Yatırım yapmaya başla!

Apple Ebeveyn Kontrol Uygulamalarını Mağazasından Kaldırma Sebebini Açıkladı

Apple geçtiğimiz günlerde App Store’dan ebeveyn kontrol uygulamalarını kaldırmıştı. Şirket uygulanan yaptırımın sebebini açıkladı.
Apple Ebeveyn Kontrol Uygulamalarını Mağazasından Kaldırma Sebebini Açıkladı

Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz günlerde App Store’dan bazı ebeveyn kontrol uygulamalarını ani bir kararla kaldırmıştı. Şirketin yaptığı bu hareketle ilgili çeşitli yorumlar yapılmıştı. Bu yorumlar arasında en çok dile getirilen ise kendi geliştirdiği ekran süresi özelliğinin rekabette geri kalmaması olmuştu. Ancak şirket bu durumun böyle olmadığını belirtti ve söz konusu uygulamaların kaldırılma sebebini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde ebeveyn kontrolü uygulama geliştiricileri Apple’ı Avrupa Birliği’ne antitröst kuralları ihlal ettikleri gerekçesiyle şikayet etmişlerdi. Şirket almış olduğu kararla ilgili başlıca sebep olarak gizlilik ve güvenlik kurallarının ihlalini gösteriyor. Konu güvenlik olunca Apple’ın hiçbir uygulamanın gözünün yaşına bakmadığı biliniyor.

Apple Son Noktayı Koydu

Apple Son Noktayı Koydu

Teknoloji devi yapmış olduğu açıklamada 2017 yılından beri ebeveyn kontrolü uygulamalarının titizlikle takip edildiğini belirterek, kural ihlali yapıldığı tespit edilen uygulamalara müsaade edilmeyeceğine yer verildi. Yapılan yazılı açıklamada “Ebeveynler, çocuklarının cihaz kullanımına ilişkin korkularını gizlilik ve güvenlik riskleri nedeniyle endişe duymamalı ve App Store bu seçimi zorlayacak bir platform olmamalıdır. Sizden başka hiç kimse çocuğunuzu yönetmek için sınırsız erişime sahip olmamalıdır.” ifadelerine yer verildi

Apple geçtiğimiz yıldan bu yana 11 popüler ebeveyn kontrolü sağlayan uygulamayı App Store’dan kaldırmıştı. Şirket kuralları ihlal ettiği tespit edilen uygulamaları kaldırmaları için 30 gün süre verdiğini belirtiyor. Bazı geliştiriciler bu süre içerisinde uygulamalarını güncellerken, gerekli düzeltmeleri yapmayan uygulamalar App Store’dan uzaklaştırıldı.

Apple: Rekabet Değil Güvenlik Önemli

Apple: Rekabet Değil Güvenlik Önemli

Teknoloji devi açıklamada üçüncü taraf uygulama geliştiricilere her zaman destek verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini belirtiyor. Çeşitli haber kaynaklarında çıkan rekabetin engellenmek istediğinin söz konusu olmadığı belirtilirken, güvenliğin daha önemli olduğu ifade edildi. Söz konusu uygulamaların kaldırılmasına yönelik, Apple’ın kendi uygulamaları için rekabet ettiği sebebiyle kaldırıldığı iddiaları kamuoyunda yer almıştı.

Konuyla ilgili geçtiğimiz gün üst düzey Apple yetkilisi Phil Schiller bu konuya yönelik bazı açıklamalarda bulunmuştu. Bugün de Apple yaptığı resmi açıklama ile kendisine yöneltilen suçlamalara cevap vermiş oldu. Şirket App Store’da güvenlik kurallarını ihlal etmeyen ebeveyn denetimi ve ekran süresi uygulamalarına dair herhangi bir yaptırım uygulamayacağını özellikle vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum