visa tüketici harcamalarının önemli ölçüde azaldığı görülmüştü.

Hisselerin 2020’de Nereye Gelmesi Bekleniyor?

Apple Hisseleri Şirket Tahminleri
Görsel Kaynak: Market Beat

Marketbeat tarafından derlenen verilere göre; analistlerin birçoğu Apple hisselerinin yükseleceğini öngörüyor. Yükseliş bekleyenler arasında DA Davidson, 370 dolar ile en yüksek tahmini yapan isim oluyor.

JP Morgan analistleri ise hisselerin aşırı değerli olduğunu düşünüyor ve hedeflerini 350 dolara çıkartıyorlar. Analistler bu derecelendirmeyi, iPhone ve servislerindeki güçlü ivme ile ilişkilendirdiler.

Walletinvestor ve Longforecast Apple Tahminleri
Görsel Kaynak: Walletinvestor ve Longforecast

Long Forecast tarafından yapılan otomatik bir Apple hisse tahmini ise fiyatın yılı şu anki seviyeden yaklaşık %2,8 aşağıda 281 dolarda sonlandıracağını gösterdi. 2021’de yükselişin devam edip, 345 dolara kadar yükseleceğine de işaret etti.

Wallet Investor tarafından yapılan analizde ise Apple hisselerinin yılı 317 dolar civarından bitireceğine işaret ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum