Yatırım yapmaya başla!

Apple ve Google Corona Virüsü ile İlişkili Mobil Uygulamalara Karşı Harekete Geçti

Corona virüsü mobil uygulama geliştiricileri olan Apple ve Google’ı da harekete geçirdi.
Apple ve Google Corona Virüsü ile İlişkili Mobil Uygulamalara Karşı Harekete Geçti

Çin merkezli olarak yayılan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsüne dair sosyal medya ve teknoloji şirketleri alarma geçmiş durumda. Apple, Google, Facebook, Microsoft, Amazon ve daha pek çok şirket salgının kendi bünyelerine bulaşmasını engellemek istiyor ve bir dizi önlemler alıyor. Dijital dünyanın pek çok faydalı özelliği olmakla beraber asılsız bilginin yayılması için de son derece uygun bir mecra olarak karşımıza çıkıyor. Akıllı telefon kullanıcıları için mobil uygulama mağazalarından bu gibi faaliyetler için şirketler harekete geçti.

Apple ve Google dijital mağazalarında Corona virüsüne dair onaylanmamış bilgi içeren uygulamalara yönelik yaptırımlarda bulunmaya başladı. Play Store ve App Store platformlarında Corona virüsüne dair kullanıcıları yanlış yönlendirecek uygulamaları kaldırıyor. Geliştiricilere ise onaylanmamış bilgilerin paylaşılmaması için uyarılarda bulunuluyor. Anahtar kelime ile arama yapan kullanıcılara da ilgili uygulamalar Play Store’da gösterilmiyor.

Apple ve Google’dan Açıklamalar

Apple ve Google’dan Açıklamalar

Hem Google hem de Apple uygulama mağazalarında koronavirus kelimesi ile yapılan aramalarda ilgili sonuçları göstermiyor. Bu uygulamalara yönelik başka bir kısıtlama gelip gelmediği ise bilinmiyor. Apple’ın ise manuel şekilde bu uygulamaları gözden geçirdiği gelen bilgiler arasında. Bir uygulama geliştirici Apple’dan almış olduğu mesajda, “Mevcut tıbbi durumla ilgili bilgiler içeren uygulamaların tanınmış bir kurum tarafından teslim edilmesi gerekmektedir.” ifadelerinin olduğunu söyledi.

Raporlar kullanıcılara iyi niyetli şekilde doğrulanmış bilgileri sunan uygulamaların da bu denetlemeden nasibini aldığını belirtiyor. Hem Apple’ın hem de Google’ın güvenilir kaynaklar arasında resmi sağlık kuruluşlarını esas aldığı görülüyor. Bağımsız geliştiricilerin uygulamaların App Store ve Play Store’da yayınlanmasına izin verilmiyor. Önlem alan şirketler Apple ve Google ile sınırlı değil.

Facebook, Twitter, Pinterest gibi sosyal medya devlerinin de yanlış bilginin önüne geçmek için önlemler aldığı biliniyor. Dünyanın pek çok bölgesinde Corona virüsü kaynaklı etkinlikler birbiri ardına iptal ediliyor. MWC 2020, GCD 2020, Cenevre Otomobil Fuarı, Facebook F8 konferansı, Google I/O 2020 gibi pek çok önemli etkinlik salgın nedeniyle iptal edildi.

Silikon Vadisi’nde Corona Virüsü Alarmı

Silikon Vadisi’nde Corona Virüsü Alarmı

ABD merkezli teknoloji şirketlerinin tamamı Corona virüsüne karşı radikal önlemler almaya başladı. Virüsün ABD’de ölümlere neden olması ve dünya genelinde de hızla yayılması endişeyi artırıyor. Apple’ın genel merkezinin bulunduğu Cupertino ve Google’ın merkezinin olduğu Mountain View, Kaliforniya’da bulunan Santa Clara Belediyesine bağlı. Belediye bölgedeki şirketlerin önlemlerini artırmasını ve çalışanların seyahatlerden kaçınmasını talep ediyor. Bugüne kadar Silikon Vadisi’nde bulunan şirketlerin aldığı önlemler şu şekilde:

  • Amazon çalışanlarının zorunlu olmadıkça seyahate çıkmasını istemiyor. Seattle’daki çalışanların Mart sonuna kadar evden çalışması kararlaştırıldı.
  • Apple, Çin, Güney Kore ve İtalya’ya yönelik iş seyahatlerini sınırlandırma kararı almıştı. Görüşmelerin çevrimiçi platformlar aracılığı ile yapılması tavsiye edilirken, Haziran ayında düzenlenecek olan WWDC etkinliğinin ne olacağı ise merak konusu.
  • F8 konferansını iptal eden sosyal medya devi Facebook, çalışanlarının Çin, Güney Kore ve İtalya seyahatlerini sınırlandırmış durumda.
  • Google ise tüm uluslararası seyahatleri askıya alma kararı aldı. Daha önce Çin’e yapılan tüm seyahatler yasaklanmıştı. Teknoloji devinin Zürih ofisinde bulunan bir çalışanında Corona virüsü testi pozitif çıkmıştı.
  • Intel, LinkedIn, Microsoft, Netflix, ve Nvidia gibi Silikon Vadisi’nin teknoloji devleri de etkinliklere katılmama, seyahatleri kısıtlama gibi önemli kararlar aldığını duyurdu.

Gelişmeler Corona virüsüne dair endişenin artarak devam edeceğini işaret ediyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Corona virüsü kaynaklı hayatını kaybeden insan sayısı 3.386 olarak açıklandı. 90 binden fazla insanın salgına yakalandığı belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum