Yatırım yapmaya başla!

Apple Google’ın Güvenlik Ekibinin iPhone Açıklamalarını Kabul Etmiyor

Geçtiğimiz günlerde Google Project Zero ekibi iPhone’larda güvenlik açığı olduğunu açıklamış ve büyük yankı uyandırmıştı. Apple açıklamasında Google’ın iddialarını kabul etmediğini duyurdu.
Apple Google’ın Güvenlik Ekibinin iPhone Açıklamalarını Kabul Etmiyor

Apple’ın akıllı telefonu iPhone modelleri dünyanı en çok kullanılan ürünlerinden biri olmakta. Dolayısıyla bu ürünlerde yaşanacak bir olumsuzluk milyonlarca kullanıcıyı doğrudan etkisi altına alıyor. Günümüzde mobil cihazlarda ve uygulamalarda güvenlik açıklarına sıkça rastlanıyor. Google’ın güvenlik alanında faaliyet gösteren departmanı Project Zero ekibi, geçtiğimiz günlerde iPhone modellerinde siber açık olduğunu duyurmuştu.

Söz konusu açığın değerlendirilmesi adına özel web siteleri açıldığı ve kullanıcıların verilerinin hedef alındığı belirtilmişti. Daha sonra yapılan araştırmalarda Google ekibi söz konusu güvenlik açığının Uygur Türklerini hedef aldığını ifade etmişti. Project Zero açıkla ilgili açıklamasında “iPhone kullanıcılarına yönelik en büyük saldırılardan biri” diyerek tanımlamıştı. Bu gelişmelere Apple kayıtsız kalmadı ve Google ekibine suçlayıcı ifadelerin yer aldığı bir cevap verdi.

Apple, Google Cevap Verdi

Apple, Google Cevap Verdi

Google ekibinin açıklamasında iPhone kullanıcılarının söz konusu web sitelerine uğraması ile veri ihlaline maruz kalacağını belirtmişti. Siber yazılım mobil cihaza yerleşiyor ve sadece 1 dakika gibi kısa bir süre içerisinde kullanıcı verilerini üçüncü kaynaklara gönderiyor. Apple ise Google’ın açıklamış olduğu raporu kısmen yalanlıyor. Tam olarak yalanladığını söyleyemeyiz çünkü bir süreliğine de olsa böyle bir sorunun yaşandığını kabul ediyor.

Google ekibi 2 yıl boyunca iPhone kullanıcılarının bu durumun etkisi altında kaldığını açıklamıştı. Apple’ın yalanladığı nokta da bu ayrıntıda saklı. Şirket bu açığı 2 yıl değil 2 ay boyunca geçerli olduğunu ve iOs 12.1.4 sürümü ile tamamen ortadan kaldırdığını açıkladı. Apple ayrıca Google ekibini 10 gün içerisinde açıklama yapmakla eleştiriyor.

Project Zero ekibinin firmayı değerlendirdikten sonra 90 gün beklediği biliniyor. Apple konuyla ilgili açıklamasında güvenliğin sürekli gelişmeye devam eden bir süreç olduğunu ve iOS işletim sisteminin bu anlamda rakibi olmadığını belirtiyor.

Google Raporunun Arkasında

Google Raporunun Arkasında

Apple kullanıcılarına yönelik açıklamasında endişe edilmesi gereken bir durum olmadığını belirtiyor ve Google’a göndermelerde bulunuyor. Google ise geçtiğimiz günlerde yayınlamış olduğu raporun arkasında olduğunu belirtiyor. Yazılım devi Project Zero ekibinin en gelişmiş güvenlik araçlarına sahip olduğunu ve bu birikimlerinin raporlarına yansıdığını iddia ediyor.

Google açıklamasında önümüzdeki süreçte de Apple ile beraber çalışmaya devam edeceklerini ve birinci önceliklerinin kullanıcı güvenliği olduğunu söyledi. Uzmanlar kullanıcıların güvenliklerini sağlamak adına çeşitli tavsiyeler veriyor. Bu tavsiyelerin başında ise cihazlarını sürekli güncel tutmak yer alıyor.

Firmaların sürekli yayınladığı güncellemelerin kullanıcılar tarafından indirilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu yolun en etkin yöntemlerden biri olduğunu belirtiyor. Bazı çevreler ise Google ekibinin öncelikle Android ekosisteminde yaşanan sorunlara odaklanması gerektiğini belirterek şirkete sert eleştirilerde bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum