Paylaşım

Apple Dünyanın En Büyük Akıllı Telefon Pazarlarından Hindistan’da Tutunamıyor!


 

Apple, dünyanın en büyük akıllı telefon pazarları arasındaki Hindistan’da tutunamıyor. Ayrıntılar haberimizde;

Apple, dünyanın üçüncü en büyük akıllı telefon pazarında pay edinebilmek için verdiği uğraşlara rağmen ülkede bir türlü tutunamıyor. 2018’in ilk yarısında Hindistan’da 1 milyondan daha az cihaz satışı yapabilen Apple, düşen satışların yanında önemli yöneticilerini de kaybetti. Bloomberg, ulusal satış ve dağıtım şefi, ticari kanalların başkanı gibi yöneticilerin Apple’dan ayrıldıklarını belirtti.

Ayrıca teknoloji devinin pazar payını tek haneli rakamların dışına çıkarmak için Hindistan’daki satış operasyonlarını yeniden yapılandırdığı bildirildi. Adı açıklanmayan kaynaklardan alınan verilere göre geçen yılın sonunda göreve getirilen Hindistan operasyon şefi Michel Coulomb’un yerel taşıyıcılarla iş ilişkileri geliştirme konusunda yavaş olduğu vurgulandı.

Counterpoint’in araştırmaları da Apple’ın Hindistan’daki payının yalnızca % 2 olduğunu ortaya serdi.

Apple'ın Hindistan'daki Pazar Payı % 2 Bunun yanında Apple’ın 2017’de 3.2 milyon iPhone sattığı, 2018’in Ocak – Mart döneminde ise 1 milyondan daha az iPhone satışı yaptığı belirtildi. Şirketin Hindistan’daki en iyi beş akıllı telefon üreticisi arasında bile yer almaması dikkat çekerken, pazarı Asyalı üreticilerin domine ettiği görüldü.

Hindistan’da % 26 pazar payına sahip olan Samsung’u, Çinli üreticiler Xiaomi, Oppo, Vivo ve Huawei’nin takip ettiği kaydedildi.

Hindistan'ı Asyalı Üreticiler Domine Ediyor 1 milyardan fazla nüfusuyla Apple için önemli bir pazar olan Hindistan’da şirketin rekabet gücünün az olması işlerin yolunda gitmediği şeklinde yoruldu. Öte yandan; Hindistan’ı ilk kez 2016’da ziyaret eden Tim Cook da şirketin buradaki pazar payının aşırı düşük olduğunu kabul etti.

Ayrıca Tim Cook Mayıs ayındaki kazanç raporu toplantısında; Hindistan’ı Çin’deki fırsata benzetmesiyle çok konuşulmuştu.

Tim Cook Hindistan Pazarı Yorumu Düşüncesini; “Hindistan’da bizim için bariz bir şekilde büyük fırsatlar var” diyen Tim Cook, pazardaki aşırı düşük paylarına rağmen Hindistan için uğraş vermelerinin nedenini bu fırsatlara bağlamıştı.

Yüksek vergiler nedeniyle iPhone’ların normalden daha pahalı fiyatlarının, Hindistanlılar için bir dezavantaj olduğuna vurgu yapan Cook, zamanla bu durumun değişeceğini dile getirmişti. Çünkü Apple CEO’su Hindistan’daki sosyoekonomik durumun iyileşeceğini ve diğer ülkelerde deneyimledikleri gibi burada da büyük bir kesimin orta sınıfa doğru ilerleyeceğini öngörmüştü.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın