Yatırım yapmaya başla!

Çinli Huawei Apple’ı Geçerek En Çok Satan İkinci Akıllı Telefon Üreticisi Oldu!

Yükselişiyle dikkat çeken Çinli Huawei, Apple’ı geçerek dünyanın en çok satan ikinci akıllı telefon üreticisi oldu. Detaylar aşağıda;
Çinli Huawei Apple’ı Geçerek En Çok Satan İkinci Akıllı Telefon Üreticisi Oldu!

ABD’nin casuslukla suçladığı Huawei’nin Apple’ı geride bırakarak dünyanın en çok satan ikinci akıllı telefon üreticisi olması gündemde büyük yankı uyandırdı. Birden fazla analize göre, Çinli Huawei Samsung’un ardından ikinci sıraya yerleşirken Apple ise üçüncü sırada yer aldı.

IDC verileri, Huawei’nin ikinci çeyrekte % 40.9 artış kaydederek yaklaşık 54.2 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı yaptığını gösterdi. Söz konusu dönemde Apple’ın ise yaklaşık 41.3 milyon üniteyi sevk ettiği ve yıllık 0.7’lik bir büyüme kaydettiği belirtildi. Bu noktada; yalnızca aradaki fark değil şirketlerin büyüme oranları arasındaki dev uçurum da dikkat çekti.

Apple dünkü açıklamasında gayet parlak bir bilanço yayınlamış, toplamda 41.3 milyon adet iPhone satarak hedefleri tutturduğunu bildirmişti.

Apple 41.3 Huawei 54.2 Milyon Telefon Sevkiyatı Yaptı Mali tabloda, Apple’ın geliri 53 milyar dolar civarında gerçekleşirken yıllık % 17 artış olduğu görüldü. Şirketin faaliyet karı ise % 20’lik artışla 12.6 milyar dolar olarak kaydedildi. Bununla birlikte; iPhone satışı adet bazında geçen yılla aynı seyirde ilerlese de satıştan elde edilen gelirin arttığı görüldü. Çünkü Apple az iPhone satsa da yüksek fiyatlar nedeniyle çok kazandı.

Ancak Apple güçlü ikinci çeyrek raporuna rağmen dünyanın en çok satan ikinci akıllı telefon üreticisi pozisyonunu koruyamadı.

Huawei Dünyanın En Çok Satan İkinci Telefonu Oldu Araştırma şirketleri International Data Corporation (IDC), Counterpoint Research, IHS Markit ve Canalys, her iki şirketin de 30 Haziran’da sona eren çeyrekte gönderdiği cihaz sayılarına göre Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei’nin Apple’ı geçtiğini açıkladı. Önde gelen araştırma şirketlerinden IDC, ikinci çeyrekte toplam 342 milyonluk sevkiyat gerçekleştirildiğini, geçtiğimiz yıla kıyasla % 1.8’lik düşüş yaşandığını bildirdi.

Ayrıca Samsung’un 71.5, Huawei’nin 54.2, Apple’ın 41.3, Xiaomi’nin 31.9, OPPO’nun 29.4 ve diğerlerinin 113.7 milyon sevkiyat gerçekleştirdiği kaydedildi.

Huawei Apple'ı Geçti Bu rakamlara bakarak IDC, Huawei’nin % 15.8 pazar payı ve Apple’ın % 12.1 pazar payın elinde bulundurduğunu öne sürdü. Analistler, verilerle alakalı olarak Huawei’nin amiral gemisi telefonlarına üst düzey özellikler eklediğini söyledi.

Örneğin, şirket P20 Pro cihazına üç kamera eklemişti. Dolayısıyla Huawei, Avrupa ve Asya’da marka bilinirliğini artırırken ayrıca pek çok fiyat seviyesinde Samsung’a meydan okuyabiliyordu. Araştırma şirketi Canalys de Huawei’nin çeyrek performansını P20’nin güçlü satışlarına ve Honor markasının başarısına bağladı.

Şirket Huawei’nin 3 aylık süreç içinde Çin dışına 4 milyona yakın Honor marka akıllı telefon gönderdiğine ve bunun geçen yıla göre % 150’lik bir artış olduğuna vurgu yaptı. Sonuçta; ABD’nin dediği gibi Huawei “ulusal güvenlik için bir tehdit” mi değil mi bilinmez ama Apple için büyük bir tehdit olduğu ortada!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum