Yatırım yapmaya başla!

Apple Corona Virüsü Nedeniyle Çalışanların Çin’e Gidişini Kısıtlıyor

ABD’li teknoloji devi Apple, Çin’de yaşanan virüs olayları nedeniyle Çin’e seyahat etmesini kısıtlıyor.
Apple Corona Virüsü Nedeniyle Çalışanların Çin’e Gidişini Kısıtlıyor

Dünyanın başlıca gündem maddesi son günlerde Çin’de yaşanan salgın olayları olmaya devam ediyor. Ülkede bazı şehirler virüs nedeniyle karantina altına alındı ve binlerce insan tedavi olmak amacıyla hastanelere akın ediyor. Bununla beraber çok sayıda insanın bu virüs nedeniyle hayatını kaybettiği biliniyor. Virüsün Çin dışına yayılmasından endişe ediliyor ve bunun için önlemler ardı ardına alınıyor. Teknoloji şirketleri de kendi önlemlerini almaya başlamış görünüyor.

Kısa bir zaman önce Facebook ve Razer, çalışanlarının Çin’e zorunlu olmadıkça seyahat etmesini istemediğini açıkladı. Diğer teknoloji firmalarından ise henüz bir açıklama gelmemişti. Bugün ABD’li bir şirketten daha benzer bir karar alındığı öğrenildi. Apple çalışanlarının Çin için yaptıkları iş seyahatlerini sınırlama kararı aldığını duyurdu. Açıklama teknoloji devinin CEO’su Tim Cook tarafından yapıldı.

Apple’dan Salgına Yönelik Önlem

Apple’dan Salgına Yönelik Önlem

Apple CEO’su Tim Cook, şirketin 2020 yılı ilk çeyrek verilerine dair açıklamalarda bulundu. Etkinlikte Tim Cook, Çin’de yaşanan virüs olaylarına da değindi ve almış oldukları kararlar hakkında bilgilendirmede bulundu. Ülkedeki mağazalarından birini geçici olarak kapattıklarını söyleyen Apple CEO’su, başka satış noktalarında da önlem amaçlı benzer kararların alındığını ifade etti. Bilindiği üzere virüs Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı ve buradaki satışların düşük olduğuna dikkat çekildi.

Teknoloji devi bu olaylar nedeniyle ülke genelindeki perakende trafiğinin de olumsuz etkilendiğini belirtiyor. Çin hükümeti virüsün yayılmasını önlemek amacıyla ülkedeki Çin Yeni Yılı tatilini uzatma kararı aldı. Tim Cook, bu kararın fabrikalardaki üretimi yavaşlatma olasılığını değerlendirdiklerinin altını çizdi. Şirket Wuhan kentinde bulunan çalışanlarına özel bakım setleri veriyor ve sağlık durumlarını sürekli olarak kontrol ediyor.

Açıklamada mağazalardaki ve ofislerdeki hijyen seviyesinin de artırıldığının altı çizildi. Virüs olayları nedeniyle Mart ayında tanıtılması beklenen iPhone SE 2 modelinin çıkışının erteleneceği iddia edilmişti. Ancak şirketin tedarikçisi Foxconn yapmış olduğu açıklama ile üretimde herhangi bir kesintiye gidilmesinin gündemde olmadığını açıkladı. Çin’i etkisi altına alan virüs olayı nedeniyle başka firmaların benzer kararlar alıp almayacağı henüz bilinmiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum