Yatırım yapmaya başla!

Apple ve Google’ın Geliştirdiği Koronavirüs Takip Uygulaması Hayata Geçti

Apple ve Google’ın bir süredir geliştirdiği Corona virüsü takip uygulaması kullanıma sunuldu.
Apple ve Google’ın Geliştirdiği Koronavirüs Takip Uygulaması Hayata Geçti

Tüm dünyayı kısa süre içerisinde etkisi altına alan Corona virüsüne karşı mücadele artarak devam ediyor. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve sonrasında dünyaya yayılan bu virüs nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı her geçen gün artıyor. Son verilere göre dünya genelinde 328 bin kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Toplam vaka sayısının ise 5 milyonu geçtiği belirtiliyor. Salgının etkisini gösterdiği ülkelerin başında ise ABD geliyor.

Ülkedeki ölüm sayısı 100 bin rakamına ulaşmak üzere. Uzmanlar çok daha yüksek rakamların görüleceğinden dolayı endişeli. Salgınla mücadelede sosyal mesafenin önemli rol oynadığı rol oynadığı belirtiliyor. Bunun için dijital uygulamalardan da yararlanılmaya başlandı.

Ülkemizde bu kapsamda geliştirilen ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması bir süredir kullanımda ve yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylardan bu yana ABD’li teknoloji devleri Apple ve Google da takip uygulaması üzerinde çalışıyordu. Uygulama son olarak sağlık kuruluşlarına sunuldu.

Takip Uygulaması Sunuldu

Takip Uygulaması Sunuldu

Teknoloji şirketleri Apple ve Google uzun zamandır COVID-19 takip uygulaması üzerinde çalışıyordu. Uygulama ile ülkede virüse yakalanmış insanların takibi gerçekleştirilecek ve başka kişilere bulaşmasının önün geçilecek. Temassız şekilde gerçekleşecek izleme sayesinde virüs taşıyan insanlar kısa sürede karantina altına alınabilecek. Dünya genelinde pek çok ülke salgının yayılmasını önlemek adına sürekli yeni önlemler alıyor.

Mobil uygulamaların yardımıyla bu mücadele daha başarılı olabilir. Geliştirilen API 5 kıtada 22 ülkedeki sağlık kuruluşlarının kullanıma sunulmuş durumda. Önümüzdeki günlerde iOS ve Android mağazalarında da bu uygulamanın yer alması bekleniyor.

Uygulamanın geliştirme aşamasında Disease Control and Prevention ve Association of Public Health Laboratories gibi sağlık kuruluşlarından danışmanlık hizmeti alındı. Sistem Bluetooth üzerinden işleyecek ve insanların virüs taşıyan biri ile temas kurmasının önüne geçmeye çalışacak. Bununla beraber yaptırdığı test sonucu pozitif gelen bir kişi uygulamaya bunu bildirebilecek.

Bu sayede kişi üzerinde tarama yapılacak ve temas ettiği muhtemel kişiler tespit edilecek. Apple ve Google geliştirdikleri uygulamanın gizlilik politikasında da son derece titiz davrandı. İzleme için GPS kullanımına yer verilmiyor. Takip uygulamasının salgın bittiği zaman devre dışı kalacağı açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum