Yatırım yapmaya başla!

Apple ve Google’ın Geliştirdiği Takip Uygulaması Gizlilik Odaklı Olacak

Apple e Google’ın bir süredir geliştirdiği tkip uygulamasında gizliliğin ön planda olacağı açıklandı.
Apple ve Google’ın Geliştirdiği Takip Uygulaması Gizlilik Odaklı Olacak

Son dönemde dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü, teknoloji şirketlerini ortak noktada buluşturdu. Bugüne kadar başta mobil cihaz pazarı olmak üzere pek çok alanda birbirleri ile rekabet halinde olan Apple ve Google, Corona virüsü ile mücadele için güçlerini birleştirdi. Geçtiğimiz günlerde salgının kontrol altına alınması adına iki şirket tarafından bir takip uygulaması geliştirildiği duyurulmuştu. Geliştirilen uygulama için geçtiğimiz günlerde bazı bilgiler paylaşılmıştı ve daha fazla bilgi sahibi olmuştuk.

Uygulamanın geliştirme süreci devam ederken şirketlerden bu sürece yönelik açıklamalara yenileri eklenmeye devam ediyor. Apple ve Google son olarak uygulamanın gizlilik özelliklerine dair yeni bilgilendirmelerde bulundu. Daha önce ‘temas takip sistemi’ olarak adlandırılan uygulamanın yeni adının ‘maruz kalma bildirimi’ olarak değiştiği açıklandı. Milyonlarca kullanıcının verilerini toplanacağı bu uygulama için Apple ve Google kullanıcıların güvenini kazanmak adına gizliliği öne çıkarıyor.

Gizlilik Ön Planda Olacak

Gizlilik Ön Planda Olacak

Geliştirilen uygulama ile kullanıcıların, COVID-19 tanısı almış kişiler ile yakınlaşmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bunun için Bluetooth aracılığı ile veriler şifrelenecek ve bir kişi hastalık geçirmiş birisi ile yakınlaştığında uyarı verilecek. Sistemin bir kişinin başka bir kişi ile olan temasını en fazla 30 dakika süre karşılaştıracak.

Bu süreçte Gelişmiş Şifreleme Standardı’nın kullanılacağı belirtildi. Böyle bir uygulamanın herkes tarafından kullanılması için gizlilik şüphesinin olmaması gerektiğini belirten Apple ve Google, insanların günlük temaslarının akıllı telefonlar ile takip edileceğinin altını çiziyor.

Uygulamanın isminin temas takip yerine maruz kalma olarak değiştirilmesinde de güvenliğin öne çıkarılması amaçlanıyor. Önümüzdeki günlerde geliştirilen uygulamanın ilk olarak halk sağlığı geliştiricilerine sunulacağı açıklandı. Belirli aşamalar halinde piyasaya sürülecek uygulamanın, test aşamalarının başarılı sonuçlanması ile herkese ulaştırılması planlanıyor. Kullanıcılar telefonların fiziksel etkileşimlerinin ne kadar süre ile kayıt alınabileceğini kendileri belirleyebilecek.

Apple ve Google’ın ortak geliştirdiği API’nin Mayıs ayının ortalarında Play Store ve App Store mağazaları aracılığı ile kullanıcılara sunulması bekleniyor. Bu süre içerisinde ülkelerin ulusal sağlık servisleri tarafından uygulana test edilecek. İlerleyen aylarda iOS ve Android uygulamalarına yeni arayüzlerin ekleneceği belirtiliyor. COVID-19 son günlerde özellikle ABD’de etkisini fazlasıyla artırmış durumda. Vaka sayısının 905 bini geçtiği ülkede 52 bine yakın insan hayatını kaybetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum