Yatırım yapmaya başla!

Apple Hisse Kazançları Finans Mühendisliği Alanındaki Başarısını Gösterdi

Apple bir süredir uyguladığı hisse geri alım çalışmaları ile finansal mühendislik alanındaki başarısını kanıtlamış oldu.
Apple Hisse Kazançları Finans Mühendisliği Alanındaki Başarısını Gösterdi

Hisse geri alımları, geçtiğimiz birkaç yıl boyunca pek çok çevrede kötü bir isimle anıldı. Büyümeye kurumsal yatırımdan sapan verimsiz finansal mühendislik olarak nitelendirildi. Ancak Apple’ın son yıllarda hisselerini mütevazi değerlerde geri satın almak için kullandığı çok miktarda nakit kaynağını agresif bir şekilde kullanması, olgunlaşan bir şirket için geri alımların güçsüzlük içinde olduğunu gösterdi.

Apple için uzun vadeli hissedarlar, şirketin işe alması veya sermaye yatırımı harcamalarından ödün vermeksizin fayda sağlamıştır.

Apple Uzun Vadeli KazancıiPhıne satışlarında son birkaç yıldaki yavaşlama, 30 Eylül 2015 tarihinde sona eren mali yıldan bu yana Apple’ın genel büyümesini sınırladı. Aslına bu mali yılın net gelirinin Apple’ın dört yıl önceki rezervasyonuna neredeyse tamamen eşit olduğu tahmin ediliyor.

Yine de Apple’ın 200 milyar dolar tutarındaki sağlıklı bir parayı hisselerini satın almak ve temettülerini yükseltmek için kullandıkları kararlı planını iyi karşıladı. Düz net gelirle 1,2 milyar Apple hissesinin satın alınması, hisse başına kazançların 2015 mali yılında 9,22 dolardan bu yıl 11,51 dolara yükseleceği anlamına geliyor.

Farklı bir ifadeyle 2015’ten bu yana Apple hissesi satmayan bir yatırımcının bugün dört yıl öncesine göre yüzde 25 daha büyük bir payı bulunuyor.

Apple hisseleri 2015 mali yılının sona ermesinde bu yana neredeyse iki katına çıktı ve hem fiyat bazında hem de ileriye dönük fiyat kazancı yükseldi.

Apple Hisseleri İki Katına ÇıktıBazı açılardan Apple fiyat/kazanç analizi söz konusu olduğunda benzersiz bir şirkettir. İlk birkaç iPhone yinelemesinin muazzam karlılığı ve Mac franchice’ının yeniden canlanması, şirkete büyük miktarda nakit para kazandırdı. Hiçbir zaman tek seferde toplam 200 milyar dolar sermaye yatırımı ya da büyük bir satın alma için konuşlandırmanın akıllı, yüksek getirili bir yolu olmadı.

Böylece sabit geri alımlar, net parasını sıfıra indirme hedefi, düzenli temettü artışları ve yeni cihaz ile hizmetlerin geliştirilmesinin devam etmesi, Apple’da çoğu firmanın imrenebileceği bir şekilde bir arada bulunabildi. Ve elbette, bugünkü seviyedeki Apple hisselerinin, eskiden olduğu gibi geri alımlar veya tersi gibi uzun vadeli bir bahis olduğunu kanıtlayacağı söylenemez.

iPhone’un düşüşü keskinleşebilir ve diğer hizmetler bunu karşılamayabilir. Ancak şirketin sermaye tahsis stratejisinin en sıcak yeni akıllı telefona geleceğe daha az bağımlı olacak bir geçisi yönlendirmek için yönetim ilerledikçe Apple hisse senetlerini desteklemede olumlu bir faktör olduğunu iddia etmek zor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum