Yatırım yapmaya başla!

Apple Uygulama Geliştiricilerin Bildirim ile Reklam Göndermesine Şartlı İzin Verecek

Apple güncellediği politikası ile iOs uygulamalarının bildirim ile kullanıcılara reklam göstermesine şartlı olarak izin verecek.
Apple Uygulama Geliştiricilerin Bildirim ile Reklam Göndermesine Şartlı İzin Verecek

ABD’li teknoloji şirketi Apple, geliştirdiği ürünlerin işletim sistemlerini de kendisi tasarlıyor. Şirketin akıllı telefonu iPhone modellerinde iOS işletim sistemi bulunuyor. Apple her yıl yeni bir iOS sürümü geliştiriyor ve kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Milyonlarca kullanıcısı bulunan iOS işletim sistemi rakibi Android’e göre daha katı güvenlik kuralları içermesi ile biliniyor. Hem iOS hem de Android işletim sistemini kullananlar için geliştirilmiş çok sayıda üçüncü parti uygulama bulunuyor.

Bu uygulamalar da yeni özellikler ile güncelleniyor. Pek çok uygulama kullanıcıları ile etkileşime geçmek için bildirim gönderme özelliğini kullanıyor. Bu bildirimler sayesinde kullanıcılar doğrudan ilgili içeriğe ulaşabilir. Apple’ın bildirim politikası Android’e göre çok daha katı olmasıyla biliniyor. Son yapılan düzenleme ile Apple’ın bu konuya yönelik politikasını yumuşatma kararı aldığı ortaya çıktı.

Apple’dan Uygulama Bildirimlerine Düzenleme

Apple’dan Uygulama Bildirimlerine Düzenleme

Teknoloji devi iOS kullanıcılarına gönderilen bildirimlerde reklam yapılmasına izin vermiyor. Android’de ise böyle bir kısıtlama bulunmuyor. Şirket yapmış olduğu değişiklik ile iOS’ta uygulama geliştiricilerin kullanıcılarına reklam içerikli bildirim yollamasına izin vereceğini açıkladı. Bu düzenleme ile reklam, promosyon ya da doğrudan pazarlama konulu bildirimler iPhone ekranında görülür hale gelecek. Ancak Apple bu izin için kullanıcının iznini şart koşuyor.

Belirlenen politikaya göre kullanıcıların reklam içerikli bildirimleri alması için ilgili uygulamalara bu konuya dair izin vermiş olması gerekiyor. Kullanıcılar isterlerse vermiş oldukları bu onayı geri alabilecek ve yeniden bildirimleri reklam mesajlarına kapatabilecek. Daha önce Apple bu konuyla ilgili eleştirilere maruz kalıyordu. Teknoloji devi kendi uygulamalarına yönelik ayrıcalık sağladığı ve üçüncü parti uygulamalara karşı haksız rekabet içerisinde bulunmak ile suçlanıyordu.

Apple’ın reklam içerikli bildirimleri serbest bırakırken son sözü kullanıcıya bırakıyor olması olumlu bir gelişme. Şirket ayrıca uygulamalara dair yeni bir karar daha aldı. Yapılan açıklamaya göre ‘Apple ile Giriş Yap’ özelliğinin diğer uygulamalar ile entegre edilmesi için 30 Nisan’a kadar süre tanındı. Bu sayede üçüncü parti uygulamalara giriş yapmak Apple güvencesi altına alınmış oluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum