Yatırım yapmaya başla!

Apple ile Epic Games Arasındaki Fortnite Çekişmesinde Yeni Bir Dava Açıldı

Apple, Fortnite nedeniyle karşı karşıya geldiği Epic Games’e karşı tazminat davası açtı.
Apple ile Epic Games Arasındaki Fortnite Çekişmesinde Yeni Bir Dava Açıldı

Son yıllarda dünyanın en popüler oyunları arasında Battle Royale temalı Fortnite öne çıkıyor. Epic Games’in geliştirdiği oyun kısa sürede milyonlarca kişiye ulaştı ve PUBG’nin karşısındaki en güçlü rakiplerden biri haline geldi. Oyun masaüstü ve mobil platformlarda oynanabiliyor. Ancak geçtiğimiz günlerden bu yana Apple ile Epic Games arasında yaşanan çekişmede sürekli yeni gelişmeler yaşanıyor. Apple, iOS mağazasında yer alan uygulamalardan belirli oranda komisyon alıyor.

Alınan komisyon oranları uzun süredir tartışma konusu haline gelmiş durumda. Epic Games de Apple’a komisyon tepkisi gösteren şirketlerden biri konumunda. Şirket geçtiğimiz günlerde Fortnite içerisinde alternatif bir ödeme planı geliştirmiş ve bu durum Apple’ın tepkisini çekmişti. Gelişme sonrası Apple, App Store’dan Fortnite’ı kaldırma kararı almıştı.

Daha sonrasında Google da benzer bir karar almış ve Play Store’dan oyunu kaldırmıştı. Android kullanıcıları oyuna Epic Games’in sitesinden erişim sağlayabilyor. iOS tarafında ise böyle bir imkan bulunmamakta. Epic Games geçtiğimiz günlerde Apple aleyhine dava açmıştı. Benzer bir hamle bu sefer Apple’dan geldi.

Apple, Epic Games’e Dava Açtı

Apple, Epic Games’e Dava Açtı

Geçtiğimiz günlerde Epic Games mahkeme sürecinde Fortnite’ın yeniden App Store’da yerini alması için mahkemeden ihtiyati tedbir kararı talep etmişti. Bu durum sonrası Apple’dan da Epic Games’e karşı bir dava atağı geldi. Şirket Epic’in sözleşme kurallarını ihlal ettiğini düşünüyor.

Davayla ilgili Apple’dan yapılan açıklamada, “Epic’in sözleşmede yer alan taahhütleri ve diğer olumsuz davranışları açık bir şekilde ihlal etmesi, Apple’a ciddi şekilde zarar verdi.” ifadelerini kullanırken; “Epic’in ihlalleri, iOS ekosisteminin varlığını ve tüketiciler için değerini tehdit ediyor.” ifadeleri yer aldı.

Yaşanan durumun basit bir anlaşmazlıktan ibaret olduğunun altını çizen teknoloji devi, “Epic’in davası para konusundaki basit bir anlaşmazlıktan daha fazlası değil. Epic kendisini modern ve kurumsal bir Robin Hood gibi göstermeye çalışsa da, gerçekte App Store’dan elde ettiği inanılmaz faydanın karşılığını vermek istemeyen multi-milyar dolarlık bir şirketten fazlası değil.” açıklamasında bulundu.

Dilekçede Epic Games’in Fortnite sayesinde App Store üzerinden 600 milyon dolar kazandığı hatırlatılıyor. Taraflar arasında görülen davanın yeni duruşması 28 Eylül’de gerçekleşecek. Epic Games’in mahkemeye sunulan davaya 18 Eylül’e kadar cevap hakkını kullanması bekleniyor. Şirketten henüz bu konuyla ilgili bir açıklama gelmiş değil.

Apple daha önce Epic Games’in geliştirdiği Unreal Engine altyapısını taşıyan oyunları da App Store’dan kaldırma girişiminde bulunmuştu. Mahkemeden Apple’ın bu girişimi için onay çıkmamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum