Yatırım yapmaya başla!

Apple Walt Disney’i Satın mı Alacak?

Tarihin en büyük satın alması mı gerçekleşiyor? Biri eğlence diğeri ise teknoloji sektöründe devleşen iki şirket birleşiyor mu? Apple, Disney'i 200 milyar dolara satın alacak mı? Wall Street'te dolaşan bu iddia, sadece bir spekülasyondan mı ibaret? Bütün bu soruların cevabı haberimizin detaylarında;
Apple Walt Disney’i Satın mı Alacak?

Dünyanın en bilindik ve en büyük medya şirketlerinden biri olan Disney; kurucusu Walt Disney’in minik fareyle başlayan öyküsü sonucunda, 16 Ekim 1923 tarihinde kurulmuştu. Gün geçtikçe daha da güçlenen ve filmleriyle milyonlara ulaşan Disney, tam 200 milyar dolara teknoloji devi Apple şirketine mi satılacak?

Gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmleri arasında yer alan yapımların yanı sıra Star Wars’un yeni serisini de bünyesine katan Disney, 17 Mart 2017’de vizyona giren Güzel ve Çirkin (Beauty and the Beast) filmiyle de dünya çapında 1 milyar doların üzerinde gişe hasılatı elde etmişti. Şimdi ise Wall Street’te Apple’ın Disney’i satın alacağına dair bir dedikodu dolaşmaya başladı. Eğer bu dedikodular gerçek olursa, dünyanın en büyük satın alımına şahitlik edeceğiz.

Apple’ın Disney’i Satın Alması Mümkün mü?

Apple'ın Disney'i Satın Alması Mümkün mü?Geçtiğimiz yıl; Google Apple’ı geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi oldu. Bu düşüşün akabinde ise uygulamış olduğu başarısız politikalar ve yanlış stratejiler sonrasında olumsuz eleştirilerin odak noktası haline gelen Apple’ın CEO’su Tim Cook’un koltuğu sallanıyorhaberleri dolaşmaya başlamıştı.

Şimdi ise Variety’de çıkan habere göre, RBC Sermaye Piyasaları’nın spekülatif bir analizinde “Apple’ın yurt dışı nakitlerini geri kazanmak için” 200 milyar dolarlık nakit parayla Disney’i satın alabileceği belirtiliyor. Özellikle de RBC analistlerinden Steven Cahall ve Leo Kulp ikilisi tüm zamanların en büyük satın alımının gerçekleşmesine yüksek ihtimal veriyor. Peki, geçmişten bu yana söylentilerden ibaret olan bu satın alım, şimdi neden bu kadar önemli bir iddia haline geldi?

Apple Disney'i Satın Alabilir mi?Geçtiğimiz yıl Apple, oldukça zor bir döneme girmişti. Bir yandan FBI ile başı derde giren Apple’ın 2016 yılı dördüncü çeyrek sonuçlarında şok düşüş yaşanmıştı. Yine de marka değerini korumaya çalışan bu büyük firma için sıkıntılı zamanlar geçmek bilmeyecekti. Sadece 6 ay önce Apple CEO’su Tim Cook Wall Street analistleri ile karşı karşıya gelmesi, markanın itibarını daha da aşağılara çekmişti.

Şimdi ise her şeye rağmen 2016 yılının en güçlü markaları arasında yer alan Apple, en büyük medya şirketi olan Disney ile birleşerek, marka değerini tamı tamına 1 trilyon dolara çıkarmayı hedefliyor. Çoğu uzman tarafından “mantıklı” ve “parlak” bir yatırım olarak değerlendirilen bu büyük satın alımın ise 237 milyar dolara mal olabileceği belirtiliyor.

Aynı zamanda ABD Devlet Başkanı Trump’ın ticari amaçlı vergi mevzuatını yürürlüğe koyduğu takdirde de Apple ile Disney arasındaki anlaşmanın gerçekleşme ihtimalinin daha da fazla artabilecek olması ve uzmanların ise bu satın alımı “hisse senetleri için de önemli bir ticaret olayı” olarak görmesi, bu durumun gündeme oturmasını sağlıyor.

Apple’ın Satın Alacağı Söylenen Disney’in Değeri Ne Kadar?

Apple'ın Satın Alacağı Söylenen Disney'in Değeri Ne Kadar?Peki, Hollywood’un en çok kazanan film şirketleri arasında yer alan Disney’in değeri ne kadar? Geçtiğimiz yılın en çok gişe hasılatı elde eden 10 filmden 5’inin Disney’e ait olmasının yanı sıra sadece Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filmiyle bile 1,1 milyar doların üzerinde gelir elde eden bu medya devi, elbette ki dünyanın büyük firmalarının iştahını kabartıyor. Ancak tamı tamına 177 milyar dolarlık pazar değerine sahip olan Disney’i satın almak, elbette ki kolay değil.

1986 yılında 10 milyar dolara Steve Jobs tarafından Apple bünyesine katılan Pixar; 2006 yılı itibariyle 7,4 milyar dolara Disney şirketine satılmıştı. Bu anlaşma sonucunda ise Jobs, Disney’in %7’lik hisselerinin sahibi olmuştu. Şimdi de Jobs tarafından kurulan Apple’ın; Pixar’ın yanı sıra Disney Marvel, Lucas Arts, Disneyland, Disney ABC ve ESPN gibi hem dev markaları hem de büyük televizyon kanalarını bünyesinde barındıran Disney’i satan alacağı iddiaları Wall Street piyasasında dolaşmaya başladı.

Apple ve Disney İkilisi Netflix’i Yerle Bir Edebilir!

Apple ve Disney İkilisi Netflix'i Yerle Bir Edebilir!Son yıllarda yıldızı parlayan Netflix, geçtiğimiz yıl itibariyle 75 milyonun üzerine abone sayısına ulaşmıştı. Narcos dizisi gibi birçok başarılı dizi ve filmde imzası bulunan 1997 yılında kurulan Netflix şirketi, böylece dev isimlerle boy ölçüşebilecek düzeye gelmişti. Fakat Apple ve Disney ikilisinin birleşmesi, Netflix’e büyük bir darbe vurabilir. Şimdilik teoriden ibaret olsa da iOS işletim sistemine özel bir Disney uygulaması, oyunu, dizisi ya da filmi üretilerek Apple TV’de yayınlanabilir. Böylece geçtiğimiz yıl 8,8 milyar dolarlık kazanç elde eden Netflix için tehlike çanları çalmaya başlayabilir.

DÜNYANIN EN BÜYÜK MARKA SAVAŞLARI İÇİN TIKLAYIN.

Eğer bu tarz bir durum gerçekleşir ve Apple – Disney ortaklığında meydana getirilen ürünler sadece Apple Store’da satışa sunulacak olursa, hem Android tabanı hem de diğer işletim sistemlerine sahip kullanıcılar kaybedilecektir. Disney elini böylesine riskli bir taşın altına sokar mı bilinmez ama Wall Street’in uzman isimlerinin bu “evliliğin” oluruna sıcak baktıklarını söylemeden geçmeyelim. Peki, bu iki devin birleşimi sizce mümkün mü?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum