Yatırım yapmaya başla!

Apple Eski iPhone’ları Bilerek Yavaşlattığı Gerekçesiyle Suçlu Bulundu

Apple’ın bir süredir görülen iPhone yavaşlatma davası sonuçlandı. Teknoloji devi 500 milyon dolar tazminat ödeyecek.
Apple Eski iPhone’ları Bilerek Yavaşlattığı Gerekçesiyle Suçlu Bulundu

ABD merkezli akıllı telefon devi Apple, her yıl yeni iPhone modellerini tanıtıyor ve milyonlarca kullanıcının beğenisine sunuyor. Şirket en son geçtiğimiz yılın Eylül ayında iPhone 11 modellerini tanıttı. Geçmiş yıllardan bu yana iPhone modelleri ile beraber iOS işletim sistemi de yeni sürümlere kavuşuyor. Akıllı telefon modellerinin tamamında zaman geçtikçe cihazların yavaşladığına tanık oluyoruz. Apple’ın eskimeye başlayan iPhone modellerinde de bu durum kaçınılmaz oluyor.

Cupertinolu teknoloji devi 2017 yılının Aralık ayından beri iPhone modellerine yönelik yavaşlatma yapmakla suçlanıyor. Şirket o dönem bu suçlamaları kabul etmiş ve buna sebep olarak cihazların pil ömrünün uzatılması gösterilmişti. Apple yeni iPhone modelleri tanıttığında eski modelleri bilinçli olarak yavaşlatıyordu. Bu konuya yönelik açılan davada Apple ABD’deki kullanıcılarına tazminat ödemeyi kabul etti.

Apple 500 Milyon Dolar Ödeyecek

Apple 500 Milyon Dolar Ödeyecek

Apple uzun zamandır eski iPhone modellerini kasıtlı olarak yavaşlatmak ile suçlanıyordu. Şirket suçlamaları kabul etti. ABD mahkemesi yapılan anlaşmayı onaylaması halinde teknoloji devi yavaşlatmış olduğu iPhone cihazı başında 25 dolar ödeme yapacak. Bu durumdan etkilenen cihaz adedi tam olarak bilinmiyor ancak en düşük miktarın 300 milyon dolar olacağı ve 500 milyon dolara kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. Söz konusu durumdan etkilenen cihazlar iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus ve SE modelleri olarak açıklandı.

Bu cihazlar iOS 10.2.1 ve daha sonraki sürümleri çalıştıran iPhone modelleri olarak belirlendi. Belirlenen cihazları ve işletim sistemini kullanan kişiler Apple’dan ödeme talebinde bulunabilecek. Tabi bu kullanıcılar sadece ABD pazarı ile sınırlı. Yani ülkemizdeki kullanıcılar için böyle bir talep söz konusu değil. Apple bu durumu iPhone modellerinde yaşanan beklenmeyen kapanmaları önlemek adına yaptığını belirtiyor.

Tabi bu durum kullanıcıların teknoloji devine ateş püskürmesinin önüne geçemedi. Şirket bu durum sonrası batarya değiştirmek isteyen kullanıcılara 29 dolar indirim yapacağını açıklamış ancak davalık olmaktan kurtulamamıştı. Apple bu konuyla ilgili ilk cezasını almadı. Teknoloji devi daha önce Fransa merkezli kurumlar tarafından 25 milyon euro ceza ile karşı karşıya kalmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum