Yatırım yapmaya başla!

Apple, Giyilebilir Teknoloji Pazarında Rakiplerine Fark Atıyor

Apple’a dair yapılan son araştırma giyilebilir teknoloji ürünlerine olan ilginin arttığını gösteriyor.
Apple, Giyilebilir Teknoloji Pazarında Rakiplerine Fark Atıyor

ABD’li teknoloji şirketi Apple, çok farklı kullanım amaçlarına yönelik ürün ve servisler geliştiriyor. Şirketin global pazarda milyonlarca kullanıcıya bu desteği sunduğunu söyleyebiliriz. Apple denildiğinde akla ilk olarak iPhone, Mac ve MacBook ürünleri geliyor. Ancak şirketin pek çok farklı seçeneğe sahip ürün yelpazesi bulunuyor. Bunlar arasında son dönemde pazar payındaki yükselişi ile giyilebilir teknoloji dikkat çekiyor.

Akıllı saat, kulaklık ve AirPods Pro ürünleri teknoloji devinin başlıca ilgi gören ürünleri arasında yer alıyor. Şirket ayrıca dünyanın önde gelen kulaklık üreticisi Beats’in de sahibi konumunda. Araştırma şirketi IDC tarafından hazırlanan sn rapor Apple’ın giyilebilir teknoloj pazarında rakiplerine göre epey önde olduğunu gösteriyor. Rakamlar Apple cephesinde sevinç yaratmış durumda.

Apple Giyilebilir Teknolojide Lider

Apple Giyilebilir Teknolojide Lider

IDC tarafından hazırlanan rapor Apple’ın giyilebilir teknoloji ürünlerine dair pazar payını büyük ölçüde artırdığını ortaya koyuyor. Şirket tüm dünyada bu alanda pazarın yüzde 35’ine sahip olmuş durumda. Raporda 2019 yılının üçüncü çeyreği itibariyle Apple Watch, AirPods ve Beats kulaklık satışlarının 29.5 milyona ulaştığı belirtildi. Şirket geçen yılın aynı döneminde 10 milyon satış yapmış ve pazarın yüzde 23’üne hakim konumdaydı. Aradan geçen zaman içerisinde Apple satışlarını yüzde 195 oranında artırmayı başardı.

Apple’ı bu alanda Çinli teknoloji şirketi Xiaomi takip ediyor. Şirket 12.4 milyon satışa imza attı ve pazarda yüzde 14.6 paya sahip. Xiaomi özellikle yılın üçüncü çeyrek verilerinde Mi Band serisinde elde ettiği yüksek satış rakamları ile dikkat çekiyor. Bu şirketleri ise Samsung ve Huawei takip ediyor. Samsung giyilebilir teknolojide yüzde 9.8 pazar payına sahip olurken Huawei yüzde 8.4 payı ile yer alıyor.

Samsung’un satış adedi olarak 8.3 milyon ürün sattı. Huawei ise 7.1 milyon giyilebilir teknoloji kategorisinde ürün satışı gerçekleştirdi. Akıllı telefon pazarında ilk iki sırayı paylaşan Samsung ve Huawei’nin bu alanda Apple’ın gerisinde kalması ise şirketin ürünlerine olan ilgiyi gözler önüne seriyor.

Apple’da Casusluk İddiası

Apple’da Casusluk İddiası

Teknoloji devi yeni ürün ver servislerini kullanıcılara sunarken diğer yandan dikkat çeken haberler ile gündeme geliyor. Şirket bu sefer iki çalışanı ile ilgili casusluk iddiasında bulundu ve federal mahkemeye ihbar etti. Apple’ın iddiasına göre eski çalışanların şirketten teknoloji çaldığı ve casusluk yaptığı belirtiliyor. Şirket çalışanların Çin’e kaçabileceğini belirterek mahkemeden izlenmelerini talep etti. Xiaolang Zhang ve Jizhong Chen adlı kişiler için ihbarda bulunan Apple, dikkatleri üzerine çekti.

ABD Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’ndeki savcılar da Apple ile benzer açıklamalarda bulundu ve kişilerin kaçma şüphesinin bulunduğunun altını çizdi. Savcılar ilgili çalışanlardan Zhang’ın geçtiğimiz yıl Apple’ın sürücüsüz araç programında çalıştığını ve projeden bilgi çalma iddiasıyla Çin’e kaçarken yakalandıklarını belirtiyor. Eski Apple çalışanları ise kefaret karşılığı serbest bırakılmıştı. Çalışanlar kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmemiş ve haksızlığa uğradıklarını söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum