Yatırım yapmaya başla!

Apple ile Epic Games Arasındaki Davada Yeni Bir Karar Daha Çıktı

Apple’ın Epic Games’e yönelik hırsızlık iddiaları içeren davada, mahkeme Epic’i haklı buldu.
Apple ile Epic Games Arasındaki Davada Yeni Bir Karar Daha Çıktı

Oyun dünyasında bir süredir en çok konuşulan konulardan birisi Fortnite’ın Apple tarafından yaptırıma uğraması oluyor. Battle Royale türündeki oyun dünyada milyonlarca kişi tarafından oynanıyor ve son derece popüler durumda. Epic Games’in geliştirdiği oyun masaüstü platformların yanı sıra Android ve iOS kullanıcılarından da büyük ilgi görüyor. Apple’ın App Store’da yer alan uygulamalardan yüzde 30 oranında komisyon oranı aldığı biliniyor.

Bu durum uzun zamandır geliştiricilerin tepkisini çekiyor. Epic Games ise eleştirmekle kalmamış ve bu komisyona maruz kalmamak için harekete geçmişti. Fortnite içerisinde alternatif bir ödeme yöntemi geliştiren şirket, Apple’ın yaptırımı ile karşı karşıya kalmıştı. Apple iOS mağazası App Store’dan oyunu kaldırmıştı.

Aylardır iOS kullanıcıları oyunu cihazlarına yükleyemiyor. Daha önceden oyunu yüklemiş olanlar ise halen erişim sağlayabiliyor. Tüm bu yaşananlar Apple ile Epic Games’in mahkemede karşı karşıya gelmesine neden oldu. Apple geçtiğimiz günlerde Epic Games’in kendisini zarara uğrattığına dair bir dava açmıştı. Bu dava mahkeme tarafından kabul görmedi.

Mahkeme Apple’ı Haksız Buldu

Mahkeme Apple’ı Haksız Buldu

Apple ile Epic Games arasında yaşananlar nedeniyle pek çok farklı konuya dair dava bulunuyor. Daha önce Epic Games’in geliştirdiği Unreal Engine oyun motorunu App Store’da uzaklaştırmak isteyen Apple’ın bu talep mahkeme tarafından kabul edilmemişti.

Epic Games’in Fortnite’ın App Store’a geri dönmesi talebi de aynı şekilde yargıç tarafından reddedilmişti. Bir diğer dava konusu ise Apple’ın, Epic Games’e yönelik hırsızlık iddiaları oldu. Apple’ın davasına göre Epic uygulama mağazasını kullanmamakla hırsızlık yapmış oldu.

Hırsızlık İddiaları Kabul Edilmedi

Hırsızlık İddiaları Kabul Edilmedi

Epic Games ise bu davanın kabul edilmemesini talep etti. Mahkeme nihai kararını verdi ve Apple’ın bu talebini kabul etmedi. ABD Bölge Savcısı Yvonne Gonzalez Rogers, Apple’ın hırsızlık iddialarına karşı yeterli delilinin olmadığını söyledi.

Rogers, Apple’ın avukatlığını yapan Anna Casey’e yaptığı açıklamasında “Bu yüksek meblağ içeren bir sözleşmeye uymama ve antitröst davası ve benim gözümde hepsi bu kadar. Bağımsız olarak yanlış olduğunu söyleyemezsin. Delillere sahip olman gerekir.” ifadelerine yer verdi. Apple’ın avukatı Epic’in izin verilmemiş bir sistem kullandığını ve mağazada yer alan yönlendirmelere karşı çıktığını iddia etti.

Bu yönlendirmelerin App Store’da yer alan tüm geliştiricilere yapıldığı hatırlatıldı. Mahkemenin bu kararına rağmen halen Fortnite, App Store’a geri dönmüş deği. Epic Games’in Fortnite dahil diğer yapımları da iOS mağazasında bir süredir yer almıyor. Oyun Android mağazası Play Store’da da kaldırılmış durumda ancak oyuncular Epic Games’in sitesinden oyuna erişim sağlayabiliyor. iOS’un yapısı gereği böyle bir durum mümkün olmuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum