Yatırım yapmaya başla!

Apple Giyilebilir Cihaz Teknolojisinde Pazarın Lideri Olmayı Sürdürüyor

IDC araştırması giyilebilir cihaz pazarında Apple’ın lider olmaya devam ettiğini ortaya koydu.
Apple Giyilebilir Cihaz Teknolojisinde Pazarın Lideri Olmayı Sürdürüyor

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, sektörde pek çok farklı ürün ile adından söz ettiriyor. Ağırlıklı olarak iPhone ve Mac modelleri ile gündeme gelen Cupertino merkezli şirket, giyilebilir teknoloji alanında geliştirdiği ürünlerle de öne çıkıyor. Son yıllarda akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması ile beraber çevresel ekipmanların da daha fazla ilgi görmesine neden oluyor.

Giyilebilir cihazlar ise bu anlamda büyük bir paya sahip olmakta. Apple giyilebilir teknoloji kategorisi altında çok sayıda ürün ile kendisini gösteriyor. AirPods, Apple Watch gibi başlıca ürünler her yıl milyonlarca kişi tarafından satın alınıyor. Geçtiğimiz günlerde AirPods Pro üretiminin Çin dışına kaydırıldığı ortaya çıkmıştı.

Şirket aynı zamanda dünyanın önde gelen kulaklık üreticisi Beats’in de sahibi durumunda. Yapılan son araştırma Apple’ın bu alandaki payını artırmaya devam ettiğini gösteriyor. Pazar araştırma şirketi IDC, 2020’nin ilk çeyreğinde giyilebilir cihaz pazarının geldiği son durumu gözler önüne serdi.

Apple Giyilebilir Pazarda Lider

Apple Giyilebilir Pazarda Lider

IDC tarafından paylaşılan rapor giyilebilir cihaz satışlarındaki son durumu ortaya koydu. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılın ilk çeyreğinde de Apple’ın rakiplerinden önde olduğu görülüyor. Teknoloji devi cihaz satışlarını yüzde 29.7 oranında artırmayı başardı ve 72.6 milyon adete yükseltti. Raporda Apple’ın elde ettiği başarıda kablosuz kulaklıkların önemli paya sahip olduğunun altı çiziliyor.

Kulaklık, akıllı saat ve bilekliklerin yer aldığı bu kategoride, bileklik ve kablosuz kulaklık satışlarında yüzde 16.2 artış yaşandı. Akıllı saat tarafında ise düşüş olduğu belirtiliyor. Tüm satışların yüzde 55’ine yakınını ise kablosuz kulaklıklar oluşturuyor. Teknoloji devi son dönemde AirPods modellerinde gürültü engelleme özelliğine yer verdi ve kullanıcılardan büyük ilgi gördü. Akıllı saat ürünlerindeki düşüşe ise Corona virüsünün neden olduğu tahmin ediliyor.

Garmin ve Huawei gibi şirketler ise akıllı saat satışlarında artışa imza atan şirketler arasında bulunuyor. Raporda Çinli Xiaomi’nin ise yılın ilk çeyreğinde 10 milyon giyilebilir cihaz sattığı görülüyor. Teknoloji devi bu pazarın yüzde 14’üne hakim durumda ve yükselişi ile dikkat çekiyor. Apple ise yılın ilk çeyreğinde 21.2 milyon giyilebilir ürün cihaz sevkiyatı gerçekleştirdi. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 60 oranında arttı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum