Yatırım yapmaya başla!

Apple, Facebook, Google ve Amazon Tekel Suçlamalarına Karşı Kendini Savundu

ABD’li teknoloji devleri tekelleşme ve haksız rekabet iddiaları nedeniyle mahkemede hakim karşısına çıktı.
Apple, Facebook, Google ve Amazon Tekel Suçlamalarına Karşı Kendini Savundu

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri birbirinden iddialı ürün ve servisler ile milyonlarca kullanıcıya hizmet sağlıyor. Başlıca şirketler arasında Google, Apple, Amazon ve Facebook öne çıkıyor. Bu şirketler son dönemde sektör içerisinde tekelleşmeye yönelik adımlar atmak ile suçlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Epic Games CEO’su Tim Sweeney Apple ve Google’a yönelik tekelci davranma suçlamasında bulunmuştu. Daha önce başta Apple olmak üzere pek çok şirket Temsilciler Meclisi’nde bu konuyla ilgili ifade vermişti. Apple, Google, Facebook ve Amazon bu konuyla ilgili Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi karşısına çıktılar.

Dört şirketin de CEO’ları video konferans yoluyla düzenlenen oturuma katıldı. Tim Cook, Sundar Pichai, Jeff Bezos ve Mark Zuckerberg şirketlerine yönelik haksız rekabet ve tekelcilik iddiaları ile önemli açıklamalarda bulundu. İşte teknoloji devlerinin patronlarının mahkemedeki açıklamaları…

Bezos İlk Kez İfade Verdi

Bezos İlk Kez İfade Verdi

Dünyanın en zengin adamları sıralamasında ilk sırada yer alan Jeff Bezos, şirketi Amazon’a yönelik tekelci davranma iddialarına karşı konuştu. Babasız büyüdü ve zorluklar içerisinde büyüdüğünün altını çizen Bezos, evinin garajında internet üzerinden kitap satarak ilk adımı attığını söyledi. Amazon’un ABD pazarındaki payının yüzde 4’ten daha az olduğunu hatırlatan Bezos, Walmart’ın kendilerinden iki kat daha büyük bir şirket olduğunu söyledi.

Jeff Bezos ilk etapta kongrede ifade vermeyi reddetmişti. Ancak diğer teknoloji şirketlerinin yöneticilerinin de olması halinde bunu kabul edeceğini söylemişti. Bezos ayrıca Amazon’un bünyesinde faaliyet gösteren üçüncü taraf satıcıların gizli bilgilerini topladığı iddialarını reddetti.

Google’a Göre Reklam Maliyetleri Düştü

Google’a Göre Reklam Maliyetleri Düştü

Haksız rekabet suçlamalarıyla fazlasıyla karşı karşıya kalan şirketlerden birisi ise arama motoru devi Google olmakta. Şirketin CEO’su Sundar Pichai kongrede verdiği ifadede son 10 yıl içerisinde reklam maliyetlerinde yüzde 40’a varan düşüş yaşandığını söyledi. Fiyatları serbest piyasanın belirlediğini söyleyen Pichai, rakiplere karşı haksız avantaj sağlamak için arama motorlarını değiştirme iddialarına karşı şöyle konuştu;

“Twitter, Instagram, Pinterest, Comcast ve diğerlerindeki reklam rekabeti, son 10 yılda internet reklam maliyetlerinin yüzde 40 düşürülmesine yardımcı oldu ve bu tasarruflar tüketicilere daha düşük fiyat olarak yansıdı.”

Teknoloji devi daha önce Avrupa’da benzer sebepler nedeniyle mahkeme karşısına çıkmış ve 2.7 milyar dolar ceza ile karşı karşıya kalmıştı. Google kendi ülkesi ABD’de 50 eyalette tekelleşme ve haksız rekabet iddiaları nedeniyle soruşturma geçiriyor.

Apple Komisyon Oranlarının Makul Olduğunu Savundu

Apple Komisyon Oranlarının Makul Olduğunu Savundu

Apple uzun zamandır iOS uygulama mağazası App Store’da geliştiricilerden aldığı komisyon oranları ile gündeme geliyor. Mahkemenin Apple’ı ilgilendiren konusu da buydu. Bu konuyla ilgili kongrede ifade veren Apple CEO’su Tim Cook, App Store’da bulunan pek çok geliştiriciden komisyon almadıklarını hatırlattı. Yüzde 15 ve yüzde 30 olmak üzere iki farklı komisyon oranları olduğunu söyleyen Cook, geliştiriciler arasında ayrım yapmadıklarını söyledi.

Apple’ın patronu Tim Cook, App Store’daki geliştiricilerin yüzde 84’ünden komisyon almadıklarının altını çizdiği açıklamasında, “Her geliştiriciye aynı şekilde davranıyoruz. Açık ve şeffaf kurallara sahibiz. Bu titiz bir mesele çünkü gizliliğe ve güvenliği çok önem veriyoruz. Her uygulamayı inceliyoruz ve bir uygulama ile çalışmadan önce gerekli kontrolleri yapıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Cook’un bu açıklaması sonrası mahkeme 2011 yılında yapılmış gizli bir yazışmayı ortaya çıkardı. Bu yazışmada teknoloji devinin geçmişte geliştiricilerden yüzde 40 oranında komisyon oranı alma planı olduğu görülüyor. Şirket halihazırda geliştiricilerden ilk yıl yüzde 30, ikinci yıl ve sonrasında ise yüzde 15 komisyon alıyor.

ABD Meclis Yargı Komitesi dört yıl önce Amazon Prime projesi kapsamında yapılan anlaşmanın detaylarını gösterdi. Bu yazışmalarda Apple’ın Amazon’dan sadece yüzde 15 oranında komisyon alacağı görülüyor. Burada teknoloji devi Amazon’a özel komisyon oranı belirlemekle haksız rekabete neden olduğu suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor.

Facebook Nefret Söylemine Karşı İfade Verdi

Facebook Nefret Söylemine Karşı İfade Verdi

Mahkemede son olarak sosyal medya devi Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg açıklamalarda bulundu. Platformda sıkça rastlanan nefret söylemi içeren paylaşımların Facebook tarafından yeterince denetlenmemesi iddiasıyla konuşan Zuckerberg, mümkün olduğunca ifade özgürlüğünden yana olduklarını belirterek, “Biz Amerikan ekonomisinin üstüne kurulduğu demokrasi, rekabet, katılımcılık ve ifade özgürlüğü değerlerine inanıyoruz.” diye konuştu.

Facebook’un büyüklüğü konusunda insanların endişeli olmasına hak veren Zuckerberg, “Nihayetinde, şirketlerin zararlı içerik, gizlilik ve seçim bütünlüğü gibi önemli konularda sadece kendi başlarına karar vermemeleri gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden hükümet ve düzenleyicilerin bu alanda daha aktif bir rol alması ve internet için güncellenmiş kurallar belirlenmesi çağrısında bulunuyorum.” açıklamasını yaptı.

Son olarak ABD Başkanı Donald Trump oturum başlamadan önce kongreye dair önemli açıklamalarda bulundu. Kongre’nin çok daha önceden bu oturumu düzenlemesi gerektiğini söyleyen Trump, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Yıllar önce bunu yapması gereken Kongre, eğer bu şirketlere adalet getirmezse bunu Başkanlık kararı ile ben yapacağım. Ülkemiz bundan bıkmış ve usanmış vaziyettedir.” ifadelerine yer verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum