Yatırım yapmaya başla!

Apple Güvenlik Uzmanlarına Açıkların Yakalanması için Özel iPhone Dağıtacak

Teknoloji devi Apple, iPhone ürünlerinde ortaya çıkması muhtemel güvenlik açıklarının saptanması için güvenlik uzmanlarından yardım alıyor. Şirket araştırmacılara özel dizayn edilmiş iPhone’lar dağıtacak.
Apple Güvenlik Uzmanlarına Açıkların Yakalanması için Özel iPhone Dağıtacak

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticisi Apple, iPhone modellerinin yüksek deneyim sunması adına her türlü çalışmayı yapıyor. Şirketin önümüzdeki Eylül ayında yeni iPhone modellerini tanıtması bekleniyor. Amiral gemilerine dair pek çok sızıntı gündeme geldi.

Kullanıcıların geçmiş yıllardan bu yana iPhone seçimi yapmasındaki başlıca sebeplerden birisi Apple’ın güvenliğe verdiği önem olmakta. Şirket kişisel veri gizliliğine karşı katı bir politika uygulaması güvenlik anlamında hassasiyeti olan kullanıcıları kendisine çekiyor. Forbes’da yer alan son haber Apple’ın güvenliğe verdiği önemden sapmadığını gösteriyor.

Şirket iPhone cihazlarında çıkması muhtemel güvenlik açıklarına karşı araştırmacılardan yardım alacak. Habere göre güvenlik araştırmacılarına açıkların bulunabilmesi için özel geliştirilmiş iPhone modelleri verilecek. Araştırmada bulunacak güvenlik uzmanları Apple tarafından bizzat seçilecek.

iPhone’ların Güvenliğinin Artması Amaçlanıyor

iPhone’ların Güvenliğinin Artması Amaçlanıyor

Apple’ın üzerinde çalıştığı yeni proje ile ilgili detaylı bilgilendirmeyi Las Vegas’ta düzenlenen Black Hat güvenlik konferansında yapması bekleniyor. Güvenlik uzmanlarına açıkları bulması için verilecek iPhone modellerinin kilitleri kaldırılmış olacak. Cihazların tasarım olarak normal modellerden farklı olması beklenmiyor. Ancak buna rağmen araştırmacılara verilen iPhone modelleri ile şirketin kendi çalışanlarının kullandığı modeller arasında kilit seviyesi olarak fark olacak.

Güvenlik uzmanları yapacakları araştırmalar ile iPhone’un işletim sistemini ve donanımsal ürünlerini rahatlıkla analiz edecek. Şirket güvenlik önlemlerini sadece iPhone modelleri için almıyor. Diğer yandan macOS işletim sistemine yönelik benzer bir araştırma programı başlatılıyor. Teknoloji devi Mac ürünlerindeki güvenlik açıklarının saptanması adına araştırmacılar için Bug Bounty adında yeni bir programın startını verecek.

Mac Ürünlerinde Hata Bulana Ödül Verilecek

Mac Ürünlerinde Hata Bulana Ödül Verilecek

ABD’li teknoloji devi daha önce macOS işletim sisteminde hataların bulunması için benzer bir araştırma programı hazırlığında olmuştu. Ancak bu program uzun zamandır erteleniyordu. Şirket iPhone araştırma programı ile beraber macOS için de ertelediği programı başlatma niyetinde. İşletim sisteminde herhangi bir güvenlik açığı bulan kişiler Apple tarafından ödüllendirilecek.

Daha önce siber korsanların macOS’ta kişisel verileri yönetici yetkileri olmadan ele geçirdiği biliniyor. Güvenlik uzmanları ise sanılanın aksine macOS’ta tahmin edildiğinden daha fazla açık olduğunu belirtiyor. Forbes’a konuyla ilgili açıklamalarda bulunan güvenlik araştırmacısı Patrick Wardle, Apple’ın macOS’taki güvenlik açıklarının bulunması için ödül programını başlatmasının şart olduğunu söyledi.

Şirketin başlatacağı programda ödül verilecek olması araştırmacıların macOS üzerinde daha fazla mesai harcamasına neden olacaktır. Kuşkusuz Apple yazılımlarının başka araştırmacılar tarafından incelenmesi güvenlik seviyesinin artmasına neden olacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum