Yatırım yapmaya başla!

Apple ve Google Arasındaki Arama Motoru Anlaşması Şirketlerin Başını Ağrıtabilir

Apple ve Google arasında yıllar önce yapılmış arama motoru anlaşması haksız rekabet nedeniyle iptal edilebilir.
Apple ve Google Arasındaki Arama Motoru Anlaşması Şirketlerin Başını Ağrıtabilir

Günümüzde internetin ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber teknoloji şirketleri hemen herkese ulaşacak potansiyele sahip oldu. Bu şirketlerin başında ise Apple ve Google’ın geldiğini söyleyebiliriz. Apple dünyanın en büyük şirketleri arasında başı çekiyor. Google’da bu sıralamada üst sıralarda yer alıyor. Her iki şirket de dünyanın büyük bölümünün kullandığı uygulama ve servislerin geliştiricisi konumuna.

Bu durum şirketlerin karşılıklı anlaşma yapmalarına olanak sağlayabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda yapıldığı ortaya çıkan bir anlaşmanın bu iki şirketin başını ağrıtabileceği belirtiliyor. New York Times’ta yer alan bir habere göre Apple ve Google’ın yeni bir Antitröst davası ile karşı karşıya kaldığı ortaya çıktı. Davanın odağında ise yıllar önce yapılmış bir iş birliği yer alıyor.

Google Aleyhine Antitröst Davası

Google Aleyhine Antitröst Davası

Google başta arama motoru hizmeti olmak üzere çok sayıda uygulama ve servisin geliştiricisi konumunda. Apple ve Google başta iOS ve Android rekabeti olmak üzere pek çok farklı alanda karşı karşıya gelen iki şirket olarak biliniyor. Ancak yıllar önce iki şirketin yapmış olduğu bir anlaşma nedeniyle haksız rekabet davası açıldı. Apple’ın iPhone, iPad ve Mac ürünlerine varsayılan tarayıcı olarak Safari’ye yer verdiği biliniyor.

Yapılan anlaşma ile Safari tarayıcısında varsayılan arama motoru olarak Google sunuluyor. Bu durum sayesinde Google’ın tekel konumunu güçlendirdiği belirtiliyor. Hatta Google’ın bu anlaşma ile Apple’ın dijital asistanı Siri’de bile varsayılan arama motoru olarak kullanıldığı söyleniyor. Anlaşma 15 yıl önce yapılmış ve 2017 yılında güncellenen rakamlar göre Google Apple’a yıllık 12 milyar dolara yakın ödeme yapıyor.

Apple’ın sağladığı tüm karın yüzde 10’undan fazlasının buradan sağlandığı görülüyor. Google arama motoru servisine bu anlaşma sayesinde çok yüksek trafik çekiyor. Şirketin arama motoru için çektiği trafiğin neredeyse yarısının Safari üzerinden geldiği belirtiliyor. Apple’ın bir süredir kendi arama motorunu geliştirerek anlaşmadan sıyrılmak istediği söyleniyor. Görülen davada aleyhte bir karar çıkması halinde her iki şirketin de büyük zarar görebileceği tahmin ediliyor.

Google yetkilileri Apple ile yaptıkları anlaşmanın son derece makul olduğunu söylüyor. Şirket bugün itibarıyla arama motoru pazarının yüzde 92’sini elinde tutuyor. Google’ın karşısında Bing, Yandex, DuckDuckGo gibi rakipler bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum