Yatırım yapmaya başla!

Apple Hisseleri HSBC’nin Hedef Fiyatı Düşürmesiyle Geriledi

Çin ithalatları üzerindeki ticaret tarifeleri ve azalan iPhone talebine işaret eden HSBC, Apple’ın hedef fiyatını 180 dolardan 174 dolara düşürdü. Detaylar aşağıda;
Apple Hisseleri HSBC’nin Hedef Fiyatı Düşürmesiyle Geriledi

Teknoloji devi Apple’ın hisseleri, bugün açılış öncesi işlemlerde yüzde 2.5 oranında geriledi. Düşüşün arkasındaki sebep ise HSBC’nin ABD-Çin savaşına maruz kalması korkuları nedeniyle firmanın hedef fiyatını düşürmesi oldu.

HSBC Global Tüketici ve Perakende Araştırmaları Eş Başkanı Erwan Rambourg, yenilenmiş Çin büyüme riskleri ve tarifeleri arasında Apple’ın hedef fiyatını 180 dolardan 174 dolara indirdi. Apple’ın Pazartesi günkü düşüşü, Google’ın Çinli telekomünikasyon devi Huawei ile bazı faaliyetlerini askıya almasının ardından teknoloji hisselerindeki küresel bir satış dalgasıyla vurgulandı.

Analist notunda, Çin’in ABD ithalatındaki son tarife artışlarının da sonrasında Pekin’in yaptığı misillemenin de Apple’ı fiyatları artırmaya zorlayabileceği belirtildi.

 HSBC Apple Hedef Fiyatı DüşürdüBunun da son iPhone lansmanlarının çok pahalı olduğuna ilişkin tüketici hissiyatıyla azalan talepleri daha da azaltmasına ya da marjların bir darbe daha almasına yol açacağı söylendi. HSBC’den Rambourg; “ikinci olarak Çin pazarında, tüketicilerin benzer işlevselliklere sahip Huawei, Xiaomi gibi yerel markalara geçişi hızlandırmaları yönünde bir risk var” dedi.

Notta, Apple yönetiminin yatırımcının dikkatini çekmek için sunduğu etkili iletişimin ve yeni hizmetlerin, Apple’ın çekirdek iPhone ürününe daralan talebini telafi edemeyeceği de aktarıldı.

 HSBC Azalan Çin Talebi Hedef Fiyat Düşürdü Nitekim Apple hisseleri, hem azalan talep hem de ABD-Çin savaşı gibi dış etkenler nedeniyle son aylarda düşüş yaşamış, şirketin bilançosunu yayınlamasının sonraki günü olan 1 Mayıs’tan bu yana ise yüzde 10 civarında gerilemişti.

İlaveten, Donald Trump’ın tarifeleri artırmasının ardından gösterdiği düşüşle de ABD-Çin gerilimine en savunmasız şirketler arasında yer aldığını bir kez daha doğrulamıştı. Düşüş üzerine görüş bildiren analistler de Apple’ın Çin’den elde ettiği geliri, teknoloji devi için devam eden bir risk olarak nitelendirmişti. UBS analisti; “Çin açıkça Apple için çok önemli olmaya devam ediyor ve muhtemelen bu yıl genel büyümede bir engel olacak” demişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum