Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple Hisseleri COVID-19 Kriziyle Uzun Süre Savrulacak

Koronavirüs krizinin vurduğu dev şirketlerden biri olan Apple için karamsar değerlendirmeler geldi. İşte son aylarda hisselerin performansı ve bilinmesi gerekenler;
Apple Hisseleri COVID-19 Kriziyle Uzun Süre Savrulacak
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’li teknoloji devi Apple 2019’da S&P 500 kazançlarına en büyük katkıyı yapan şirket olmuştu. Geçen yıl yüzde 85 civarındaki artışla adeta uçuşa geçen Apple’ın aynı performansı bu yıl göstermesi ise epey zor görünüyor.

Hisseler için yapılan değerlendirme düşürmeleri ve son aylardaki performansı da bu görüşü destekliyor. Goldman Sachs analisti Rod Hall, şirketin 2021’de sığ bir toparlanmaya baktığını belirterek satış pozisyonuna geçti.

Hükümetlerin COVID-19 salgınıyla mücadelede uyguladığı kapatmalar ile talepte hızlı bir toparlanma yaşanmasının zor olduğunu bildirdi.
Apple Hisse Performansı 2020
Kaynak: Yahoo! Finance

2019’daki performansıyla göz kamaştıran Apple, son üç ay boyunca yüzde 10’un üzerinde değer kaybetti. 2 Ocak 2020’de 300 dolardan kapanan hisseler, 19 Şubat’tan sonra düşmeye başlamış. ABD’deki koronavirüs tablosuna bakıldığında ise ilk vakanın 15 Şubat’ta 15 vaka ile rapor edildiği görülüyor.

Vaka sayısının hızla arttığı Mart ayında (Mart sonunda 189 bini geçmiş durumdaydı) ise daha derin düşüşlerin gerçekleştiği anlaşılıyor. Yani Ocak ayında hedef fiyatı artırılan hisse senetlerinden biri olan Apple son aylarda hızla geriledi.

Ocak’ta Morgan Stanley hedef fiyatını hisse başına 296 dolardan 368 dolara çıkartırken Nomura da 280 dolara yükseltmişti.

Apple Hisseleri Hedef Fiyat DüşürülüyorHedef artışları o dönemde güçlenen iPhone taleplerine ve siparişlere dayanmıştı ki salgın sonrası dönemde ne talep ne üretim kaldı. Durum böyleyken Goldman analisti Hall da akıllı telefon üreticisinin zorluklarının 2021’e kadar devam edebileceğini kaydetti. MarketWatch‘a göre Hall, 17 Şubat’tan bu yana üçüncü kez tahmin düşürürken Apple hisseleri için değerlendirmesini Perşembe günü nötrden satışa çevirdi.

Hisseler için 233 dolar fiyat hedefi belirledi ki bu son seviyelerin yaklaşık %19 altına tekabül etti.

Analist Hall Hisse Yorumu

Apple’ın ilk yarıda kaybedilen talebi ikinci yarıda telafi edemeyeceğini düşünen analist ayrıca geçmiş durgunluklardaki satış dalgasına işaret ederek Apple’ın ortalama satış fiyatları üzerindeki baskı hakkında endişelendiğini de kaydetti.

Akıllı telefonların ortalama satış fiyatlarının küresel mali krizde yıllık bazda yüzde 14 düştüğünü ve birim büyümesinin 2019 sonlarında geri dönmesine rağmen 2010’un üçüncü çeyreğine kadar pozitif büyüme göstermediğini hatırlattı.

Bunların yanında Apple’ın hizmet işinin COVID-19 salgınına bağışık olmayabileceği konusunda da uyardı. 2021 için hizmet büyümesinde önemli bir yavaşlamayı %7 olarak modellediğini yani kategorinin Apple’ın toplam gelirinin yüzdesi olarak aslında durgunlaşacağını bildirdi.

Analistin yorumu üzerine hisseler Cuma günü açılış öncesi işlemlerde düşüş kaydetti. Borsanın açılmasıyla 284 dolardan açılan hisseler 279 dolar seviyelerine kadar geriledi ve şu anda dalgalanma sürüyor.

Ancak koronavirüs krizi sırasında Apple gibi düşen hisselerin fırsata çevrilmesi gerektiğini düşünenler de var. Investor’s Business Daily’nin Mart ayındaki bir yazısında Apple’ın koronavirüs düzeltmesi boyunca satın alınıp izlenmesi gereken uzun vadeli hisselerden olduğu belirtilmiş. Warren Buffett’a örnek verilerek klasik satın al ve tut yaklaşıma atıfta bulunulmuş.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu