Apple Hayranı Genç Teknoloji Devinin Sunucularına Sızdı

Teknoloji devi Apple’ın sunucuları, Avustralya’da 16 yaşında bir genç tarafından hacklendi. İşte detaylar.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple’ın en çok önem verdiği konulardan birisi güvenlik olmaktadır. Öyle ki piyasaya sürdüğü ürünlerde ve işletim sistemlerinde, kullanıcıların güvenliğini gözeten şirket geçtiğimiz günlerde önemli bir güvenlik sorunu ile karşı karşıya kaldı.

Şirket kendi politikaları gereği kullanıcı güvenliğini en üst seviyeye çıkaracak kararlar almış olmasına rağmen, zaman zaman yapılan saldırılara engel olamıyor. Avustralya’da 16 yaşında bir genç, Apple’ın sunucularına sızarak dünyada ses getirecek bir olaya imza attı. Genç hackerın 1 yıldır Apple sunucularına erişim sağlayabildiği ortaya çıktı.

Sisteme Defalarca Sızdı

Sisteme Defalarca Sızdı

Avustralyalı 16 yaşındaki genç hacker Apple sunucularına istediği zaman sızabiliyordu. 1 yıldan uzun süredir bu işlemi gerçekleştiren internet korsanı, Apple sistemlerine erişerek, 90 GB üzerinde veri indirmeyi başardı. Hackerın sunuculara yapmış olduğu erişimler, Apple tarafından ancak 1 yıl sonra fark edilebilidi.

Durumun farkına varan Apple zaman kaybetmeden FBI ile iletişime geçti. FBI ise Avustralya Federal Polisi ile temasa geçerek, 16 yaşındaki genç kıskıvrak yakalanmış oldu. Gencin evine yapılan baskın sonrası bilgisayarında yapılan araştırmalarda, “hack hack hack” adında bir klasöre rastlandı. Klasörün içeriğine bakıldığında Apple sunucularından indirilmiş güvenlik verileri olduğu ortaya çıktı.

Genç Apple Hayranı Çıktı

Genç Apple Hayranı Çıktı

Gencin gözaltına alınmasıyla beraber, avukatından da konuyla ilgili dikkat çekecek açıklamalar geldi. Avukat, Apple’a sızma operasyonu gerçekleştiren gencin kötü bir niyetinin olmadığını belirtti. Apple sunucularına sızan gencin amacının hayran olduğu teknoloji devi şirkette işe girmek olduğu belirtildi.

Apple’ın fazlasıyla dikkat çeken gencin ne ceza alacağı önümüzdeki ay içerisinde belli olacak. Apple gibi teknoloji devi bir şirketin içerisinde böylesine önemli bir güvenlik skandalının yaşanmış olması, internette yer alan verilerin güvenliği ile ilgili soru işaretlerini yeniden akıllara getirdi.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı